Motor Koruma Şalteri mi, Yoksa Termik Koruma mı Daha İyidir?

3 fazlı asenkron motorların korunması güvende olması ve arıza vermemesi için hangisini tercih etmemiz lazım birbirine göre üstünlükleri nelerdir bilen arkadaşlardan bilgi istiyorum şimdiden teşekkürler

1m60x.jpg
acfkbc.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bence motor koruma daha iyi
olur hem pano montaji daha rahat olur hemde motor koruma kulandıgın zaman sıgorta kullanma na gerek yoktur motor korumaların kısa devre kesme kapasıteleri yuksektik bu nedenle arıza ihtimali azdır

slm arkadaşım
bu 2 malzeme arasında seçim yapacaksan eğer motor korumayı tercih etmeni öneririm termik röle seçersen bide motor koruma rölesi kullanmalısın (MK-01,04.05 gibi) ama bana kalırsa termik röle ile motor koruma rölesini beraber kullanırsan daha iyi olur
kolay gelsin

arkadaşım bencede mkş çünkü termik kullanırsan ayrı olarak birde sigorta kullanman gerekicek bence mkş ama kullanabilirsen ikisinide kullan tabi burda nerede kullanacağın ve alıcının özelliklerini bilmen gerekir büyükse ve motorsa kullanacağın alıcı tek mkş kullan

arkadaşım mkş yi kullan rahat et hem aldığın ürüne bağlı olarak bunlarda(telemecanique) emniyet kilit yerleri mevcut bakımını rahatlıkla yapabilirsin

merhaba arkadaşlar benimde fikrim motor koruma. neden motor koruma? sigorta kullanmanıza gerek yok, faz koruma roleside kullanmanıza gerek yok.tabi iyi bi marka takarsanız. ben sıemens ve telemekanik lerde faz koruma kullanılmasına gerek gormuyorum. test ettim, bizzat çalışan motorun motor koruma dan cıkıs ucunun birini soktum 2 saniye gecmeden motor koruma devre dısı kaldı tabi montaj kolaylıgınıda unutmamak lazım ve işlemiş oldugun panonun estetiğide onemli bence motor koruma herkeze iyi çalışmalar.

benim genelde 22 kw lık motorlarda sorun yaşıyorum onlar yanıyo bide termik röle kullanınca ayarıyla oynuyorlar kilitliyorlar sizin tavsiyeleriniz motor koruma şalterinden yana demekki hem panodanda tasarruf ederiz iyi yani hepinize teşekkür ederim

arkadaşlar yanılmıyorum dimi motor koruma şalteri dedi rölesi demedi
ya bunların ikiside çalışma prensibi olarak aynı birinin farkı start ve stopları üzerinde kutu içinde hazır
ve ayarıyla oynamak kalifiye ister içini açmak lazım ha unutmadan sigortasız herhangi bir cihaz devreye bağlamayalım ve tavsiye edip ayreten burda bahsedipde kimsenin aklına getirmeyelim bilgisi az ve ucuza kaçmak isteyen arkadaşlarımız olabilir soruyu soran arkadaşıma cevaben arkadaşım her ikiside aynı ama motor koruma şalteri koyarsan panodan ayırmış olursun ayarıyla oynanmasıda zor olur kanaatimce bu

sayın saha elektrik benim anladığım kadarıyla sen ya soruyu yanlış anladın yorumladın,yada motor koruma derken senın bildiğinle bizim bildiğimiz aynı şey değil bence konuyu biraz daha dikkatli oku zaten soruyu soran arkadaş resimlerinide eklemiş ve demişki motor korumamı termik rölemi daha iyi korur. bende kendi adıma motor koruma dedim motor korumanın uzerindeki siyah ve kırmızı mandal senın anlatımından anladığım kadarıyla start stop değil şalteri açma kapama düğmeleri korumaya gectiğindede siah mandal dışarı cıkarkırmızı mandal içeri girer ve uzerınde termik ayar sahası vardır ve bu tip cihazlar 2 fazda kalsa bile devreyi otomatikman keser ve aynı anda sigorta gibi kullanılabilir ve en uygun montaj yeri sistemin en başına takılmasıdır saygılarımla iyi çalışmalar

makinateknisyeni arkadaşım, açtırma bobini,yardımcı kontak gibi aksesuarlara ihtiyaç duymayacaksan motor koruma şalterini kullanman avantajlı.ihtiyaç duyulacaksa maddi anlamda dezavantaj olur.selametle

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri