Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

PCye bağladığımda ise entegreye elimle direkt dokundum boştaki gürültü -100 ile -95dB seviyesinden -82lere kadar çıkıyor sadece. Aynı zamanda burada bikaç saniye sonra başlayan gürültü gibi bir durum da yok. Sadece entegreye yaklaştığımda oluşan bir gürültü var.

Bu gürültü artışı özellikle iki cihazda da 50-60Hz bölgesinde oluşuyor.
Entegreye elini dokunduğunda gürültü artışı son derece normal. Sen oraya elinle gürültü enjekte ediyorsun.
Önemli olan sistemin boştaki gürültüsü. Boşta iken adobe PPM de okuduğun gürültü seviyesi ve spectrumdaki gürültü önemlidir.
Gürültünün 50Hz ler bölgesinde olması da normaldir. Çünkü etrafta bir sürü Şebeke 220V hattı var.

Dirençli ölçüm şu demektir.
Senin herhangi bir girişin örneğin AUX (Diğerleri de aynıdır)
AUX boşta ike gürültü seviyesi.
AUX 50 ohm lu jaklar ile kapatıldığındaki gürültü seviyesi.
Girişi 50 ohm ile kısa devre ettiğimizde gürültü faktörü birkaç db gibi düşüyorsa sistem normaldir. Ama çok düşüyorsa başta shielding ve empedans sorunların var demektir.
Hemen hemen hiç farketmiyorsa herşey mükemmel demektir.

Girişleri 50ohm ile kapattım diğer şekilde cihazları bağlayıp tekrar test ettim. Önceki testlerde ppm ölçüm alanı dardı bunu 120db yaptım. Sonuçlar aynı çıktı.

Gürültü değerini PPM üzerinden göremediğim için ben frequency anaylizerden bakmıştım öncekilerde. Asıl gürültü değerimiz -78dB imiş.

Giriş 50 Ohm ile kapalı iken.
50ohm-kapalıyken.png

Telefon.
telefon-bağlıyken.png

Laptopta fark ettiğim bir şey var. Laptopta eğer ses çıkışı kullanılmıyorsa birkaç saniye sonra tık diye bir ses gelip önceden bahsettiğim gürültü oluşuyordu. Ama bunu elimdeki aletler ile ölçüp anlayabilmem zor.
Sanıyorum ki ses çıkışı bir süre kullanılmayınca devre dışı kalıyor. Laptop güç ayarları ile ilgili olabilir.

Ekli dosyalar

• 565b3cce-93fe-4224-ac59-33903334e7f3.jpg
    565b3cce-93fe-4224-ac59-33903334e7f3.jpg
    241.3 KB · Görüntüleme: 4
  • 05988181-7eeb-47db-b845-e34859096ad8.jpg
    05988181-7eeb-47db-b845-e34859096ad8.jpg
    434.3 KB · Görüntüleme: 4
  • 25c82ee7-1e1a-4041-ad38-e73a93471023.jpg
    25c82ee7-1e1a-4041-ad38-e73a93471023.jpg
    428.3 KB · Görüntüleme: 5
  • 7611b500-4c9a-4470-9125-63f6f903614e.jpg
    7611b500-4c9a-4470-9125-63f6f903614e.jpg
    280 KB · Görüntüleme: 5
Gürültü değerini PPM üzerinden göremediğim için ben frequency anaylizerden bakmıştım öncekilerde. Asıl gürültü değerimiz -78dB imiş.
Son derece şipirdek.
Bu vaziyette iken laptopdan ses çaldığında gürültülü olarak bile dinliyorsan normaldir.
Burada önemli olan INPUT gürültü faktörü idi. Normal değerleri gördük.
Şimdi test gablosunun precışın soketini ton gontrol çıkışına bağlayacaksın.
LN monitörden gelen gabloyu da ton gontrol girişine bağlayacaksın.
Önce bi müzik çalacaksın. Müziği normal duyuyorsan ve adobe de seviyelerini görebiliyorsan ton gontrol devresi çalışıyor demektir.
Daha sonra ton gontrol potları ile oynayarak hem müzikteki değişimleri göreceğiz hem de sistem boşta iken devrenin gürültüsünü ölçeceğiz.
Ton gontrol gürültü ölçümü..
Bass tiz minumum.
Bass tiz ortada.
Bass tiz max açık..
Tüm değerlerin ekran görüntüleri ve okunan değerleri buraya iliştir.

Yamyam hocam sıkıntı var. Ton kontrol elektrik ve header bağlantısını yaptıktan sonra ampliyi açtım voltaj girişindeki bir dirençten dumanlar çıkmaya başladı.
Ton kontrol kartındaki bu direnç ampliyi açtıktan kısa bir süre sonra yandı. :(
1680984936689.png

Yamyam hocam sıkıntı var. Ton kontrol elektrik ve header bağlantısını yaptıktan sonra ampliyi açtım girişteki bir dirençten dumanlar çıkmaya başladı.
Ton kontrol kartındaki bu direnç ampliyi açtıktan kısa bir süre sonra yandı. :(
Ekli dosyayı görüntüle 97194
Besleme direnci...
Voltajlar doğru bağlandı mı..
Tantal kondansatör ters takılmış veya kısa devre mi..
Entegre ters mi takılmış.
O hat üzerinde şaseye bir temas veya gısa devre mi var.

Problemi hallettim hocam test görsellerini ekliyorum.
Devre gayet keyifli çalışıyor, bass ve tizler potanslarla kontrol ediliyor :)
Tahmin ettiğim gibi potların yönünü ters bağlamışım yani potları sola çevirince bass tiz miktarı artıyor.
Birde sanırım tiz potunda yada bağlantısında problem var çok az hışırtı yapıyor çevirirken. Diğer amplidekini söküp değiştiririz olmazsa.

Bir de yeri gelmişken merak ettiğim bişey var. Frequency Analyzer ile PPM arasında birkaç dB fark var. Örneğin alttaki banttan en yüksek frekansın vurduğu dB seviyesi -90dB ise ppmde bu -78dB görünüyor. Bu neden oluşuyor?

Edit: Testleri telefon ile yaptım bu yüzden de Spotify kullanmak zorunda kaldım. Kendime kötek ⛏️
2. Edit: Elimde küçük hoparlör olmadığı için Pcdeki "Line In" girişini dinle seçeneğini açıp ampliden gelen tüm sinyali kulaklıkla dinliyorum.

Ekli dosyalar

• bass-tiz-min.jpg
    bass-tiz-min.jpg
    283.7 KB · Görüntüleme: 4
  • basstiz-orta.jpg
    basstiz-orta.jpg
    290.4 KB · Görüntüleme: 4
  • bas-tiz max.jpg
    bas-tiz max.jpg
    279.5 KB · Görüntüleme: 4
  • müziklibass-tiz-max.jpg
    müziklibass-tiz-max.jpg
    285.9 KB · Görüntüleme: 4
  • müzikli-bass-tiz-min.jpg
    müzikli-bass-tiz-min.jpg
    290.6 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Problemi hallettim hocam test görsellerini ekliyorum.
Devre gayet keyifli çalışıyor, bass ve tizler potanslarla kontrol ediliyor :)
Tahmin ettiğim gibi potların yönünü ters bağlamışım yani potları sola çevirince bass tiz miktarı artıyor.
Birde sanırım tiz potunda yada bağlantısında problem var çok az hışırtı yapıyor çevirirken. Diğer amplidekini söküp değiştiririz olmazsa.

Bir de yeri gelmişken merak ettiğim bişey var. Frequency Analyzer ile PPM arasında birkaç dB fark var. Örneğin alttaki banttan en yüksek frekansın vurduğu dB seviyesi -90dB ise ppmde bu -78dB görünüyor. Bu neden oluşuyor?

Edit: Testleri telefon ile yaptım bu yüzden de Spotify kullanmak zorunda kaldım. Kendime kötek ⛏️
2. Edit: Elimde küçük hoparlör olmadığı için Pcdeki "Line In" girişini dinle seçeneğini açıp ampliden gelen tüm sinyali kulaklıkla dinliyorum.
Daha önce @sasen1 bu devreyi yaparken O'na tüm plaketi yalatarak temizletmiştim :p
Dua et sen hallettin. Yoksa sana da yalatırdım plaketi :D
Tiz potuna yağlı kontak sprey sık. Hışırtı gitmezse değiştirirsin.
Ayrıca belirtmem gerekirse bu gibi tasarımlarda en küçük bir hata farklı şekillerde kendini gösterebilir. Geniş band sistemlerde potlarda ve şaselemede olabilecek en küçük hatalar bu gibi unsurları tetikleyebilir.
PPM de 78db görmen normaldir. Çünkü senin band genişliğinin toplamı alınarak PPM de gösterilmektedir.
Dinlemeyi kulaklıkla yapman daha iyi. Hem güvenli hem de daha iyi algılarsın sesleri.

Daha önce @sasen1 bu devreyi yaparken O'na tüm plaketi yalatarak temizletmiştim :p
Dua et sen hallettin. Yoksa sana da yalatırdım plaketi :D
Tiz potuna yağlı kontak sprey sık. Hışırtı gitmezse değiştirirsin.
Ayrıca belirtmem gerekirse bu gibi tasarımlarda en küçük bir hata farklı şekillerde kendini gösterebilir. Geniş band sistemlerde potlarda ve şaselemede olabilecek en küçük hatalar bu gibi unsurları tetikleyebilir.
PPM de 78db görmen normaldir. Çünkü senin band genişliğinin toplamı alınarak PPM de gösterilmektedir.
Dinlemeyi kulaklıkla yapman daha iyi. Hem güvenli hem de daha iyi algılarsın sesleri.
Böyle böyle yeni şeyler öğreniyorum hocam çok sağ olun :)
Tiz potunun bağlantısı biraz daha uzundu acaba kapasitif etki mi gösteriyor? Kontak sprey ile düzelmezse bişeyler belli olur muhtemelen.
Sırada loudness mi var hocam? En çok merak ettiğim devre bu özellikle LF kısmı :) Bakalım bass kısmı kulaklıkta nasıl olacak. Bassları sevdiğim için kulak içi kulaklık almıştım zamanında onunla da test ediyorum.

Böyle böyle yeni şeyler öğreniyorum hocam çok sağ olun :)
Tiz potunun bağlantısı biraz daha uzundu acaba kapasitif etki mi gösteriyor? Kontak sprey ile düzelmezse bişeyler belli olur muhtemelen.
Sırada loudness mi var hocam? En çok merak ettiğim devre bu özellikle LF kısmı :) Bakalım bass kısmı kulaklıkta nasıl olacak. Bassları sevdiğim için kulak içi kulaklık almıştım zamanında onunla da test ediyorum.
O tür kablolamada kapasitif etki olmaz. Ancak ton kontrol grounding çok hassastır. Özellikle yüksek giriş empedansında.
Burada mecburi uzun olan giriş kablosu çok daha mühimdir. Bu kablo en ufak bir etkiden bile VIŞI VIŞI sesler yaptırabilir.
Ton kontrol trimpotların doğru ayarlandı ise iki kanaldaki seslerin de eşit olması gerekir.
Herhangi bir sorun yoksa loudness devresine geçebiliriz.
Ton kontrol çıkışından yine blendajlı kablo ile loudness devresine bağlanacak.
Ton kontrol çıkış tarafında kablonun şasesi bağlanacak loudness giriş tarafında şaseler boşta kalacak.
Loudness çıkışı artık pot ile kontrol edildiği için burada bazı unsurlar bulunmaktadır.
1) LF kontrol volüme potunun yarıya kadar seviyesinde aktiftir. Daha yüksek seviyelerde LF çalışmaz. İdeal LF seviyesi volüme seviyesi 2-3 civarıdır.
2) Gürültü ölçümü volüme max seviyede minumum seviyede ve orta seviyede yapılmalıdır.
Müzik dinlenirken loudness fonksiyonlarının doğru algılanabilmesi için volüme pot seviyesi 3 civarı olacağı için dinleme yaptığın PC deki kulaklık seviyen düşük olabilecektir. Bu seviyeyi dinleme yaptığın PC nin ana seviyesi ile ayarlamalısın.

Ton kontroldeki trimpotları tam 40K olacak şekilde ayarlamıştım. Arızayı bulmak için söktüğümde yine ölçtüm ikisi de 40K idi.

1K Frekans verdiğimde potlar da ortada iken sağ ve sol kanal arasında PPM'de yalnızca 1 dB fark oluşuyor. Burada problem yoksa loudness devresini bağlayabilirim.
Testi yaptıktan sonra konuya yükleyip muhtemelen testleri bitiririm bugün için, biraz uzun sürdü hocam :D Yarın kalan işlere devam edebiliriz sırayla.
Ben test sonuçlarını konuya ekleyeceğim, teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri