LED Striplerin anahtarlama esnasında kapasitif ve endüktif etkisi

-->hocam çıkış 70V da sabitlenmiş bunu 36V seviyelerine nasıl çekebilirim ? 2843 girişten nasıl geribesleme alıp çıkışı sabitliyor hocam ?
--> Mosfetin Isense direnci üzerinde kalkışta 60A'ler felan görüyorum :D
Fb ucu ile gnd arasına bağlanan direnci artırarak çıkış gerilimini düşürebilirsin.
Mosfetin başlarken çektiği yüksek akım normaldır. kondansatör boş olduğundan şarz etmeye çalışıyor. Bu akımı azaltmak için çıkıştaki kapasitör değerini düşürebilirsin.

Fb ucu ile gnd arasına bağlanan direnci artırarak çıkış gerilimini düşürebilirsin.
Mosfetin başlarken çektiği yüksek akım normaldır. kondansatör boş olduğundan şarz etmeye çalışıyor. Bu akımı azaltmak için çıkıştaki kapasitör değerini düşürebilirsin.
Birde şöyle bir şey sormak istiyorum. Mosfetimi sürdüğüm yöntem ekteki gönderdiğim pdf gibi ama ben bundan yeterli verimi alamıyorum. Bu yüzden push pulla geçmek istedim. Ama push pull yapamıyorum. Girişte ne verirsem pushpull çıkışım o oluyor. 3.3VDC yi 12'ye çekmek istedim ama bir türlü olmadı. Spice dosyasını gondersem hatamı soyler mısınız ?
Ayrıca mosfet ve sense direnci 120us boyunca ortalama 50A geçiyor. Bunların kataloglarına bakmam lazım değil mi ? Yoksa sorun olmaz mı. Kapasiteleri düşürdüm ama pek etki etmedi. (100u'ya çektim)

Ekli dosyalar

• driver.pdf
    90.4 KB · Görüntüleme: 4
  • pushpull.asc
    917 bayt · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Yaptığınız uygulama push pull değil sinyali 2 defa invert etmişsiniz ve genlği 10 volta yükseltmişsiniz. Genliği 10 volta yükseltmek için tek bss yeterli fakat bu durumda pwm sinyalinin tersleneceğinide göz önünde bulundurun.
İrfb mosfet 1k ile sürülebilir ancak anahtarlama hızının msn mertebesinde olması gerekir. Doğru sürmek için 1k ucuna 1npn ve bir diyot eklemek gerekir. Akşam yapıp eklerim.
Mosfetlerin anlık max akımları yüzlerce amperdir. Sorun olmaz. Ancak 384x a ss soft start uygulaması yapılabilir. İnternette örnekler var.

Son düzenleme:
Yaptığınız uygulama push pull değil sinyali 2 defa invert etmişsiniz ve genlği 10 volta yükseltmişsiniz. Genliği 10 volta yükseltmek için tek bss yeterli fakat bu durumda pwm sinyalinin tersleneceğinide göz önünde bulundurun.
İrfb mosfet 1k ile sürülebilir ancak anahtarlama hızının msn mertebesinde olması gerekir. Doğru sürmek için 1k ucuna 1npn ve bir diyot eklemek gerekir. Akşam yapıp eklerim.
Mosfetlerin anlık max akımları yüzlerce amperdir. Sorun olmaz. Ancak 384x a ss soft start uygulaması yapılabilir. İnternette örnekler var.
Tamamdır teşekkürler.

lamba akımı pwm sinyaliyle ters. dikkat edin.
boost voltajı 36 volt. pwm 12 yerine 8 bit daha uygun olur.

Ekli dosyalar

• ledboost36v.asc
    14.7 KB · Görüntüleme: 3
58504

hocam rising edge'ki şuna benzer bozunmayı nasıl bitiririm diye kafa yoruyordum ama sanırım tamamen bitiremem giriş kapasitesinden dolayı belki gate driver kullanarak azaltabilirim. Şimdilik bu topolojiyi müşteriye yapcaağım demodan sonra yapmayı düşünüyorum. Problemin başına dönersek yüke paralel 1uF koydum peakleri söndürdüm. Çıkışım fena değil. Şimdilik tek sorun yük artınca gürültü sesi duyuluyor. Sanki trafo saturasyona girince çıkan ses gibi ama bende trafo felan yok düz anahtarlıyorum bildiğiniz gibi. Sorun nerden olabilir ?

Ekli dosyalar

• 185063_Fig_02.png
    185063_Fig_02.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_20191031_095436_com.compocket.minis.jpg
    Screenshot_20191031_095436_com.compocket.minis.jpg
    264.1 KB · Görüntüleme: 6
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yükselen kenarı düzeltmek için 1k direnci düşürebilirsiniz veya düşük Qg mosfet kullanabilirsiniz veya mosfet driver kullanabilirsiniz.
Bahsettiğiniz gürültü uc3843 tenmi yoksa pwm kısmından kayaklanıyor onu tespit edin eğer 36 volt düşmüyorsa boost tarafında sorun yok. Acaba sonradan yüke paralel bağladığınız 1uf mı gütültü yapıyor. Öyleyse 1uf kondansatöre seri küçük bir direnç takın ve düşük esr li yüksek akımlı kondansatör kullanın.

Yükselen kenarı düzeltmek için 1k direnci düşürebilirsiniz veya düşük Qg mosfet kullanabilirsiniz veya mosfet driver kullanabilirsiniz.
Bahsettiğiniz gürültü uc3843 tenmi yoksa pwm kısmından kayaklanıyor onu tespit edin eğer 36 volt düşmüyorsa boost tarafında sorun yok. Acaba sonradan yüke paralel bağladığınız 1uf mı gütültü yapıyor. Öyleyse 1uf kondansatöre seri küçük bir direnç takın ve düşük esr li yüksek akımlı kondansatör kullanın.
Pwm tarafından geliyor. İlk onu denedim onun etkisi yok. 2khz cuttofflu bi lowpass denicem fakat nereye yerleştiricem bilemedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri