Motor Sürücü mü Soft Starter Mı?

brambram

Üye
3 KV lık inverter ve lityum akülü güneş paneli sistemimde kuyudan su çekmek için 1.5 beygirlik su motorum var. Anlık olarak demeraj akımından dolayı akü kendini kapattığı için sadece güneş panelinden gelen yeterli elektrik varsa çalıştırabiliyorum. Bu sebeple soft starter mı motor sürücü mü kullanmalıyım? Fiyat performans olarak hangisi işimi görür? Varsa marka önerisi de alabilirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
3 kVA demek ıstedın sanıyorum. Sanırım, güneş erjisinden, tek fazlı (220 Volt) gerılım elde edeceksınız. Bu durumda, sürücü veya softstarter ımalı yok biliyorum. Yapabileceğin bir önlem, çalıştırmadan önce çıkış vanasını kapa, motor yol aldıkdan sonra yavaş yavaş açmandır.

Evet tek faz gerilimim var. Motorda tek fazlı. Peki schneiderin (asenkron motor için yumuşak yolverici - ATS01 - 9 A - 110..480V - 1,1..4 KW) böyle bir soft starteerini kullanamaz mıyım?
Çıkış vanasını kapattığımda motor daha çok sıkıştırma yapmaya çalışıp daha fazla akım çekmez mi?

Monofazı trifaze çevirip kontrol imkanı sunan sürücüler var onlar ile düşük frekansta motoru başlatıp belli süre aralığında frekansı artırıp motorun hızını da artırırsınız
Kendiniz devreye alıp çıkıyorsanız bast motor koruma sürücü buton pot ile motoru yumuşak kontrol yapabilirsiniz

Monofazı trifaze çevirip kontrol imkanı sunan sürücüler var onlar ile düşük frekansta motoru başlatıp belli süre aralığında frekansı artırıp motorun hızını da artırırsınız
Kendiniz devreye alıp çıkıyorsanız bast motor koruma sürücü buton pot ile motoru yumuşak kontrol yapabilirsiniz
Arkadaşin motoru da bir fazli yanlız üstadım. Motoru da değiştir. Sürücü de al. Masraf artıyor sanki.

Arkkadaslar merhaba 22 kW lik bir dalgıç pompa var elimde buna soft starter ile yol vermek istiyorum.ve bir tane de flator olacak seviye kontrolü icin bunun bağlantı şeması nasıl olcak hani sema olarak biri bana yardım edebilirmi.

Softstarter seçimi yatpınızmı veya marka bellimi, ona göre, termınal n.olarını yazmak için dedim..

Arkkadaslar merhaba 22 kW lik bir dalgıç pompa var elimde buna soft starter ile yol vermek istiyorum.ve bir tane de flator olacak seviye kontrolü icin bunun bağlantı şeması nasıl olcak hani sema olarak biri bana yardım edebilirmi.
Ben başka bir mevzu söyleyeyim . By-pass kontaktörünüz olursa makbul olur . Çünkü soft starter girişine bağlanacak türden koruma aygıtı ( hızlı sigorta ) her yerde hop diye bulunabilecek bir malzeme değil . En azından soft starter sürekli devrede olmaz .
Şöyle bir örnek bağlantı var .

https://www.txele.com//upload/201807/06/1530865863.jpg

Buyrun, ihtiyacınıza göre cizim. Motor degerini vermediğinizden dolayı, motor koruma şalteri, softstarter ve dalgıc pompa degerleri yazılmamaıştır.

Ekli dosyalar

• FLATORLU SOFTSTARLI POMPA.pdf
    51.4 KB · Görüntüleme: 19

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler