Motor Koruma Şalteri mi, Yoksa Termik Koruma mı Daha İyidir?

muratdagli ' Alıntı:
sayın saha elektrik benim anladığım kadarıyla sen ya soruyu yanlış anladın yorumladın,yada motor koruma derken senın bildiğinle bizim bildiğimiz aynı şey değil bence konuyu biraz daha dikkatli oku zaten soruyu soran arkadaş resimlerinide eklemiş ve demişki motor korumamı termik rölemi daha iyi korur. bende kendi adıma motor koruma dedim motor korumanın uzerindeki siyah ve kırmızı mandal senın anlatımından anladığım kadarıyla start stop değil şalteri açma kapama düğmeleri korumaya gectiğindede siah mandal dışarı cıkarkırmızı mandal içeri girer ve uzerınde termik ayar sahası vardır ve bu tip cihazlar 2 fazda kalsa bile devreyi otomatikman keser ve aynı anda sigorta gibi kullanılabilir ve en uygun montaj yeri sistemin en başına takılmasıdır saygılarımla iyi çalışmalar
demek istediğimi anlatamadım galiba termik korumamı motor korumamı diye sordular arkadaşlarda motor koruma dedi ve sigorta bile takma diyenler oldu bende motor korumamı termik korumamı arasında fazla fark yok demek istedim star stop derken birine açma kapama var demek istemiştimmotor koruma güzel yani bir faz gittiğinde motor zorlandığında devreyi keser dimi ayreten motor aşırı zorlnmadanda aşırı ısınırsada keser ama motor tor koruma ya kontaktör bağlayamazsın çünkü köntaktör çıkışı yok ama termik röle bağlayıp birde fazkoruma röleside konup köntaktör üzerinden motora enerji verilirse bir faz eksik geldiğinde motor zorlanmadan direk devre dışı kalır ve termik rölede motor aşırı zorlanmadan dolayı şıkıştığında termik vazifesini yapar tabi kıa devreye karşıda sigorta konmalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.seha_elektrik

ama motor tor koruma ya kontaktör bağlayamazsın çünkü köntaktör çıkışı yok

Motor korumadan kastettiğiniz malzeme nedir? yine anlam kargaşasına düştük sanırım

Kastınız konuyu açan arkadaşın koymuş olduğu resimde bulunan malzeme ise (Motor koruma şalteri), bunlara ilave kontak takılarak kumanda devresini kesebilirsiniz, ayrıca güç devresini zaten kendisi kesmektedir.

Saygılar

sn arkadasım;
ben kesinlikle sigorta taraftarı değilim nedeni
sigorta termikten hızlı davranıp attıgı zaman kontaktör devreden cıkmayacagı icin
(kumanda sig ayrı ise) bir önceki sitemde sıkısır.veya kopar.
motor koruma yardımcı kontagı ile kumandayı acacagı icin sorun yasanmaz.

Termİk manyetİk kullan ;

motor devrelerinde kullanılırlar. motorun gücüne göre belirli bir akım aralığı belirleyebilidiğin için, motor koruma görevi yapar. belirlenen akımdan daha fazla çekmeye başladığı an devreye girer. otomatik sigortalar tesisatı korurken termik manyetik otomatik şalter motoru korur. aralarındaki fark budur. bunun bir üst modeli, kompakt şalter, onun bir üst modeli de masterpack'lardır

arasındaki tek farkı sana söyşeyim termik atığı zaman kumandayı keser ama güç devresini kesmez yani üzerindeki kontaklar konum değiştirir ama motor korum ise atığı zaman hem güç devresini keser hemde kumandayı o yüzden motor koruma daha güvenlidir motor kotumayı söyle açıklayabiliriz normal termikle bildiğimiz sigortanın birleşimi motor kotuma oluyor

bir yorumda ben yapıyım genelde yazıyı tam okumadım okudugumdan anladıgım 2 şık verilmiş ya motor şalteri yada termik denmiş ben üçüncü şıkkı seçiyorum :)

sıralı faz motor koruma rolesi limitlerin dahilinde alman gerekli
ve termik buda motor gücünde olmalı çekecegin güç önemli yani etikete pek aldanma

ikisi de olmalı

arkadaslar mrb bu kadar basit bir konu dallanıp budaklanmış görünüşe bakılırsa. yorumların birinde kontaktörlü kullanıcaksan termik kullan çünkü kumandayı üzerinden geçirirsin demiş yada yardımcı kontaka ihtiyacın yoksa motor koruma kullan demiş. neden ki motor korumayada yardımcı kontak ilave edilebiliyor güvenlik açısından fark yok hassasiyeti aynı iki faza kaldığında ikiside açar fakat mkş hem kullanımı daha kolay hemde estetiktir herkeze iyi çalışmalar

arkadaslar en iyisi hem motor koruma hemde sigorta motor koruma daha saglıklı cünkü arıza oranıda yarıya iniyor ama her ihtimale karsı sigorta koymak bence daha sağlıklı olur

Maddi ve pano içi yer kaplaması açısından MKS daha üstün geliyor.

slm arkadaşlar ,
burada herkes ayrı yorum yapmış .motor korumamı,termikmi? diye
bence ikisinin de yeri ayrıdır. sisteme uzaktan kumanda verilecekse kumanda sık sık değişecekse örneğin bir klima motoru yada bir soğutma kompresörü ,motor koruma rölesini nasıl kullanacaksınız.diyelimki kullandınız. aşırı akımdan sistem durduğunda sisteme nasıl kumanda vereceksiniz.sonuçta benim fikrim kullanılacak cihaza göre motor koruma veya termik şalter+sigorta kullanılmalı.zaten sonuçta ikiside motoru korumak için değilmi.özetle siz sıradan bir motoru belirli süre çalıştırıp işiniz bittiğinde bir personel aracılığı ile durduracaksanız bunun için pano-kontaktör-termik -kumanda şalteri vb. elbetdeki akıllıca olmaz. burada kullanılacak malzeme en iyisi termik manyetik şalter olmalıdır. böylece malzemeden ve yerden tasarruf etmiş olursunuz. aynı zamanda ne kullanırsanız kullanın SİGORTA kullanmak zorundayız .çünkü sigorta kısa devre akımlarından ,termik koruyucularda kısa süreli aşırı akımlardan sistemi korur.yalnız bildiğiniz gibi bunu ancak küçük güçteki sisitemlerde kullanabiliriz..çünkü 5.5 kw ve yukarısındaki motorları yıldız üçgen yolvermek sureti ile çalıştırmak zorundayız. herkeze başarılar sağlıklı çalışmalar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri