Mutfak sigortası kaldırmıyor!

Herkese merhabalar.Forumda ilk konum eğer bir yanlışlık yaptıysam yazılarda ve konu yerinde affola.Sorunum şu ki tost makinesini mutfakta prize taktığımda kaçak akım atıyor.Acaba kaçak mı var gövdede diye düşündüm odada denedim kaçak atmadı.Muhtemelen yükü kaldırmadığı için kaçak atıyor diye düşünüyorum.mutfakta 1 adet bulaşık mak. 1 adet buzdolabı 1 adet kombi 1 adet fırın 1 adet firitöz 1 adet boşta priz var.Haliyle tost makinesini takıncada kaldırmıyor diye düşünüyorum.Şimdi ne yapmam gerekiyor.Kaçak akım,trifaze sigorta ve monafeze olmak üzere 3 ünüde değiştirmem gerekiyormu?Sigorta kutusunun resmini paylaşıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1DA0B0FB-40C3-4423-8656-8E87A2B3215F.jpeg
    1DA0B0FB-40C3-4423-8656-8E87A2B3215F.jpeg
    416.8 KB · Görüntüleme: 73
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle,sigortalarınız C tipi olarak yanlış
seçilmiş.Onların,B tipi ile değiştirilmesi ge-
rekir.Atan,ana sigorta ise,tost makinası ça-
lışırken,diğer makinaları çalıştırmayın.Atan,
kaçak akım ise,taktığınızda atan pirizde so-
run olabilir.Piriz bağlantılarını kontrol etme-
nizde yarar var.

O prizde başka birşey çalıştırdığımda bu sorun olmuyor fakat tost makinasını taktığımda kaçak atıyor yüksek ayarında.Priz bağlantılarına baktığımda iç kısımda problem göremedim.

Bu durumda,tost makinasını kontrol edin.

Metal genleşip şaseye temas ediyor olabilir mi?

Mantığıma yatmayan konu şu tost makinesini başka priz de denediğimde problem yok.Fakat mutfak prizine taktığım anda 5-10 saniye içinde yüksek ayarında atıyor.Düşük ayarda zaten problem olmuyor.Priz iç bağlantılarındada şase yapan bir durum yok kontrol ettim.

Sayın @Ramazan tarım,
Başka prizde atmıyor demişsiniz ama yüksek ayarda biraz daha beklediğinde başka prizdede atabilir.
Tost makinası haricinde sorun gözükmüyor.
Ama bu c tipi sigortaların değişmesinde yarar var.

Mantığıma yatmayan konu şu tost makinesini başka priz de denediğimde problem yok.Fakat mutfak prizine taktığım anda 5-10 saniye içinde yüksek ayarında atıyor.Düşük ayarda zaten problem olmuyor.Priz iç bağlantılarındada şase yapan bir durum yok kontrol ettim.
Tost makinasını denediğiniz, K.A.R'sini attırmayan diğer prizin;
1. Toprak hattı irtibatı olmayabilir,
2. Fişi prize ters takarsanız o prizin de bir süre sonra K.A.R'sini attırdığını görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

K.A.R neden atıyor sorusun yanıtı açık. Tost makinası arızalı..
Neden bir süre sonra atıyor? Rezistans ısınınca genleşme yaparak şaseye temas ediyordur.

Sigorta amperajı ne ?
Resim atmıştım sami bey incelerseniz sevinirim.
Sayın @Ramazan tarım,
Başka prizde atmıyor demişsiniz ama yüksek ayarda biraz daha beklediğinde başka prizdede atabilir.
Tost makinası haricinde sorun gözükmüyor.
Ama bu c tipi sigortaların değişmesinde yarar var.
Evin içindeki tüm prizlerde denedim yüksek ayarda 10 dk boyunca atmadı.Fakat mutfakta tek bir prize taktığım esnada 5-10 saniye içinde atıyor.
Tost makinasını denediğiniz, K.A.R'sini attırmayan diğer prizin;
1. Toprak hattı irtibatı olmayabilir,
2. Fişi prize ters takarsanız o prizin de bir süre sonra K.A.R'sini attırdığını görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

K.A.R neden atıyor sorusun yanıtı açık. Tost makinası arızalı..
Neden bir süre sonra atıyor? Rezistans ısınınca genleşme yaparak şaseye temas ediyordur.
İlk başta bende bu şekilde düşünmüştüm rezidansları değiştirdim yine aynı durum yaşandı.Acaba bende mi sorun var dedim.Aldığım yerde tost makinasının rezidanslarını tekrardan değiştirttim orda test ettik beraber sorun yok gayet güzel çalışıyor.Evde mutfak prizine taktığımda yüksek ayarında 5-10 saniye içinde atıyor.Başka prizlerde denedim ev içinde hiçbirinde atmadı.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri