Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Bu sapıtma anı kaydettiğim videoda bariz bi şekilde de görülüyor.

Loudness fotoğrafını çektim hocam.

Loudness kartı veya bağlantılarından şüphelenmemin sebebi ton kontrolden dinleme yaparken line in seviyesi %100 olsa bile herhangi bir bozulma olmamasıydı. Üstelik bass tiz seviyesini bile yükseltip denemiştim.

Ekli dosyalar

• 448C96B7-833C-472C-B81D-323D42736B97.jpeg
    448C96B7-833C-472C-B81D-323D42736B97.jpeg
    354.4 KB · Görüntüleme: 16
  • F474440A-4665-46FD-946C-CC2AAA16546E.jpeg
    F474440A-4665-46FD-946C-CC2AAA16546E.jpeg
    360.8 KB · Görüntüleme: 17
  • FA26957C-02FD-4B77-B789-1814685E0406.jpeg
    FA26957C-02FD-4B77-B789-1814685E0406.jpeg
    398 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Bu sapıtma anı kaydettiğim videoda bariz bi şekilde de görülüyor.

Loudness fotoğrafını çektim hocam.

Loudness kartı veya bağlantılarından şüphelenmemin sebebi ton kontrolden dinleme yaparken line in seviyesi %100 olsa bile herhangi bir bozulma olmamasıydı. Üstelik bass tiz seviyesini bile yükseltip denemiştim.
Loudness devresinin tüm şaseleri tam temas ediyor mu? En ufak temassızlık bile kabul edilemez.
Test kablosu doğru mu? Bu kablo özel şaseleme ile yapıldığı için en küçük hata olmamalıdır. Hata olasılığına karşı 3 lü pre hıdır ve 3.5mm jak yapılarak PC ye giriş yapılabilir.
Yeniden ton kontrol testini yapıp bir sağlama da yap bakalım. Ton kontrol hala doğru çalışıyor mu.
PC de equlizer falan varsa onun da komple kapalı olması lazımdır.

NOT:
@Yunusgr
Bu loudness kartı şaseye tam vidalanmamış gibi görünüyor.
Sıkı bir vidalamada yükseltme aparatlarının izleri şase hatlarında iz yapması lazımdı.

Son düzenleme:
Hocam ben yarın ton kontrolden direk pcye ve loudness takılı ama kapalıyken loudnesstan direk yine pcye irtibatlayıp kontrol edeceğim ses seviyelerini. Loudness kartının vidalarını her zamankinden biraz daha sıkı monte edip yine test edeceğim.

Sonra tekrar HF ve LF fonksiyonlarını çalıştırıp deneyeceğim. Asıl problem bunlar açılınca oluşuyordu.
Bence MF fonksiyonunda da sorun var çünkü seste bir değişim fark edemedim.

İzlenimlerim.
HF ciddi anlamda tiz frekansları yükseltiyor bunu hem frekans bandında hemde Audition ppmden görebiliyorum.
LF de ise bu seviyede yükselme yok. Atıyorum HF 20db yükseltiyorsa LF de bu 5-6dB ler gibi.

Test kablosu doğru mu? Bu kablo özel şaseleme ile yapıldığı için en küçük hata olmamalıdır. Hata olasılığına karşı 3 lü pre hıdır ve 3.5mm jak yapılarak PC ye giriş yapılabilir.
Test kablosu ton kontrol ile input kartlarını test ettiğim aynı kabloydu. Hata olmasına karşı bahsettiğiniz kablo nasıl olmalı hocam cahallığıma verin kafam durdu 😀

Keşke sorun montaj ile çözülse de rahatlasam ama bana başka yerde gibi geliyor. Acaba test sonucu yine değilmezse karttaki standart dirençleri metal dirençlerle değiştirsem mi?

Veya 82nfleri 68nf ile değiştirsek mi?

Son düzenleme:
MF gablosu takılı olmadığı için çalışmıyor.
Tiz seviyesi istenildiği kadar ayarlanabilir. İki direnç değişmek yeterlidir.

Hocam bugün uzun süreler boyunca kartları müzik dinleyerek denedim. Öncesinde kartları sıkıca monte ettim.
Önce Line In seviyesini yine 54e getirdim. İlk önce ton kontrolü sonra da loudnessi devreye alarak denedim.
Ton kontrol bass ve tiz seviyesini dün yaptığım gibi sona getirdim. Loudness testinde de volume sonra ve tüm fonksiyonlar açıktı.

Bu sefer ayrı ayrı yaptığım testlerde ikisinde de bozulma oldu ne yazık ki. Line in 54 seviyesindeyken Audition PPMde max sinyal seviyesi müziğe göre değişmekle beraber -6, -3 dB arasında sarı alanda geziyordu.

İki kartı da devreden çıkartıp monitör çıkış headerından direk pc Line In bağlantısını yaptım yaklaşık 10 dk boyunca denedim bunda bozulma olmadı. Uzun süre dinlemede bozulma olur mu yine emin değilim.

Belki bu seviye yüksek geliyordur deyip Line in seviyesini %10a kadar düşürdüm fakat bir şey fark etmedi. Sadece bozulmaya başladığı süre daha geç başlıyor ama sonuç değişmiyor. Kartları bu sefer 20dk boyunca denedim sonuç yine bozulmaya neden oluyor.

Adobe PPM de Line in seviyesi %10 iken max sinyal seviyesi -40dB civarındaydı. Boştaki gürültü seviyesi ise -101dBlere kadar düşmüştü.

Farklı bir ses sürücüsü ile bile denedim sonuç değişmedi.

Bu kartlarda öncelikli olarak ölçmem gereken elemanlar hangileridir?
Entegre eğer dandik üretimlerden ise elimdeki başka cihazlardan söktüğüm yedek opampları taksam direkt çalışır mı? Elimde siparişten kalan fazladan 2 tane daha LM4562'de var.
İki kartta da kendi aldığım 82nF lar var. Acaba bunlardan mı şüphelenmeliyim?

Elimdeki farklı cihazlardan söktüğüm şu opamplar var:
3- Mitsubishi 5218A
1- LM358N
1- 4558C

Ekli dosyalar

• f947cc05-36e6-4a6b-a957-3ee1c07f3585.jpg
    f947cc05-36e6-4a6b-a957-3ee1c07f3585.jpg
    235.5 KB · Görüntüleme: 6
Belki bu seviye yüksek geliyordur deyip Line in seviyesini %10a kadar düşürdüm fakat bir şey fark etmedi. Sadece bozulmaya başladığı süre daha geç başlıyor ama sonuç değişmiyor. Kartları bu sefer 20dk boyunca denedim sonuç yine bozulmaya neden oluyor.
Bu durumda aksaklık başka nedenlerden kaynaklanıyor.
Senin PC de veya kablolamada sorunlar olabilir.
Eğer müzik kaynağı olarak ikinci PC kullanıyorsan ve bu PC nin Şebeke izolasyonu tam değilse...
Veya cep telefonu kullanıyorsan ve GSM sinyallerinin kabloları veya devreleri etkileme durumu oluyorsa.
Kablolamada gözden kaçan hatalar bulunuyorsa. Örneğin jakların şaselerinin temassızlık durumu.
Kabloların yüksek frekanslardan etkilenmesi sonucu osilasyona sebebiyet veriyorsa.

Bu devre kartlarının bu kadar hassas davranması normal midir hocam peki? O halde etraftaki sinyaller etkiliyorsa amplinin üst kapağını kapattığımda bu durumda değişme olabilir mi acaba?

Sesi header ile değilde direkt pc monitör out ve aux jaklarından dinlesek üst kapak kapalı olacak şekilde acaba fark eder mi?

Bu arada elektrik giriş kısmındaki toprak kablosunu kutudan söküp bir de öyle deneyeceğim.

Bu loudness kartının hangi frekansları ne kadar yükseltme yaptığını gösterebilmek için 20-20khz frekans aralığında hışırtılı ses (noise) ile bir deneme de yapmak istiyorum. MF kablosunu taktım fakat bu fonksiyonda yine işlev yok gibi görünüyor :(

En son çare ton kontrol ve loudness kartlarını baştan yapmak gerekecek galiba. Özellikle loudness kartı elimdeki grundig kadar bassları yükseltemiyor gibi. Ayrıca böyle sıkıntılar da var.

En son çare ton kontrol ve loudness kartlarını baştan yapmak gerekecek galiba. Özellikle loudness kartı elimdeki grundig kadar bassları yükseltemiyor gibi. Ayrıca böyle sıkıntılar da var.
Seni de köteklemek lazım.
Hemen devrelere gabahat bulmaya başladın.
Halbuki @sasen1 aynı devreleri yaptı ve şimdi -50db seviyesindeki ses kayıtlarını dinleyip guduruyo.
Bu gibi durumlarda sana önerebileceğim tek şey var.
Uyduruk bir ampli bul. Ton gontrol devresi olmasın. Ama ampli yanarsa bile yüreğin yanmayacak bir ampli olsun.
3-5W lık kötü çin üretimlerinden bile olabilir.
https://www.e-gizmo.net/oc/index.php?route=product/product&product_id=542
Bu ürünler iyidir.
https://www.electronics-lab.com/project/5w-stereo-audio-amplifier/

Senin olayın bizim devrelerin çalışmaması değil, muhtemelen senin PC deki ADC nin saçmalamasından kaynaklanıyor olabilir.
Bu sebeple bizim devrelerin dinlenmesi için basit bir ses sistemi şarttır.
Bu ses sisteminde de bu gibi aksaklıklar olursa işte o zaman devrelerimizde arıza aramalıyız.
Ancak önce normal çalışıp ta sonradan gıbızlanmaya başlaması bazı şeylerin yanlış olduğuna işaret eder.
Bu yanlışlıkları doğrudan buradan tespit etme şansım olmadığı için tek çare şimdilik devreyi basit bir ampli ile dinlemek, ölçüm ve değerlendirme işlerini daha sonra yapmak gerekmektedir.

Devreye değilde benim satın almış olduğum kondansatörler ve diğer elemanlarda gabahat arıyorum aslında. Kartlar çalışıyor ama bi süre sonra ses bozuluyor. Nedir bu cızırtılı sesten çektiğim, kaliteli hoparlör kabini konusundan beri başıma bela oldular hocam yav :D

Tüm bu testi telefondan yapmıştım, birde laptoptan deneyeyim yarın.

Elimde galiba boşta duran bu tip bir ampli vardı. Onunla denerim yada yeni sipariş ederim. Sonuca göre tekrar yazacağım hocam teşekkür ederim.

Sesteki bozulma sorununa kafayı taktım hocam, herhangi bir şekilde engelleyemedim bir türlü.
Test için Türkiye'den sipariş edilebilecek amplileri araştırırken başka testler de yaptım.

Ton kontroldeki opampı başka bir LM4562 ile değiştirmek, (İlk başta yanan dirençten sonra belki hasar almıştır diye)
Şebeke toprak kablosunu metal kutudan ayırmak,
Sesi laptop gibi başka kaynaktan vermek.
Fakat hiç birisi çözüm olmadı.

Ampliyi kapatıp açmadan düzelmediğinden bahsetmiştim. Bozulma olduktan sonra Line in seviyesini düşürsem veya volume kıssam bile fayda etmiyor.

Ben de sesin bozulduğu anda loudnesstan line ine giden headerı söktüm ve buraya headerlı dişi 3.5mm jak bağlayıp testlerde kullandığım kulaklığı taktım. PC'ye giden sesi dinlemek için. Ses seviyesi düşüktü ama burada da ses bozuktu. Bozulma PC'den kaynaklansa buradan çıkan sesin bozuk olmaması gerekmez miydi?

Yarın fırsat bulabilirsem geriye doğru test yapmaya çalışacağım. Loudness'i devreden çıkartıp ton kontrole oradan da input'a.

Bu ampli uygun mudur?
TDA2822M Mini Amp

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,045
Son üye
Nurullah49

Yeni konular

Geri