Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Yamyam hocam burada lale jakların şasesini ayırmak çok zor.
Aslında çok golay :p
2 inci röleden sonraki şase bir falçata ile kesilebilir.
Boştaki şase ayrı yoldan kalın bir tel ile doğrudan PSU'nun şasesine bağlanır.
Bu bağlantı tıpkı hoparlörlerde yapılan bağlantı gibidir.
Ancak şase kesilmek istenmezse ölçümün doğruluğu için şöyle bir yöntem uygulanabilir.
Harici olarak L-R lale jak temin edilir.
Bu jakların şasesi ve canlı uçlarına bir kablo yapılarak doğrudan loudness ünit çıkışlarına bağlanır.
Lale jaklar yine PC ye bağlanacaktır. Eğer bir ampli de bağlanacaksa, ayrı bir laleli kablo yapılabilir.
Bu durumda volüme potumuz minumumda iken ölçülen gürültümüz minumum seviyelere inmelidir.
Ölçülen bu seviye ile weighted olarak ölçülen ve bass tiz açıkken okunan peak gürültü ile kıyaslandığında takribi 24dbU kadar fark görülmelidir.
Örneğin 50Hz teki gürültümüzü ele alırsak, volüme minumum iken -100db gürültü görülüyorsa volüme max açıkken bu frekanstaki gürültü seviyemiz takribi -76 gibi olacaktır.

NOT:
Bir başka yöntem ise PC ye direk bağlantı kablosu yapılabilir.
Bir ucu PC ye giren jak diğer ucu 3 lü header lı kablo yapılırsa, daha iyi olacaktır.

Hocam ben yaptığım çizimle eski bağlantı şeklimizi ve sizin yeni önerdiğiniz kablolama şeklini anladığım kadarıyla çizdim.Şimdi burada ne oluyor da Ground loop oluşuyor.Aslında baktığımızda input devresi de metal şaseden ,loudnes devresi de metal şaseden grounda bağlanıyor.PSU şase bağlantısına ulaşıyor.Mesafe hemen hemen aynı. Bunu çizim üzerinde anlatabilirseniz anlamam daha kolay olacak.

Ekli dosyalar

• Ground.png
    Ground.png
    13.1 KB · Görüntüleme: 4
Anlattım
Ground.png

Bakalım anlayabilecekmisin :D

Anlattım
Ekli dosyayı görüntüle 95486
Bakalım anlayabilecekmisin :D
Anladığımı anlatayım bakalım anlamış mıyım?Bizim devreler üzerinden anlatırsam ;Loudness devresinde yükseltilmiş akımların gnd sinde de gürültü artıyor.Ama bizim input devremizdeki konnektörlerde yükseltilmiş bir sinyal söz konusu olmadığı için bu sinyal gnd sinde düşük gürültü var veya yok.Biz loudness devresi çıkışından yükseltilmiş sinyali input devresine girdiğimizde yüksek akımlar input gnd yi etkiliyor ve biz bu gürültüyü de PC in girişine kablo ile taşıyarak ölçüm yaptığımızda yüksek akımınların bozduğu sinyallerdeki gürültüyü ADOBE de görmüş oluyoruz. :D Anlayabilmiş miyim hocam?

Anladığımı anlatayım bakalım anlamış mıyım?Bizim devreler üzerinden anlatırsam ;Loudness devresinde yükseltilmiş akımların gnd sinde de gürültü artıyor.Ama bizim input devremizdeki konnektörlerde yükseltilmiş bir sinyal söz konusu olmadığı için bu sinyal gnd sinde düşük gürültü var veya yok.Biz loudness devresi çıkışından yükseltilmiş sinyali input devresine girdiğimizde yüksek akımlar input gnd yi etkiliyor ve biz bu gürültüyü de PC in girişine kablo ile taşıyarak ölçüm yaptığımızda yüksek akımınların bozduğu sinyallerdeki gürültüyü ADOBE de görmüş oluyoruz. :D Anlayabilmiş miyim hocam?
Loudness devresi ve ton gontrol hatta L/N input state devreleri birer yükselteçtir.
Bir yükseltecin girişi ile çıkışı birbirlerine etki ederse gnd loop oluşur.
(Bu olayı mikrofonlu bir sistemdeki hoparlörden çıkan sesin mikrofonu etkileyip akroşman olması gibi düşünebiliriz)
Şaseden akan akımlar düşük akımlı (SLIENT) şaseden de akıyorsa en kısa yol olarak burayı tercih edeceğinden sessiz şasedeki sinyalleri bozacaktır.
Eski sistemde bizim pre-state groundumuz giriş için tahsis edilmişlerdir. Yani tüm lale jaklar giriş olarak tanzim edilmişlerdir.
Halbuki bu girişlere biz ampli çıkış akımlarını da veriyoruz.
Ölçüm için tahsis ettiğimiz harici iki adet lale jakın şaseleri ile input gnd ile birleşmektedir.

Loudness devresi ve ton gontrol hatta L/N input state devreleri birer yükselteçtir.
Bir yükseltecin girişi ile çıkışı birbirlerine etki ederse gnd loop oluşur.
(Bu olayı mikrofonlu bir sistemdeki hoparlörden çıkan sesin mikrofonu etkileyip akroşman olması gibi düşünebiliriz)
Şaseden akan akımlar düşük akımlı (SLIENT) şaseden de akıyorsa en kısa yol olarak burayı tercih edeceğinden sessiz şasedeki sinyalleri bozacaktır.
Eski sistemde bizim pre-state groundumuz giriş için tahsis edilmişlerdir. Yani tüm lale jaklar giriş olarak tanzim edilmişlerdir.
Halbuki bu girişlere biz ampli çıkış akımlarını da veriyoruz.
Ölçüm için tahsis ettiğimiz harici iki adet lale jakın şaseleri ile input gnd ile birleşmektedir.
Teşekkür ederim anladım hocam.Ben loudness çıkışı için headerlı kablo yaprarak PC ye girerim.Ona göre tekrar ölçüm yaparız.

Teşekkür ederim anladım hocam.Ben loudness çıkışı için headerlı kablo yaprarak PC ye girerim.Ona göre tekrar ölçüm yaparız.
Bu test amplimizin karakteristiğini değiştirmeyecektir.
Sadece volüme min ve volüme max arasındaki ölçümlerin hatasız olmasını sağlayacaktır.
Önceki mesajımda belirttiğim üzere takribi weighted olarak 24dbu civarı bir gürültü farkı görülmelidir.
Ancak önemli olan CCIR normundaki toplam gürültü faktörüdür ki bu da adobe PPM deki ölçümdür.

HAA NOT:
Bağlantının bu şekilde yapılması tiz potunun çevrilmesi anındaki osilasyonları da yok edebilecektir.

@Mr_YAMYAM hocamızın projesi olan STK465'li ampli projesinde hazırlamış olduğumuz amplinin artık ölçüm ve test işlemlerine geçme zamanı geldiği için bu konu üzerinden devam edeceğiz.

İlk olarak Amplinin aux girişine ses kaynağını (laptop) bağladım. Aux girişini ilgili Swden açtım.
Sonrasında test için hazırladığımız kablonun kalın şase ucunu 11.4 V çıkışlı regüle devresinin 0 ucuna bağladım.
3 Pin headeri de monitor kartının çıkışına taktım ve Adobe Auditiondan line girişini seçerek kayıt başlattım.

PC hat giriş seviyesi
1680969419261.png

Auditiondaki gürültü. Bu gürültü entegreye elimi yaklaştırdığımda artıyor.
Fakat müzik çalarken bu bölgedeki gürültü müziğe de giriyor ama müziği durdurduğumda bikaç saniye olmuyor sonra tekrar gürültü yapmaya başlıyor.
monitor-çıkış-laptop.png

Kabloyu laptoptan çıkarıp ölçüm yaptığım pcye bağladım. Burada böyle bir gürültü olmadı.
monitor-çıkış-pc.png

Monitörden dönen sesi pcde kaydettim. Kaydı ampliyi açmadan başlattım ki güç açıldığındaki pop sesini de kaydedebilmiş oldum. Dikkat burada müzikte açıp denedim :)
Laptoptan gelen sesi de kaydedecektim ama gürültüden başla bir şey duyulmuyor.

Sanırım laptopu sinyal kaynağı olarak kullanamayacağız. Elimdeki başka cihazlarla da deneyeceğim.

Ekli dosyalar

• pc-test1.zip
    942.1 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
LEP TOP müzik kaynağı olarak kullanılıyorsa sorun yok demektir.
Çünkü her müzik kaynağı kaliteli demek değildir. Hem lep topun kendi gürültüleri, hem de kablo ve sistem gürültüleri bu sistemde rahatlıkla görülecektir.
Gürültüsüz ve nispeten kaliteli ses kaynağı günümüzde CD okuyucularıdır. Kaliteli bir kaset okuyucusunun gürültüsü bile böyle bir sistemde yüksek görülecektir.
Sistemin kendi gürültü eşiği için izlenecek yol...
50 ohm direnç bağlanmış lale jaklar girişe takılır. Bu giriş seçilerek adobedeki spectrum ve PPM ile seviye ölçülür. İdeal gürültü seviyesi -84db olmalı, CCIR normlarına göre okunan toplam gürültü (adobe PPM) -72db veya daha aşağısı olmalıdır.
Jaklar çıkartıldığı zaman (Lale girişler boşta) ölçülen gürültü seviyesi farkı görülerek gerekli shielding yapılabilir.
Auditiondaki gürültü. Bu gürültü entegreye elimi yaklaştırdığımda artıyor.
Fakat müzik çalarken bu bölgedeki gürültü müziğe de giriyor ama müziği durdurduğumda bikaç saniye olmuyor sonra tekrar gürültü yapmaya başlıyor.
Bu durumda biryerlerde osilasyon var demektir. Eğer lap top ta ise sorun yok. Ama bizim LN monitör devresinde var ise sorun büyük demektir.

Laptop bağlıyken LM4562ye elimi yaklaştırdığımda boştaki gürültü bile oldukça fazla. Buradaki gürültü -60dB lerden -45dB lere kadar geliyor sadece elimi yaklaştırdığım halde.

PCye bağladığımda ise entegreye elimle direkt dokundum boştaki gürültü -100 ile -95dB seviyesinden -82lere kadar çıkıyor sadece. Aynı zamanda burada bikaç saniye sonra başlayan gürültü gibi bir durum da yok. Sadece entegreye yaklaştığımda oluşan bir gürültü var.

Bu gürültü artışı özellikle iki cihazda da 50-60Hz bölgesinde oluşuyor.

Keşke elimde CD okuyucu olsaydı.

Elimde bulunan her cihazı teker teker deniyorum, bazısında gürültü var bazısında yok. Örneğin bu sefer başka bir telefon bağladım. Gürültü aynı pcdeki gibi çok düşük seviyede. İnput ksımını tamamen shield ile kapatsak daha da güzel olacak muhtemelen. Ama şu anda bile -92dB ler seviyesinde boştaki gürültü.
Galiba baya hassas bir ampli olacak ve her cihazı bağlayamicaz :D

Bu bahsettiğiniz dirençleri aux girişine takıp Line-in den gürültüye tekrar bakacağız değil mi hocam?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri