Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Ton kontroldeki trimpotları tam 40K olacak şekilde ayarlamıştım. Arızayı bulmak için söktüğümde yine ölçtüm ikisi de 40K idi.

1K Frekans verdiğimde potlar da ortada iken sağ ve sol kanal arasında PPM'de yalnızca 1 dB fark oluşuyor. Burada problem yoksa loudness devresini bağlayabilirim.
Testi yaptıktan sonra konuya yükleyip muhtemelen testleri bitiririm bugün için, biraz uzun sürdü hocam :D Yarın kalan işlere devam edebiliriz sırayla.
Ben test sonuçlarını konuya ekleyeceğim, teşekkür ederim.
1db fark önemli değil. İstersen bu farkı ayarlayabilirsin ama zor olur.
Çünkü bu fark kablolama dahil kaynak tarafında bile olabilir. Doğru kalibrasyon için NEUTRIK lazım.
Yarın gudurmaya devam :D

Testleri yaptım, konuya ekliyorum. HF swiçi açılırken çıtırt diye ses çıkması dışında bir gürültü duymadım. Sadece HF kısmı biraz gürültüyü yükseltiyor. Onun dışında MF ve LF açıldığında neredeyse hiç gürültü yükselmiyor.

LF ve HF kendini cidden hissettiriyor :D Özellikle LF açıldığında basslara bişeyler oluyor :D Bunu yaptığımız westra kabinlerden duyduğumda nasıl olacak çok merak ediyorum :D

Sadece MF swicini açtığımda bi fark algılayamadım neden bilmiyorum.

Belirmediğim bişey var:
Kullandığımız kablodan gelen sesi pcden dinlediğim için, ampli kapalıyken bile duyulan garip sesler var ama çok çok düşük seviyelerde. Artık işlemci sesi midir yada hard disk midir bilmiyorum. Zaten frequance analyzerde bile bariz bi şekilde görünmüyorlar neredeyse. Bu sesler ampliden bağımsız.

Edit: PC Hat giriş seviyesi tüm test esnasında %54 idi

Ekli dosyalar

• ses-tamamen-kısıkloudness-tamamen-kapalı.jpg
    ses-tamamen-kısıkloudness-tamamen-kapalı.jpg
    288.2 KB · Görüntüleme: 10
  • ses-sonda-loudness-tamamen-kapalı.jpg
    ses-sonda-loudness-tamamen-kapalı.jpg
    279 KB · Görüntüleme: 7
  • ses-sonda-hf-acik.jpg
    ses-sonda-hf-acik.jpg
    292.5 KB · Görüntüleme: 8
  • ses-sonda-lf-mf-acik-hf-kapali.jpg
    ses-sonda-lf-mf-acik-hf-kapali.jpg
    280 KB · Görüntüleme: 6
  • ses-yarım-sadece-hf-acik.jpg
    ses-yarım-sadece-hf-acik.jpg
    291.9 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Testleri yaptım, konuya ekliyorum. HF swiçi açılırken çıtırt diye ses çıkması dışında bir gürültü duymadım. Sadece HF kısmı biraz gürültüyü yükseltiyor. Onun dışında MF ve LF açıldığında neredeyse hiç gürültü yükselmiyor.

LF ve HF kendini cidden hissettiriyor :D Özellikle LF açıldığında basslara bişeyler oluyor :D Bunu yaptığımız westra kabinlerden duyduğumda nasıl olacak çok merak ediyorum :D

Sadece MF swicini açtığımda bi fark algılayamadım neden bilmiyorum.

Belirmediğim bişey var:
Kullandığımız kablodan gelen sesi pcden dinlediğim için, ampli kapalıyken bile duyulan garip sesler var ama çok çok düşük seviyelerde. Artık işlemci sesi midir yada hard disk midir bilmiyorum. Zaten frequance analyzerde bile bariz bi şekilde görünmüyorlar neredeyse. Bu sesler ampliden bağımsız.

Edit: PC Hat giriş seviyesi tüm test esnasında %54 idi
HF de SSS sesleri yani yüksek frekans bölgesi yükseltilir. Gürültünün yükselmesi normaldir ama belli sınırlar dahilinde.
MF kontrolü mid frekansları azaltır. En iyi loudness etkisidir. Lambalı ampli özelliği gibidir. Ancak etkisi volüme potuna bağlıdır.
O sesler başka etkenlerden olabilir. PC nin kendi iç gürültüsü bile olabilir.
Önemli olan loudness devresinin gürültü seviyesi ve etki özelliğidir.
NOT:
Test kablosunun ground hattı bizim amplimizdeki sistem sıfır noktasına bağlı olduğu için amplimiz kapalı iken kablo senin PC de gürültü yaptırabilir.
Bu normaldir.

Son düzenleme:
HF de SSS sesleri yani yüksek frekans bölgesi yükseltilir. Gürültünün yükselmesi normaldir ama belli sınırlar dahilinde.
MF kontrolü mid frekansları azaltır. En iyi loudness etkisidir. Lambalı ampli özelliği gibidir. Ancak etkisi volüme potuna bağlıdır.
O sesler başka etkenlerden olabilir. PC nin kendi iç gürültüsü bile olabilir.
Önemli olan loudness devresinin gürültü seviyesi ve etki özelliğidir.
NOT:
Test kablosunun ground hattı bizim amplimizdeki sistem sıfır noktasına bağlı olduğu için amplimiz kapalı iken kablo senin PC de gürültü yaptırabilir.
Bu normaldir.
Bu ses line in seviyesini yükselttiğimde aynen yükseliyor. %54 seviyeye geri getirdim. Balance potunu da denedim ama burada bir hata var. Balance ortada olduğunda sesi tamamen kesiyor, sol ve sağ ayarlaması yaptığımda ilgili tarafa sesi veriyor. Buna sonra da bakabiliriz hocam.

Yarın elimdeki diğer amplilerden birine bağlayıp yaptığımız hoparlörlerden dinlemeye çalışacağım.
Sonuçları yazarım hocam tekrardan elinize sağlık çok iyi bir çalışma oldu :)

Yamyam hocam gürültü değerleri iyi çıkarken her şey iyi giderken bir sorun keşfettim. Dün uzun saatler boyunca ampliden kulaklıkla müzik dinledim.

Önce loudness için Line In seviyesini %100 yaptım.
Ton kontrolden bass ve tiz ortada iken loudnessta HF açıldığında ses seviyesi %60da dinlemeye devam ederken bir süre sonra ses bozulmaya başlıyor. Yaklaşık 3-4 dk sonra gibi.
Problem bana loudness kartından kaynaklanıyor gibi geldi. Bu testi LF açıkkende aynı ses seviyesinde denedim ilk başlarda böyle bir sorun olmadı fakat volume seviyesini 80-90a çıkardığım anda LF açıkken de seste bozulma oldu.
Loudnessi kullanmayıp headerı direk ton kontrol çıkışına bağladığımda böyle bir problem olmadı. Bass tiz sonda iken de denedim.
Loudness bağlı iken bozulmayı gösterebilmek için ses kaydı aldım bu bozulma olduğu anda. Mesaja ekledim.

Ayrı olarak birde ton kontroldeki bass ile loudnesstaki bass karakteristiği birbirinin aynısı değil sanırım? Çünkü ton kontroldeki bass biraz daha 30-40 hz gibi etkili gibi geldi bana.
Loudnesstaki LF ise eğer müzikte ilgili frekanslar yoksa bass potundaki kadar yükseltme yapmıyor. MF özelliğini ise sanırım hoparlör bağlayınca anlayabileceğim. Kulaklıkla dinleme yaparken bir fark anlayamadım.

Not: Ses kaydında loudnessı daha iyi duyabilmek adına Line In seviyesini %100 yaptığım için bahsettiğim dip gürültüler de duyuluyor. Bir süre sonra sesi biraz kısıyorum fakat bu sesteki bozulma ampliyi kapatıp açmadan düzelmiyor.
Bu arada hoparlörlerle deneyemedim henüz :D

Sonradan gelen 2. Not: Daha da gudurabilmek adına loudness swlerin etkisini test etmek istiyorum hocam. Bunun için lf,mf ve hf için bilinen frekans ile test etmek daha doğru mu olur? Veya nasıl test edebiliriz?
Ton kontrol ile karşılaştırdığımda bass kazancı daha az gibi geldi.

Ekli dosyalar

• ses-bozulmasi.zip
    434.7 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
KÖTEK :oops: 🔨:rolleyes:⛏️
Line in seviyesi senin PC ye giriş seviyeni ayarlar. PC ye aşırı yüksek seviye girersen ses loudness devresinde değil senin PC de bozulmaya uğrar.
Bunu belgelemek için...
Amplide bir müzik çal. Müzik çalarken line in seviyen %50 iken adobe kayıt tuşuna bas.
Ana volümünü yavaş yavaş sıfırdan max a kadar aç. Bu arada PC deki adobe kayıt seviyesini PPM de izle.
PPM 0db ye yaklaşır veya geçerse ses kaydın bozuk olabilir demektir.
0 db ye yaklaştığın anda line in seviyeni daha düşür. Sonuçta ana volüm potu max iken line in %25 bile olsa bozulma olmamalıdır.
Bu bozulmayı hem adobe VECTOR SCOP ile hem de wave kısmında hem de spectrum bölgesinde tespit edebiliriz.
NOT:
Loudness devresi 10Vp voltaja kadar bozulma yapmaz. Zaten bu amplinin kaliteli olması bu özellikten dolayı da olmaktadır.
Balans potunun ölçümlerini yanlış vermişsen hata yapmış olabiliriz. Şimdilik balans potunun hıdırını sökerek devre dışı bırakabilirsin. İş bitiminde hallederiz.

Acaba line in dinle seçeneğinden dolayı mı böyle bir bozulma oluşuyor?
Çünkü Line In %50 iken bile bozulma oldu kayıt esnasında. PPMde 0 db ye yaklaşmamasına rağmen.
Yada ben bir yerde hata yapıyorum.
Videoya kaydederken seviye yine %50ye ayarlıydı ampliden volume sondaydı. Mesaja ekledim hocam.

Şimdi line ini %20ye kadar çekip tekrar denedim ampliden sesi tekrar açtım sonuna kadar. Yine bozulma oluyor. PPM -21dB lerde geziyordu

0dB olmamasına rağmen HF ve LF açıkken böyle bir durum söz konusu ne yazık ki.

Ekli dosyalar

• Desktop 2023.04.09 - 19.05.05.01_12.mp4.zip
    10 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Acaba line in dinle seçeneğinden dolayı mı böyle bir bozulma oluşuyor?
Çünkü Line In %50 iken bile bozulma oldu kayıt esnasında. PPMde 0 db ye yaklaşmamasına rağmen.
Yada ben bir yerde hata yapıyorum.
Videoya kaydederken seviye yine %50ye ayarlıydı ampliden volume sondaydı. Mesaja ekledim hocam.

Şimdi line ini %20ye kadar çekip tekrar denedim ampliden sesi tekrar açtım sonuna kadar. Yine bozulma oluyor. PPM -21dB lerde geziyordu

0dB olmamasına rağmen HF ve LF açıkken böyle bir durum söz konusu ne yazık ki.
Line in dinle seçeneği artı kazanç yapar. Bu seçeneği kaldırıp wave çıkışını doğrudan dinlemelisin.
Eğer PC win7 veya daha sonraki işletim sistemlerindense vay haline.
Bu yeni tip işletim sistemlerinde kalibrasyon diye birşey yoktur.
Hem wintost kafasına göre ayarlar, hem de kullanıcıların kafalarını karıştırıp gudurtur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Üle-bu-nasıl-iştir-Şark-bÜlbÜlÜ-filminden-alıntıdır.149630/
Konuya mesaj yazıyorum Sen de bak.

Line in dinle seçeneği artı kazanç yapar. Bu seçeneği kaldırıp wave çıkışını doğrudan dinlemelisin.
Eğer PC win7 veya daha sonraki işletim sistemlerindense vay haline.
Bu yeni tip işletim sistemlerinde kalibrasyon diye birşey yoktur.
Hem wintost kafasına göre ayarlar, hem de kullanıcıların kafalarını karıştırıp gudurtur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Üle-bu-nasıl-iştir-Şark-bÜlbÜlÜ-filminden-alıntıdır.149630/
Konuya mesaj yazıyorum Sen de bak.
Windows 10 kullanıyorum ve başım belada galiba :D

Line in seviyesinin optimum seviyesi kaç olmalıdır peki?

Kaynaktan dinle seçeneğini kapattığımda pcden dinleyemiyorum. Ama dinleyemesemde kayıt başlatıp auditiondan izleyebilirim.
Çünkü bozulma yapmaya başladığı anda hem ppm hem waveform penceresi hemde vector scope sapıtıyor. Garip değerler göstermeye başlıyorlar.

Sonucu yazacağım duruma göre.

Kaynaktan dinle seçeneğini kapattığımda pcden dinleyemiyorum. Ama dinleyemesemde kayıt başlatıp auditiondan izleyebilirim.
Çünkü bozulma yapmaya başladığı anda hem ppm hem waveform penceresi hemde vector scope sapıtıyor. Garip değerler göstermeye başlıyorlar.
Böyle bir durum varsa loudness devresini incelemeye almamız lazım.
Teorik olarak loudness devresinde entegre haricinde hiçbir eleman bozulamaz.
Ancak bağlantı hataların varsa ve devrede aşırı osilasyon oluyorsa böyle bir durum olabilir.
Osilasyonun tek sebebi ise opampa bağlı olan trimpotların max açılması ile oluşabilir.
Ayrıca devrenin grounding olayı ve bağlantılarından bahsetmiyorum bile. Bunlar senin görevin olup herşeyi dikkatli yapman gereklidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri