Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Ben de sesin bozulduğu anda loudnesstan line ine giden headerı söktüm ve buraya headerlı dişi 3.5mm jak bağlayıp testlerde kullandığım kulaklığı taktım. PC'ye giden sesi dinlemek için. Ses seviyesi düşüktü ama burada da ses bozuktu. Bozulma PC'den kaynaklansa buradan çıkan sesin bozuk olmaması gerekmez miydi?
Bu durumda LN PSU devresinden itibaren testlere yeniden başlamalıyız.
Sesin bozulduğu andaki 12V lar ne alemde.
PSU nun groundinglerinde sorun var mı.

Hocam tüm testleri yeniden yaptım. Hem %50 hem de %100 line ayarları ile ekran görüntüleri aldım mesaja ekliyorum.
Tüm testi telefondaki müzik pause iken yaptım. Diğer girişte 50ohm dirençler vardı. Bu iki girişi de kontrol ettiğimde gürültü değerlerinde fark görülmüyordu.

Kulaklığa direkt bağlanıp bir de öyle müzik dinleyeceğim, aradaki farkları yazarım tekrar hocam. Her şey için çok teşekkür ederim :)

Ekli dosyalar

• bass-tiz-0-volume-100.jpg
    bass-tiz-0-volume-100.jpg
    274.6 KB · Görüntüleme: 6
  • line-in-50-volume-100-HF.jpg
    line-in-50-volume-100-HF.jpg
    254.7 KB · Görüntüleme: 5
  • line-in-50-volume-100.jpg
    line-in-50-volume-100.jpg
    253.1 KB · Görüntüleme: 4
  • line-in-50-volume-0.jpg
    line-in-50-volume-0.jpg
    259.4 KB · Görüntüleme: 5
  • volume-100-MF.jpg
    volume-100-MF.jpg
    270.8 KB · Görüntüleme: 5
  • volume-100-LF.jpg
    volume-100-LF.jpg
    264.5 KB · Görüntüleme: 5
  • volume-100-HF.jpg
    volume-100-HF.jpg
    265.2 KB · Görüntüleme: 5
  • volume-100.jpg
    volume-100.jpg
    269.4 KB · Görüntüleme: 5
  • volume-0.jpg
    volume-0.jpg
    280.3 KB · Görüntüleme: 5
  • tiz-volume-100.jpg
    tiz-volume-100.jpg
    273.3 KB · Görüntüleme: 5
  • bas-tiz-volume-100.jpg
    bas-tiz-volume-100.jpg
    256.4 KB · Görüntüleme: 5
  • bass-tiz-volume-100-HF-MF-LF.jpg
    bass-tiz-volume-100-HF-MF-LF.jpg
    258.5 KB · Görüntüleme: 5
Hocam tüm testleri yeniden yaptım. Hem %50 hem de %100 line ayarları ile ekran görüntüleri aldım mesaja ekliyorum.
Tüm testi telefondaki müzik pause iken yaptım. Diğer girişte 50ohm dirençler vardı. Bu iki girişi de kontrol ettiğimde gürültü değerlerinde fark görülmüyordu.

Kulaklığa direkt bağlanıp bir de öyle müzik dinleyeceğim, aradaki farkları yazarım tekrar hocam. Her şey için çok teşekkür ederim :)
Burada farklı bir unsur daha bulunuyor.
Senin ses kartın 88.2kHz örnekleme veya 92kHz örnekleme ile çalışıyor.
Yüksek örnekleme frekanslarında basit ses kartları bu gibi aksaklıklar yapabilir. Öyle olmasaydı harici ses kartları bir yığın dolar ile satılmazdı.
Şimdi line in örnekleme frekansını 44.1kHz e çek. Tekrardan gürültü faktörlerine bak.
Bizim devrelerimizin band genişliği çok yüksek olsa da, bu devreler tarafımca acımasız testlerden geçirilmiş, yüksek kalite devrelerdir.
Sizlerin yapabileceği tek şey, tüm devrelerin yapımındaki ve malzemelerdeki hassasiyeti yapabilmektir.
Malzemelerdeki hassasiyet zaten hassas olarak ölçülebilir unsurlardır.
Örneğin bir kondansatörün değeri 1nF olması gerekirken 1.1nF veya 1.2nF ise, bu fark ölçümlerde hemen belli olacaktır. Ancak bu toleranslar doğrudan gürültüye etki etmeyip, sağ sol kanallar arası dengesizliğe sebep olur.
Örneğin senin sistemde bass seslerde böyle bir dengesizlik bulunmaktadır.
Bunun muhtemel sebebi, ya 100k olması gereken potun farklı bir değerde olması, veya bass kazancını etkileyen 10k dirençlerin toleranslarıdır.
İyi lehimlenmemiş veya lehimleme esnasında değer değiştirmiş dirençlerin olma ihtimali bile olabilmektedir.

44.1 kHz yaptım fakat gürültülerde değişme olmadı.
Bu farkın potlardan olma ihtimali var hocam çünkü volume potundaki sağ ve sol kanallarda bile farklılıklar vardı. Ben her elemanı ölçerek eşit değerde olanları takmaya çalıştım, trimpotlarda da bunlara dikkat ettim mümkün olduğu kadar fakat yine de bir fark oluştu.
Örneğin ton kontroldeki trimpotlar aynı derecede çevirili değil görüntüde ama ben yine de aynı değerde olacak şekilde ayarlamıştım.

Test esnasında volumü sona getirdiğimde duyulan sürekli pat- pat şeklinde bir gürültü de vardı volumü açtıkça tek kanalda o gürültü daha fazla yükseliyordu.

Eski bir pcde de deniyeceğim bakalım neler oluyor. Farklı cihazlar yaşanan bu olayları anlamamı muhtemelen kolaylaştıracak.

Devrelerdeki bass bölgelerindeki elemanları da tekrar ölçeceğim.

Bu trimpotları ölç ve aynı olacak şekilde ayarla.
Değerlerde farklılık olabilir.
Yeniden kontrol ettim. Birisi 40 diğeri 40.1 görünüyordu ikisini de 40k yaptım. Fark oldukça azalsa da tamamen düzelmedi.

Hocam bu arada gürültü değerleri nasıl? Bu line in olayı çok değiştiriyor. Yine 100deyken test ettim. Müzik dinlerken de ss aldım seviyeyi görebilmek için. Bu esnada tüm loudness fonksiyonları aktifti. Volume %50 civarındaydı.

Tüm testlerde görünen 5Khz civarında tek kanalda bi yükselme var. Bu bazen 8khzleri falan da geziyor. Bu neden oluyor olabilir?

Bu arada kulaklıktan değilde Line ini direkt grundig ampliden de dinlemeye çalıştım. Kulaklığı çıkarınca ampliden de dinleyebiliyorum. Sesi çok açamadım ama bass ve tiz miktarı gayet yeterli. :) Gündüz anca deneyebilirim yüksek seste.

Ekli dosyalar

• müzik dinleken.jpg
    müzik dinleken.jpg
    305 KB · Görüntüleme: 5
  • 100hz.jpg
    100hz.jpg
    290.5 KB · Görüntüleme: 5
  • boşta.jpg
    boşta.jpg
    307.6 KB · Görüntüleme: 4
  • ton-trimpot.jpg
    ton-trimpot.jpg
    290.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Yeniden kontrol ettim. Birisi 40 diğeri 40.1 görünüyordu ikisini de 40k yaptım. Fark oldukça azalsa da tamamen düzelmedi.

Hocam bu arada gürültü değerleri nasıl? Bu line in olayı çok değiştiriyor. Yine 100deyken test ettim. Müzik dinlerken de ss aldım seviyeyi görebilmek için. Bu esnada tüm loudness fonksiyonları aktifti. Volume %50 civarındaydı.

Tüm testlerde görünen 5Khz civarında tek kanalda bi yükselme var. Bu bazen 8khzleri falan da geziyor. Bu neden oluyor olabilir?

Bu arada kulaklıktan değilde Line ini direkt grundig ampliden de dinlemeye çalıştım. Kulaklığı çıkarınca ampliden de dinleyebiliyorum. Sesi çok açamadım ama bass ve tiz miktarı gayet yeterli. :) Gündüz anca deneyebilirim yüksek seste.
Bu tasarımın genel olarak gürültü seviyesi montaj durumuna göre -78 ila -72db civarıdır. Ancak bu değerler ideal montaj ve normal montaja göre değişebilir.
Line in de bir kalibrasyonun olamadığı için doğrulayamıyoruz. O yüzden senin elde etmiş olduğun gürültü değerleri şudur diyemiyoruz.
Ancak teknik olarak STK çıkış katını da takdığında devrede hiçbir gürültü yoksa veya çok az bir HISS kabul edilebilir varsa (Amatör tasarım için) iyidir denilebilir.
5-8kHz gibi aylakların bizim devreler ile pek ilgisi yoktur. Başka sebeplerden olabilir.
Trimpotların birisi 50k diğeri 60k gibi ise yani iki trimpot eşit değilse seste de oransal olarak değişim olacağı için aynı seviyede olmayacaktır. Bu sebeple tüm trimpotları boşta ölçtüğümüzde ikisi de tam 50k olmalıdır.
Bu olay diğer trimpotlar için de geçerlidir. Ayrıca 500k trimpotlar tam ortada olmazlarsa frekans karakteristiğin de değişir.
Hatta 500k yerine kazara 50k trimpot takmışsan bass sesler bir kanalda yutulacaktır.
Bizim ampli çıkışımızı grundiğe gireceksen grungiğin LIN basılı, ton kontrolleri ise ortada olmalıdır.

Trimpotları söküp uygun olanları değiştireceğim fakat öncesinde merak ettiğim bir şey var.

Pcye ampli bağlı değilken Pcde çalan müziği kaydetmek istediğimde mix seviyesini 100 yaptığımda ampli bağlıyken Line İn de gördüğüm gürültü değerlerini aynen görüyorum.

Yani pcde müzik çalmazken bile Auditiondan kayıt tuşuna basıyorum sonra kayıt seviyesini %100e çektiğimde 60dB üst sınırlı bir gürültü ölçülüyor. Aynısı ampli bağlıyken Line In girişinde de böyleydi.

Bu gürültünün seviyeyi arttırdığımda neden bu kadar arttığını çözemedim. Her sistemde böyle bir olay varsa problem yok ama sadece benim PCde böyle birşey varsa benim tüm ampli gürültü ölçümlerim yanlış olmuş olacak.
Üstelik mikser veya line in girişindeki seviyeyi yükselttiğimde artan gürültünün Line In ile aynı olması kafamın kaşınmasına ve üzerinde bitler dolaşmasına neden oldu :)

Siz forum arkadaşımız @sasen1 ile CDden müzik çalarken ve pause gibi testler esnasında hangi Line In seviyesini baz almıştınız? Belki buradan çıkarak doğru bir ölçüm yapabilirim. Eğer hatırlıyorsanız bu (ben) cahili azıcık bilgilendirebilir misiniz? :D Çünkü doğru şeyi ölçmediğimi düşünmeye başladım da :D

Volume sona doğru gelirken bir gürültü duyuyordum aynı şekilde volume 15 civarında da duyuyorum. Bunlar muhtemelen ampliden giden gürültüler. Ama işte hangi seviyede olduklarını değil, toplam gürültüye ekledikleri etkiyi görebiliyorum sadece.

Edit: İkinci elden uygun fiyata bi ampli denk getirebilirsem ona da bakacağım.

Son düzenleme:
Siz forum arkadaşımız @sasen1 ile CDden müzik çalarken ve pause gibi testler esnasında hangi Line In seviyesini baz almıştınız? Belki buradan çıkarak doğru bir ölçüm yapabilirim. Eğer hatırlıyorsanız bu (ben) cahili azıcık bilgilendirebilir misiniz? :D Çünkü doğru şeyi ölçmediğimi düşünmeye başladım da :D

Volume sona doğru gelirken bir gürültü duyuyordum aynı şekilde volume 15 civarında da duyuyorum. Bunlar muhtemelen ampliden giden gürültüler. Ama işte hangi seviyede olduklarını değil, toplam gürültüye ekledikleri etkiyi görebiliyorum sadece.
Sasen daha önce kabaca PC line in seviyesini osilaskop yaparken ayarlamıştı. Dolayısı ile sasenin amplisindeki ölçümler daha az hata ile ölçüldü.
Senin sistemde bizim devrelerin çıkış seviyesi ile gürültü seviyesi arasında oran kurulamıyor. Line in %50 iken mi giriş seviyen tam yoksa %100 iken mi belli olmuyor.
Eğer senin pc de line in boost varsa bizim devrelerin seviyesini ayrıca yükseltiyor aynı zamanda gürültüleri de yükseltiyorsun demektir.

Yani pcde müzik çalmazken bile Auditiondan kayıt tuşuna basıyorum sonra kayıt seviyesini %100e çektiğimde 60dB üst sınırlı bir gürültü ölçülüyor. Aynısı ampli bağlıyken Line In girişinde de böyleydi.
Sistemin genel gürültüsünün (herşey boşta iken) -80db olduğunu varsayalım.
Kayıt seviyesini %100 e çektiğinde 20db kazancın daha varsa, -80db olan gerçek gürültü seviyen de yükseltilerek -60 lara çıkacaktır.
Bir PC nin giriş ve çıkış seviyesinin kalibrasyonu kolay değildir.
Önce girdiğin sinyal seviyesini tam olarak ölçebilmelisin. Daha sonra bu seviyeyi PC WAVE olarak gördükten sonra, çıkış seviyeni de ölçebilmelisin.
Ölçümün tek dayanağı güvenilir bir ölçü aleti olduğuna göre bir ölçü aleti ile doğrulama yapmadan herşey ezbere olmaktadır.
@sasen1 in tek dayanağı daha önce yapmış olduğu LM3915 li PPM dir.
Bu uyduruk alet kabaca olsa da input level i 0db gösterdiğinde, en azından 3 aşağı 5 yukarı 1Vp seviyesinde olup olmadığını anlayabiliyordu.
Dolayısı ile PC ye giriş seviyesini 1-2db hata ile de olsa ölçebiliyordu.
Şimdilerde yapmış olduğu DIN PPM ile PC wave seviyesini ve PC çıkış seviyesini daha az hata ile ölçebiliyor ve guduruyor :D

Son düzenleme:
Gürültü olduğu gibi yükselip azalıyor hocam. Ama %50 line in seviyesinde yaptığım ölçümler bahsettiğiniz gürültü aralığına geliyor. Yani yaklaşık -78dB civarına.

Pcye girip sesi grundigten almakta işe yaramıyor. Çünkü grundigten sesi açıp bizim amplideki sesi kıssam bile bu sefer de grundigin gürültüsü duyuluyor. :D

Ayrıca 100 seviyesinde line in dinlemesi yaparken ampli volüme seviyesi de %70lerde iken bazı şarkılarda amplı clip yapmaya başlıyor. 0 db seviyesine kadar gelen müzikler oluyor.

Bu durumda yine de projeye devam edebilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri