Inverter ve Kaçak Akım Rölesi Problemi

bpostaci

Üye
Merhaba,

3000KVA Axpert 24V tam sinüs inverter (yeni), sorunsuz çalışıyor fakat ne zaman ana elektrik kesilip geri geldiğinde evin kaçak akım (Siemens 40A 30ma) sigortası atıyor. Inverter, Kaçak akım Sigortadan sonra yani evdeki bir prize bağlı. Kablo kalınlıkları ve prizde bir sorun yok.
UPS olarak kullanıyorum, güneş paneli (PV) bağlantısı bulunmuyor. Evin topraklaması ile ilgili bir sorun gözükmüyor.
Nötr ve Toprak arası gerilim birkaç mV. Toprak Nötr kaçağı yok.
Yük sadece %40 civarı. Yani aşırı yük durumu yok.
12V 200ah x2 akü şarj durumları iyi. 2019 üretim.
Inverterin Line Nötr Toprak bağlantıları düzgün, aynen kitapçığında belirtildiği gibi.

1) Bu durumda inverterda bir problem var diye bilir miyiz ? yoksa inverterlar için bu genel bir problem midir ?
2) Inverter'i sigorta kutusu bina girişinden ayırsam ve önüne 300ma kaçak akım sigortası bağlasam işe yarar mı ?
3) KA sigortası ile Inverter arasında elektrik geri geldiğinde kısa süreliğine KA bypass (atmasını engelleyecek ) edebilecek veya Faz Nötr dengeleyen bir cihaz veya devre var mıdır ?

Tahmin ediyorum ki, elektrik geri geldiğinde bir şekilde , bir miktar akımı toprağa veriyor. Bu durum Faz Nötr arası fark yaratıyor.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,

3000KVA Axpert 24V tam sinüs inverter (yeni), sorunsuz çalışıyor fakat ne zaman ana elektrik kesilip geri geldiğinde evin kaçak akım (Siemens 40A 30ma) sigortası atıyor. Inverter, Kaçak akım Sigortadan sonra yani evdeki bir prize bağlı. Kablo kalınlıkları ve prizde bir sorun yok.
UPS olarak kullanıyorum, güneş paneli (PV) bağlantısı bulunmuyor. Evin topraklaması ile ilgili bir sorun gözükmüyor.
Nötr ve Toprak arası gerilim birkaç mV. Toprak Nötr kaçağı yok.
Yük sadece %40 civarı. Yani aşırı yük durumu yok.
12V 200ah x2 akü şarj durumları iyi. 2019 üretim.
Inverterin Line Nötr Toprak bağlantıları düzgün, aynen kitapçığında belirtildiği gibi.

1) Bu durumda inverterda bir problem var diye bilir miyiz ? yoksa inverterlar için bu genel bir problem midir ?
2) Inverter'i sigorta kutusu bina girişinden ayırsam ve önüne 300ma kaçak akım sigortası bağlasam işe yarar mı ?
3) KA sigortası ile Inverter arasında elektrik geri geldiğinde kısa süreliğine KA bypass (atmasını engelleyecek ) edebilecek veya Faz Nötr dengeleyen bir cihaz veya devre var mıdır ?

Tahmin ediyorum ki, elektrik geri geldiğinde bir şekilde , bir miktar akımı toprağa veriyor. Bu durum Faz Nötr arası fark yaratıyor.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Hocam merhaba aynı sorun bendede var inverter ne zaman otomatik şehir hattına geçse inverter çıkışı na taktigim 25 a 30 ma kaçak akım rolesi atıyor.inverter aküler den çalışırken problem yok.siz bu sorunu nasıl cozdunuz.

63A/30mA KAKŞ'de alternatif olarak sorununuzu çözebilir. Inverter Çıkışı demişsiniz 40A/30mA deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
f tipi kaçak akım rölelerini kullanmanız gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: UEE
İnvertör gibi anlık dalgalanma vs olan sistemlerde B ve F tipi RCD öneriyorlar, bu tür kaçak akımlar farklı frekanslarda çalışabiliyor, dalgalanmalardan kaynaklı gereksiz açma yapmıyorlar.

Standart aldığınız kaçak akım röleleri AC tiptir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri