Mosfet ile led parlaklığı ayarlama

Selamlar,

Baştan söyleyeyim, birçoğunuz gibi elektronik mezunu değilim. Hobi amaçlı uğraşıyorum, aslında iktisatçıyım Mali Müşavirim :) Küçükken radyo falan açardım, niye elektronik okumadım bende bilmiyorum :D Soruma gelirsek;

Başlık yanlış oldu, transistör ile olacaktı.

Uygun bir transistör ile DC 18-24volt 300ma veren akım sınırlamalı bir led drivera bağlı ledleri parlaklık olarak arduino ile sürmek istiyorum.

7 led bağlayıp, PWM ile bu devreye analog çıkışı 1 olarak verdiğimde. (logic değil analog yani 0-255 arasındaki 1)

1- Transistördeki ısınma sorununu heatsink ile aşşam transistör ömrü ne olur?
2- PWM ile analog çıkış verdiğim transistörün üzerinden geçen akımı biraz açtığımda (analog 001) driverdan gelen 24 volt akımın birazını mı verir?
3- Driverların mantığını bilmiyorum. bahsettiğim driver'a 1 led bağlasam driver hiç elektrik mi vermez yoksa ledi patlatır mı? Üzerinde 18-24volt yazıyor, bu ucundan en az 18 volt verdiği anlamında mı yoksa 17 volt akım çekiyorsa bir şey vermem anlamında mı? Elimde driver yok ona göre alacağım yoksa ampermetre ile ölçerdim :)
4- Bu sistemi daha sorunsuz şekilde nasıl çalıştırabilirim? ULN2003 ile sürsem 50volt 500ma 25w işimi görecektir diye düşünüyorum. Doğru mudur?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
@by lent de sizin gibi bildiğim kadarıyla. elektrik-elektronikle hobi olarak uğraşıyor,, lakin biraz sonra size ''yönetici'' olarak cevap yazacaktır.

Yettiğim kadar;
1. Seçtiğiniz devredeki mos 7 tane ledi besleneye yeter soğutucuyada ihtiyac duymaz. 1A geçerse soğutucu istiyor.Soğutucu ile 5A dayanırmış (Siz onu 2.5 diye düşünün)

2. Darbeli herzaman 24 volt verir

3. Ledi 24 ile besleyemezsiniz, besleme voltajına göre uygun direnç kullanmak icab eder. örnek 24 v besleme için 2.2K yoksa ledin uçtuğunu fark bile edemezsiniz.
18-24 olayı kenarda köşede bir yerlerde pot vardır, bu pot ile oynayarak 18 ila 24 v araı voltaj çıkışını ayarlayabilirsiniz demek.
4. Daha sorun yaşamadınızki (Bildiğim kadarıyla) bir araya getirin hele , yazarsınız buradan sıkıntılarınızı.

@by lent de sizin gibi bildiğim kadarıyla. elektrik-elektronikle hobi olarak uğraşıyor,, lakin biraz sonra size ''yönetici'' olarak cevap yazacaktır.

Yettiğim kadar;
1. Seçtiğiniz devredeki mos 7 tane ledi besleneye yeter soğutucuyada ihtiyac duymaz. 1A geçerse soğutucu istiyor.Soğutucu ile 5A dayanırmış (Siz onu 2.5 diye düşünün)

2. Darbeli herzaman 24 volt verir

3. Ledi 24 ile besleyemezsiniz, besleme voltajına göre uygun direnç kullanmak icab eder. örnek 24 v besleme için 2.2K yoksa ledin uçtuğunu fark bile edemezsiniz.
18-24 olayı kenarda köşede bir yerlerde pot vardır, bu pot ile oynayarak 18 ila 24 v araı voltaj çıkışını ayarlayabilirsiniz demek.
4. Daha sorun yaşamadınızki (Bildiğim kadarıyla) bir araya getirin hele , yazarsınız buradan sıkıntılarınızı.

Teşekkür ederim, soruyu biraz değiştirdim. Mosfet yerine transistör kullanmayı araştırırken sorunun yanlış olduğunu gördüm. ULN2003 var elimde 50v 500ma kadar kontrol ediyor. Bunun ısınma sorunu ve ömrü sorun olmaz sanırım.

ULN2003 ile de ledleri sürebilirsiniz. (Madem elinizde var) kara şimşek bile yaparsınız 8 portu var.
Dediğiniz gibi 500ma.Toplamda. Ben selonaid valf sürüyorum (2 Adet) onunla, yetiyor. her 2 çözümdede led önüne direnç koymayı unutmayın.

Teşekkrü ederim, diyot direnç v.s. koyacağım tabi oralara gelmedik henüz :)

ULN2003 den daha büyük akımları kontrol etmeye yarar bu şekilde darlington çiftine sahip çoklu transistörler var mı?

Sabit akım sürücülerini adaptör gibi
kullanamazsınız.
Nasıl bir led kullanacaksınız?

hımm şöyle söyleyim o zaman

DC 18-24volt 300ma veren bir led driver önüne koyacağım transistör (bdx33c) ile 1w lık 8 adet seri bağlı power ledi sürebilir miyim?

Akım sürücüler etiketinde yazan akımı
geçirebilmek için gerilimini yükseltir. Siz
daha az akım geçsin diye uğraşırken sürücü
gerilimi yükseltecek. Sıkıntı bu.

Ancak normal bir adaptör ve bir kaç malzeme
ile istediğinizi yapmak mümkün. Bu arada eğer
ledlerinizin gerilimleri 3V dan büyük ise 24V
yine yetmez.

Sabirli cevaplarıniz icin tesekkur ederim.

Nasil bir yol izleyip istedigimi yapabilirim?

LM317 ile ~300mA ile sabitlenmiş bir
devre oluşturulur. Bu besleme tarafına
konabilir. Sonrasında seri olarak ledler
arkasından da transistör eklenir.
Transistörün emiter ucu gnd ye bağlanır.
24V led adaptörü son ayara getirilebilir.
Yaklaşık 27V kullanmak gerekli. LM317 ve
transistöre küçük soğutucu da takmak yerinde
olacaktır.
BDX33C ile Arduino arasına ~1K bir direnç
konur. Beyz ucu ~4,7K direnç ile GND ye
bağlanır.
Bu şekilde bir şeyler yapmak mümkün olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri