Şimdi proteus 8 de linkteki simülasyonu çalıştırdım. Duty cycle dediğiniz gibi butonlarla değişiyor fakat azaltmayı yapamadım çünkü hep hata verdi. Anlamadığım şey ise, 3 tane led bağlı ve forward voltajları toplamda 7.2V etmesine rağmen, voltmetrede 14 küsur volt olarak ölçülüyor. Akım 760mA civarında 3 seri led ile, fakat 2 ye düşürdüğümde 1A oluyor ve voltajda düşüyor. Çıkış kısmını hiç anlamadım. Neden derseniz çıkış kısmında hiç kapasitör olmamasına rağmen çıkış tam pürüzsüz DC. Ayrıca osiloskopları çalıştıramadım. Proteus 7.10 vardı bende onda adam gibi çalışıyodu. Bu versiyonu daha tam oturtamamışlar. Dijitalden hiç anlamam fakat PIC te sanki komponent eksik gibi. Verdiğin linklerde devre gerçekte çalışıyor gibi görünüyor fakat simülasyonda ciddi hatalar olduğunu düşünüyorum. Mosfeti de yanlış bağlamışsınız. P kanal mosfeti ters bağlamanız gerek fakat simülasyonda ters bağladığımda hata veriyor. Tavsiyem aynı devreyi proteus 7 sürümünde simülasyon yapmanız. Ayrıca akım sınırlama dediğim gibi yok. Akımın sabit olması yada ayarlanabilir olması lazım fakat PIC ile sadece duty cycle ayarlanıyor, kapasitör olmadığından mı anlamadım çıkış voltajı değişmiyor. Kısa devre yapsakta, seri ledleri bağlasakta aynı akım geçmesi gerek fakat sizde değişiyor. Kısaca şöle diyim devrenin elle tutulur bir tarafını malesef göremedim. Devrenin çalıştığını düşünsek bu sefer simülasyonun çok güzel bi şekilde saçmaladığını söyleyebilirim.

Mosfet, ne ile değiştirdin o da zenerli olmasın, r2 ye göre çıkış değişiyormuş senin r2 ye göre 1A (5W led)... şemanın son halini ver ya da tekrar incele her eleman, her değer...

"wolf351" bey bahsettiğiniz tüm durumlar malesef mosfetim komparatör vasıtasıyla tetiklenemediği için meydana geliyor. Zira üzerinde ölçüm yaparsanız; mosfet üzerinde 0.7 voltluk gerilim düşümü ile schottky diyotun üzerinde tüm gerilimin biriktiğini görebiliyoruz. Bu gerilimin bir kısmı indüktans üzerinde geri kalan kısmı ise diyotlar üzerinde olacak şekilde bölünüyor. Bu durumda Led'ler için akım veya gerilim kontrolü yapamıyoruz direkt olarak dc kaynağa bağlamaktan farkı yok şuan anladığım kadarıyla. Her şeyin doğru şekilde yerleştirildiğini düşündüğümüz ve sizlerinde farklı bir hata dile getirmediğiniz şu durumda da devrenin çalışmaması ilginç :( Mosfetin her iki şekilde de bağlantısını denedim. ISIS 7 üzeride denememi istemiştiniz o devre şemasını gerçekledim fakat bu kez farklı sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin LM393 komparatörü yerine TLC352 entegresini kullandım (internetten elde ettiğim verilere göre muadili görünüyor.) Ayrıca bu sürümde de benzer hatalar alıyorum. Bu sürümdeki devre şemamı ve aldığım hata listesini ekte veriyorum.

Ekran Alıntısı.JPG

Farklı bir düşünceniz varsa iletirseniz sevinirim. Zira hala sonuç alamazsam devrem üzerinde değişiklik yaparak kendim bir Led sürücü elde etmeye çalışacağım, daha amatör olsa da...

Şimdiden teşekkürler.

Mosfet, ne ile değiştirdin o da zenerli olmasın, r2 ye göre çıkış değişiyormuş senin r2 ye göre 1A (5W led)... şemanın son halini ver ya da tekrar incele her eleman, her değer...

Devre üzerinde kullanılması için belirtilen mosfet IRFU9024 ve bu mosfet de zener içeriyor efendim. Bu mosfeti Türkiyede bulamadığım için muadil ürünler kullanmaya çalışıyorum. Zira bu mosfetin bir çok simülasyon platformunda modeli dahi yok. Devremin yeni halini Proteus 7 sürümünde tekrar yayınladım. Fakat yine çalışmıyor. Bağlantı olarak da bir hata göremedim ama artık kafam o kadar karışık ki zaten hata varsa da göremiyorum. Affınıza sığınarak bir kez daha ekledim devremi. Başarısız olursam kendim bir şeyler yapmaya çalışıp devre üzerindeki komparatör kısmını devreden çıkartacağım, tabi sizlerde yardımda bulunursanız minnettar olurum.
İyi çalışmalar. Şimdiden teşekkür ederim.

Su an disarda oldugum icin simulasyonu deneyemiyorum fakat 14V voltaj dusumu direk ledler uzerinde kaliyordu isin garip tarafi buydu. Muadil degilde yine aynisini kullanin isis 7 de lm393 vardi. Dedigim gibi pc basina oturdugumda simulasyona tekrar bakarim sonucu solerim.

Devre üzerinde kullanılması için belirtilen mosfet IRFU9024 ve bu mosfet de zener içeriyor efendim. Bu mosfeti Türkiyede bulamadığım için muadil ürünler kullanmaya çalışıyorum. Zira bu mosfetin bir çok simülasyon platformunda modeli dahi yok. Devremin yeni halini Proteus 7 sürümünde tekrar yayınladım. Fakat yine çalışmıyor. Bağlantı olarak da bir hata göremedim ama artık kafam o kadar karışık ki zaten hata varsa da göremiyorum. Affınıza sığınarak bir kez daha ekledim devremi. Başarısız olursam kendim bir şeyler yapmaya çalışıp devre üzerindeki komparatör kısmını devreden çıkartacağım, tabi sizlerde yardımda bulunursanız minnettar olurum.
İyi çalışmalar. Şimdiden teşekkür ederim.
Elimden gelen yapacağım da iş bilgisayarında programlar yok, resim olarak ekle,

Su an disarda oldugum icin simulasyonu deneyemiyorum fakat 14V voltaj dusumu direk ledler uzerinde kaliyordu isin garip tarafi buydu. Muadil degilde yine aynisini kullanin isis 7 de lm393 vardi. Dedigim gibi pc basina oturdugumda simulasyona tekrar bakarim sonucu solerim.

Efendim LM393 ISIS de var lakin simülasyon modeli yok. Ekstra olarak ekleyerek ancak kullanılabiliyormuş fakat bulduğum tüm linkler kırık bu dosya için.
Müsait olduğunuzda bakarsanız memnun olurum. Haberlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Nasıl isterseniz by lent. Bekliyorum, inşallah iyi haberleriniz vardır. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri