60 kW Asenkron Motoru UPS ile Kesintisiz Çalıştırma

Arkadaşlar makine mühendisiyim. yeni mezunum. malesef bu konularda çok bilgim yok ancak acil çözmem gereken bir sıkıntım var. 60 kw asenkrın bir motorumuz var. İşyerimde hiç durmaması gerektiği halde bir türlü düzgün işletemedik. elektrik kesintilerinde duruyor. jeneratör devreye girene kadar idare etsin diye UPS alınmış ve soft starter ile bağlanmış. Ancak burada 2 tane sıkıntım var:
1) Jeneratör 10 saniyede devreye giriyor. bu sırada UPS den direk besleme neden olmuyor. Motor büyük diye mi? soft starter koymuşlar şart mı emin olamadım çünkü arıza verip duruyor. ayarını mı becerememişler anlamadım. Alternatif bir şey olamaz mı devreye girmiyor çünkü. Bunun sebebini bilmiyorum.
2) elektrik mühendisi arkadaşa sordum. Hiç durmaması için devir bilgisi gerekiyorsa buna enkoder bağlayalım veya enkoder + sürücü ile kumanda verelim dedim. Mümkün değil diyor. Bir çok şey anlattı. Kuantum fiziğine kadar indi hepsi saçma geldi.
Çözebilen varsa ulaşsın buradan yada mailden acil çözüm gerekiyor.
ozdemirhalil [at] gmail.com

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar makine mühendisiyim. yeni mezunum. malesef bu konularda çok bilgim yok ancak acil çözmem gereken bir sıkıntım var. İşyerimde hiç durmaması gereken bir asenkron elektrik motoru var. jeneratör devreye girene kadar idare etsin diye UPS alınmış ve soft starter ile bağlanmış. Ancak burada 2 tane sıkıntım var:
1) Jeneratör 10 saniyede devreye giriyor. bu sırada UPS den direk besleme neden olmuyor. Motor büyük diye mi? soft starter koymuşlar şart mı emin olamadım çünkü arıza verip duruyor. Alternatif bir şey olamaz mı devreye girmiyor. Bunun sebebini bilmiyorum.
2) elektrik mühendisi arkadaşa sordum. Hiç durmaması için devir bilgisi gerekiyorsa buna enkoder bağlayalım veya enkoder + sürücü ile kumanda verelim dedim. Mümkün değil diyor. Bir çok şey anlattı. Kuantum fiziğine kadar indi hepsi saçma geldi.

Moturunuz yaklaşık 115 amper çeker yük durumuna göre enerji kesilince enaz 2 katı bir akım çekecektir.Buda eder 130 amper 90 KVA ya denk bir güç demek ups niz bu şartları sağlıyor mu ? Yada şöyle yapın sürücünüz arızaya geçerken motorun geçiş anında kaç ampere yüklendiğini bulursanız güç ihtiyacınızın ne kadar olduğu tespit edilebilir.

Arkadaşlar makine mühendisiyim. yeni mezunum. malesef bu konularda çok bilgim yok ancak acil çözmem gereken bir sıkıntım var. 60 kw asenkrın bir motorumuz var. İşyerimde hiç durmaması gerektiği halde bir türlü düzgün işletemedik. elektrik kesintilerinde duruyor. jeneratör devreye girene kadar idare etsin diye UPS alınmış ve soft starter ile bağlanmış. Ancak burada 2 tane sıkıntım var:
1) Jeneratör 10 saniyede devreye giriyor. bu sırada UPS den direk besleme neden olmuyor. Motor büyük diye mi? soft starter koymuşlar şart mı emin olamadım çünkü arıza verip duruyor. ayarını mı becerememişler anlamadım. Alternatif bir şey olamaz mı devreye girmiyor çünkü. Bunun sebebini bilmiyorum.

soft starter yerine sürücü kullanın
jeneratör devreye girene kadar sadece motor mu dönecek diğer mekanik ve elektrikli kısımlarında çalışması gerekmiyormu bu durumda
ups içinde profesyonel bir firma ile görüşmeniz gerekiyor ihtiyaçlarınızı söylerseniz onlar size uygun bir ups sistemi önereceklerdir

- Sürücü kullanmadığınız sürece,90-100 kva altı UPS işe yaramaz,
- Soft starter,baştan yanlış tercih,
- 3-5 dk. içinde jeneratör devreye girmezse,UPS te çözüm değildir,
- Bu tip kritik tahriklerde " pazar motoru " tabir ettiğimiz dizel sistemler kullanılabilir.

soft starter yerine sürücü kullanın
jeneratör devreye girene kadar sadece motor mu dönecek diğer mekanik ve elektrikli kısımlarında çalışması gerekmiyormu bu durumda
bizim için kritik olan sistem o motora bağlı.
şu an bir ups alınmış bu iş için malesef ihtiyaç gözetilmemiş olabilir. bize çözüm sağlayacak bir çözüm ortağı lazım aslında.

- Sürücü kullanmadığınız sürece,90-100 kva altı UPS işe yaramaz,
- Soft starter,baştan yanlış tercih,
- 3-5 dk. içinde jeneratör devreye girmezse,UPS te çözüm değildir,
- Bu tip kritik tahriklerde " pazar motoru " tabir ettiğimiz dizel sistemler kullanılabilir.
sürücü olması daha mantıklı elektrikçi olmadan çözümlemiştim aslında.
ekipman 7 / 24 çalışıyor elektrikle çözsek çok iyi olacak dizelin maliyetine katlanamayız malesef.
sürücü + enkoder neyse bu işi anahtar teslim çözebilecek bir çözüm ortağımız olsa keşif yapar hem de başka başka işlerimiz de olur destek isteriz.
bana direk mesajdan ulaşan olursa işi gösterebilirim.

Bu işin kesin çözümü basit bir plc+hmı panel sürücü takılıp ufak bir program ile çözümü mümkün. Ups kalite li olması gerekli soft stater kesintiyi algılıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri