LED Striplerin anahtarlama esnasında kapasitif ve endüktif etkisi

Pwm frekansı neden 800 hz
Müşteri talebi diyebiliriz. 3khz-30khz bandı zaten sıkıntılı. Yükseğe çıkmak bize zaten extra sıkıntı verir. Böylesi daha iyi. Ledler in optimum sürülme aralığı 400-800 hz arası diye biliyorum. Emc içinde makul herzler.

Led diyotlara 100nf paralel bağlayın . Peak voltajı düzeliyormu bakın.
30 volt besleme voltajında led aşma voltajlarını çıkarırsak 30-18=12 volt.
Surge current 12/strip toplam direncinden daha büyük olmalıdır.
Diyelimki öyle bu defada voltaj 20 volta düştüğünde led strip akımı çok azalır. Çünkü istenilen led akımı akmaz.
20-32 arası hep 20v gibi calısacak 18-20 arasında ışık düşecek ister istemez. Bu onaylandı.

Son düzenleme:
8 bit pwm de 1/800 sn nin 256 da biri ne kadar on süresi düşecektir. Yaklaşık 4.9 mikrosn on süresi.
12 bit pwm kullanıyorum. 100nf bağladım. Aslında snubber mantığım mosfetin çıkış kapasitansının 4-5 katı kadar bir kapasitörü ds arasına paralel koymaktır. Bu da 1-2nf arası bişey yapıyor. Buraya 100 nf kadar koydum. Peakte sıfır etkisi oldu. Peak yaptığı noktada ki ringinglerin frekansına etki etti biraz. Ringingin aldıgım örnek iki tepe arası frekansı 24mhz iken 20 ye felan düştü bu da ne kadar mantıklı bir sonuç bilemiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20191025_110652.jpg
    IMG_20191025_110652.jpg
    312 KB · Görüntüleme: 4
Siz 100nf ları ledleremi paralel bağladınız ds arasınamı.
Benim size tavsiyem ki ben öyle yapardım.
Ledler 6 seri değil 12 seri
bağlayın eğer mümkünse.
Böylece led strip aşma voltajı 36 volttan yüksek olur.
Bir boost konvertör , 1 opamp ve işlemci pwm i ile seri dirençlere gerek kalmadan akım ayarını yapabilirsiniz.
Bu şekilde verimde artmış olur.

Siz 100nf ları ledleremi paralel bağladınız ds arasınamı.
Benim size tavsiyem ki ben öyle yapardım.
Ledler 6 seri değil 12 seri
bağlayın eğer mümkünse.
Böylece led strip aşma voltajı 36 volttan yüksek olur.
Bir boost konvertör , 1 opamp ve işlemci pwm i ile seri dirençlere gerek kalmadan akım ayarını yapabilirsiniz.
Bu şekilde verimde artmış olur.
Ds arasına bağladım. Doğru olan bu değil mi.? Ya şöyle bişey var müşteri ye bir demonstrasyon olucak. O peakler yük çok artınca sıkıntı yapıyor. Ama dediğiniz olayı demo dan sonra düşüneyim. 12 li Led strip mümkün mü başka sıkıntısı olur mu gibi.

Bir de opamp ne için olacak?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ds arasına bağladım. Doğru olan bu değil mi.? Ya şöyle bişey var müşteri ye bir demonstrasyon olucak. O peakler yük çok artınca sıkıntı yapıyor. Ama dediğiniz olayı demo dan sonra düşüneyim. 12 li Led strip mümkün mü başka sıkıntısı olur mu gibi.
Ledlere paralel bağlarsanız ledlerin içinde endüktif bir etki varsa yok etmiş olurşunuz. Test için yani.

Şu anda dışarıdayım aklıma geleni yazdım. Opamp sizin pwm ile ürettiğiniz voltaj değeri kadar voltajı , akım sense direnci üzerindeki akımın oluşturduğu voltaj ile karşılaştırmak için kullanılacak.

58378

besleme voltajı 18-30 volt arası dengesiz iken, led gücü ve akımı opamp girişine uygulan sinyal (0-100mv) kadar oluyor. 0-330 watt arası.
led grup voltajı 30 volttan yüksek olmalı.

Ekli dosyalar

• ledboost.asc
    13.1 KB · Görüntüleme: 0
Ekli dosyayı görüntüle 58378
besleme voltajı 18-30 volt arası dengesiz iken, led gücü ve akımı opamp girişine uygulan sinyal (0-100mv) kadar oluyor. 0-330 watt arası.
led grup voltajı 30 volttan yüksek olmalı.
3843 yerine işlemcim gelicek. Opamp yerine bende TI in INA 201 entegresi var. Bu devre çalışan gerçekleşmiş bir devre mi hocam?

Ledlerdeki voltaj bana garip geldi. Neden testere dişi çıkış var?
Sanırım 15*3V luk Led çıkış 45V gerilim yapıyor ama ripple fazla galiba. Dogru mu anlıyorum??

ripple 60ma çıkış kondansatörlerini artırırsanız dahada düşebilir. akım yükselip alçaldığında anlık olarak 150 ma (yüksek ). v2= 100mv sabit yaparsanız ripple düşer. (60ma e)
başka bir yöntem daha aklıma geliyor. bu yöntemde 18-30v arası gerilimi boost konvertör ile mesela 50 volta sabitlemek. daha sonra sizin daha önce yaptığınız gibi direk pwm ile mosfeti sürmek. sanki bu yöntem biraz daha sıkıntısız gibi.
3843 yerine işlemcim gelicek.
işlemci ile 3843 ü taklit etmek iyi fikir değil yapılabilir fakat işlemciyi çok meşgul eder ve peformansı daha düşük olur.
Neden testere dişi çıkış var?
anahtarlamalı devrelerde normaldir.

Ekli dosyalar

• ledboost1.asc
    13.5 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
ripple 60ma çıkış kondansatörlerini artırırsanız dahada düşebilir. akım yükselip alçaldığında anlık olarak 150 ma (yüksek ). v2= 100mv sabit yaparsanız ripple düşer. (60ma e)
başka bir yöntem daha aklıma geliyor. bu yöntemde 18-30v arası gerilimi boost konvertör ile mesela 50 volta sabitlemek. daha sonra sizin daha önce yaptığınız gibi direk pwm ile mosfeti sürmek. sanki bu yöntem biraz daha sıkıntısız gibi.

işlemci ile 3843 ü taklit etmek iyi fikir değil yapılabilir fakat işlemciyi çok meşgul eder ve peformansı daha düşük olur.

Spice dosyasını pc başında olamadığım için bakamadım. Şehir dışındayım hocam. İlk fırsatta bakıp size döneceğim. Baya iyi oldu bu.

-->hocam çıkış 70V da sabitlenmiş bunu 36V seviyelerine nasıl çekebilirim ? 2843 girişten nasıl geribesleme alıp çıkışı sabitliyor hocam ?
--> Mosfetin Isense direnci üzerinde kalkışta 60A'ler felan görüyorum :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri