Soft Starter Deneyimli arkadaşlar?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Olayı anlatışına göre sıkıntının softstarter parametre ayarları ile bir alakası olmadığıı anlaşılıyor. Senin sıkıntın yol verme sonrası başlıyor. 1) Kablo 35'lik demişsin bunun havada max akım taşıma kapasitesi 130A dir. Sen bu kablodan 164-165A geçiriyorsun. Kablo ısınıyor ısındıkça direnç artıyor gerilim düşümü artıyor daha fazla akım çekiyor. 2) Üyenin birisi güzel bir soru sormuş bypass kontaktörlü mü diye kontaklarda sorun olabilir. 3) Hava emişi ile ilgili sorun.
Motora düşen gerilim zaten 400v değildir onuda hesaba kat !
Olası ihtimaller bence bunlardan birisi yada birkaçı.

Son düzenleme:
Olayı anlatışına göre sıkıntının softstarter parametre ayarları ile bir alakası olmadığıı anlaşılıyor. Senin sıkıntın yol verme sonrası başlıyor. 1) Kablo 35'lik demişsin bunun havada max akım taşıma kapasitesi 130A dir. Sen bu kablodan 164-165A geçiriyorsun. Kablo ısınıyor ısındıkça direnç artıyor gerilim düşümü artıyor daha fazla akım çekiyor. 2) Üyenin birisi güzel bir soru sormuş bypass kontaktörlü mü diye kontaklarda sorun olabilir. 3) Hava emişi ile ilgili sorun.
Motora düşen gerilim zaten 400v değildir onuda hesaba kat !
Olası ihtimaller bence bunlardan birisi yada birkaçı.
Hocam merhabalar bypass kontaktor takılı değil softa motor koruma şalteri ile beraber çalışıyor 35mm2 kablo ana salter ile motor koruma ile soft Starter arasında ben bu kadar akım çekeceğini tahmin etmediğim için 35 mm kullandım ve kablo 10 dk çalışmaya göre fazla sıcaktı yani öyle aman aman sıcak değildi ama ısınmışti dedim normal etiket akımına göre yeterli geldi bana ama şuan bu ampere göre yeterli değil onu degistirdim 70 mm lik kablo ile motor pano arası 15 metre 3x50+35 kablo ile bağlı acaba onuda değiştirmeli miyim bir faydası olur mu

Hocam merhabalar bypass kontaktor takılı değil softa motor koruma şalteri ile beraber çalışıyor 35mm2 kablo ana salter ile motor koruma ile soft Starter arasında ben bu kadar akım çekeceğini tahmin etmediğim için 35 mm kullandım ve kablo 10 dk çalışmaya göre fazla sıcaktı yani öyle aman aman sıcak değildi ama ısınmışti dedim normal etiket akımına göre yeterli geldi bana ama şuan bu ampere göre yeterli değil onu degistirdim 70 mm lik kablo ile motor pano arası 15 metre 3x50+35 kablo ile bağlı acaba onuda değiştirmeli miyim bir faydası olur mu
Tabii ki değiştirin arızayı bir kenara koyalım ısıl kayıplarınız çok olur bu şekilde. Öncelikle sürekli rejimde Motor uçlarına düşen gerilimleri ölçün.

Tabii ki değiştirin arızayı bir kenara koyalım ısıl kayıplarınız çok olur bu şekilde. Öncelikle sürekli rejimde Motor uçlarına düşen gerilimleri ölçün.
Bugün kablo kesitlerin hepsini 70 mm2 ile değiştirdim birde fan emiş yaptığı yere klape koymayi düşünüyorum fanin önü açık 320 çapında boru ondan da fazla akım çekiyor diye düşünüyorum fan emisini kısıp akımını kontrol edecez yarın bu şekilde düşünüyorum hocam sizin fikriniz nedir

Bugün kablo kesitlerin hepsini 70 mm2 ile değiştirdim birde fan emiş yaptığı yere klape koymayi düşünüyorum fanin önü açık 320 çapında boru ondan da fazla akım çekiyor diye düşünüyorum fan emisini kısıp akımını kontrol edecez yarın bu şekilde düşünüyorum hocam sizin fikriniz nedir
Emiş kısmına , ayarlı klepe koymanız faydalı olur.

Emiş kısmına , ayarlı klepe koymanız faydalı olur.
Hocam varsa bilginiz fan ile ayar kllape arasındaki ilişkiyi anlatırımisiniz debicdiye biliyorum ben önünü kısinca debi düşeceği için fan da emiş azaldığı için motora yüklenen güç de düşecektir bu nedenle akım düşecektir

- Klas,termiğin cevap süresi.Fanlar,ağır tahrik sınıfındadır.Klas,20 veya 30 yapılır,
- Ie,startta müsaade edilen akım artışı.No-
minal akımın katı olarak.3-4-5 olabilir,
- Üstteki t,yolverme süresi.20 sn. olabilir,
- U ,Start gerilimi yüzdesi.Fanlar için 70-
80 olabilir,
- Alttaki t , duruş rampa süresi.
- Kablonun, 70 mm² olması gerekirdi.Öy-
le yapılması iyi olmuş,
- Aslında,softstarterli bile olsa,emişte klepe ( otomatik tercih ) olması gerekir.
Pnömatik / hidrolik pistonlu bir uygula-
ma yapmanız gerekir,
- Yolvericiniz,dahili bypaslı ve korumalı
tiptir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci