Mach3 paralel port sorunu

blueband

Üye
Merhabalar. tb6560 ile paralel port üzerinden step motor kontrolü yapmak istiyorum. mach3 programında forumda ve kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi port ve pin ayarlarını yaptım ancak motoru döndüremiyorum. paralel port üzerinden yaptığım ölçümlerde örneğin direction pininde sabit 4.9 volt görüyorum. jog mod ile yön değiştiriyorum fakat çıkış hep aynı. Neyi yanlış yapıyor olabilirim ? yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Ben henüz çok yeniyim ama yakın zamanda Mach3 ile cebelleşmiş biri olarak belki bir iki tavsiye verebilirim.

- Ben ilk Mach3 ayarlarımı yaparken sanırım yanlışlıkla limitlerle ilgili bir şeylere dokundum ki makine bir eksenin limitin dışında olduğunu kabul etti ve motorları kilitledi. Settings ekranında "Auto LimitOverRide" düğmesine basıp tekrar deneyin.

- 2 tane sıfır paralel port kablosu denedim. İkisi de bozuktu ve 4 motordan 2 tanesi çalışmıyordu. Üçüncü kabloda tüm motorlar sıkıntısız çalımaya başladı.

- TB6560 sürücüsünün pin ve port ayarlarını yaparken internetten bir çok farklı ayar bulup denedim. Hiç biri motorları çalıştırmadı. En son TB6560 ile birlikte gelen cd'deki kılavuzda doğru numaraları bulup girdim ve tüm motorlar çalıştı.

- Muhtemelen biliyorsunuzdur ama ben yine de yazayım. Mach3 32 bit Windows işletim sistemlerinde (XP, Vista ve windows 7. Windows 8'de çalışıyor mu bilmiyorum) çalışıyor. 64 bit Windows'larda çalışmıyor.

- Mach3 kurduktan sonra Windows'a kendi paralel port sürücüsünü (driver) kuruyor. Aygıt yöneticisinde "Mach3" diye bir aygıt göründüğünden emin olun.

Faydalı olur inşallah.

Bu arada

Bana gelen TB6560 CD'sinde 4 eksenki kart için 2 tane kılavuz vardı. Her ikisinde de farklı pin ve port değerleri var. İkisinden bir tanesi doğru.

Cevabın için teşekkür ederim. 64 bit işletim sistemiyle çalışmadığını bilmiyordum. şimdi 32 bit yüklüyorum öyle deneyim bir de. şuan için pinler ile alakalı bir sorun yok. çünkü örneğin direction çıkışını 7 numaralı pinden yapıyorum ve direk kablo üzerinden 7 numaralı pini ölçüyorum çıkış sürekli 4.9 volt.

32 bit xp yükleyince sorun düzeldi. çok teşekkür ederim.

- TB6560 sürücüsünün pin ve port ayarlarını yaparken internetten bir çok farklı ayar bulup denedim. Hiç biri motorları çalıştırmadı. En son TB6560 ile birlikte gelen cd'deki kılavuzda doğru numaraları bulup girdim ve tüm motorlar çalıştı.

- Muhtemelen biliyorsunuzdur ama ben yine de yazayım. Mach3 32 bit Windows işletim sistemlerinde (XP, Vista ve windows 7. Windows 8'de çalışıyor mu bilmiyorum) çalışıyor. 64 bit Windows'larda çalışmıyor.

- Mach3 kurduktan sonra Windows'a kendi paralel port sürücüsünü (driver) kuruyor. Aygıt yöneticisinde "Mach3" diye bir aygıt göründüğünden emin olun.

Suat Bey merhabalar,

Ben acıkcası 64 bit windows 7 de calısmadıgından habersızdım. simdi bende sizden ogrendım. en kısa zamanda ben de 32 bit windows yukleyecegım. cunku bende de aynı sorun var. TB6560 entegreli JP-3163B marka ve ya modelli (tam bilemedim) surucu devresiyle bir turlu calıstırmayı beceremedım step motorları.
sormak ıstedigim su; surucu devresini takınca LPT portuna sorunun nerede oldugunu algılayabılecegım bir arayuz program var mı yada ne yapabılırım? bilgisayarla surucu devresi arasında baglantı var mı yok mu bunu dahi algılayamadım cunku.

Buna ilaveten aldıgım Surucu devresıyle birlikte herhangi bir driver cdsi gelmedi. acaba sizin elinizde varsa bunu kullanabilir miyim?

Saygılarımla

Sürücü ile birlikte gelen CD'de sadece kullanıcı kılavuzları ve Mach3 var. Sözünü ettiğimiz driver Mach3 kurulumuyla birlikte Windows'a ekleniyor.

Eğer Mach3 driver'ı kurulmuşsa (aygıt yöneticisinde "Mach3" diye görmeniz lazım) ve Mach3 içindeki "pin ve portlar" ayarlarını yaptıysanız stepper motorlarını hareket ettirebilmeniz lazım. En azından "Reset" butonuna tıklayınca motorlardan ses gelir. Hareket etmeseler bile.

Mach3'ü torrentlerden vs bulabilirsiniz. Bulamazsanız haber edin mail ile göndereyim.

Arkadaşlar umarım işinize yarar port kablo testi için "Otomasyon"https://translate.google.com.tr/translate?sl=ru&tl=en&js=y&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.radiokot.ru%2Fcircuit%2Fdigital%2Fpcmod%2F60%2F&edit-text=&act=url"]LPT port tester[/URL]"

Sürücü ile birlikte gelen CD'de sadece kullanıcı kılavuzları ve Mach3 var. Sözünü ettiğimiz driver Mach3 kurulumuyla birlikte Windows'a ekleniyor.

Eğer Mach3 driver'ı kurulmuşsa (aygıt yöneticisinde "Mach3" diye görmeniz lazım) ve Mach3 içindeki "pin ve portlar" ayarlarını yaptıysanız stepper motorlarını hareket ettirebilmeniz lazım. En azından "Reset" butonuna tıklayınca motorlardan ses gelir. Hareket etmeseler bile.

Mach3'ü torrentlerden vs bulabilirsiniz. Bulamazsanız haber edin mail ile göndereyim.

Suat bey, Sanırım benım birincil sorunum isletim sistemimden kaynaklanıyor. suan windowsumu 64 den 32 bit windows 7'e downgrade ediyorum. ilk olarak bunu halledeyim akabinde mach3 R3 ü yukleyecegım. ancak port ayarlarını ve pin ayarlarını benım kullandıgım devreye gore nasıl yapacagımı inanın bilmiyorum. nedenine gelince yazan her sey Çin'ce ne nedir bilemiyorum. belki size Fotograflarını atsam surucu devresının bi ihtimal siz anlayabilirsiniz. İliginiz icin tesekkur ederim

Saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri