Sıfırdan cnc için yardım

Olotoris

Üye
Ustalarım ilk olarak herkese selamün aleyküm iyi akşamlar
Uzun süredir yazsam mı yazmasam mı kararsızdım şimdi yazıyorum
Forumda çok uzun olmayan sürelerle arada bir girip cnc yapma hevesimi biraz daha güçlendiriyorum ancak iş biraz daha ilerleyince karmaşıklaşıyor ve anlamamaya başlıyorum
Bu yüzden sizden başlangıçta küçükte olsa 0 dan bir cnc yapmak için yardım istiyorum
İlk başta duygusal olarak çok fazla bir bütçem yok 1000 tl civarı ancak bir kere yaptıktan sonra helede işi çözebilirsem kurcaladıkça bunu bazı tanıdıklarıma götürüp ilerideki bazı planlarımız için daha büyük cncler için daha soğuk kanlı olucağız neyse daha fazla uzatmak istemiyorum siz anlamışsınızdır umarım derdimi
Aklımda bir iki soru var
Genelde cnc lerde kullanılan beyin (galiba grbl mi ne deniyor) paralel port çıkışlı ve bu da her bilgisayara erişimi engelliyor yani sadece paralel port destekleyen pcler kullanılabilir ben bu sorunu aşmak için arduino ve cnc shield düşünüyorum ancak o da başlangıçtaki küçük avuç kadar olan step motorları kaldırsa bile ilerideki planda daha büyük cnc motorlar kullanacağım için arduino devreden çıkacak ve bu yüzden elimdeki tek beyin gidecek o aşamadan sonra paralel port a dönmek benim için sıkıntı olur gibi
Biraz araştırdım ancak cnc shield ne kadara kadar destekliyor hiç bilgim yok
Kısa bir sürede olsa bir ara cam kesimi için aspire ve mach3 kullandım cnc de yani mach3 çok olmasa da aspire ı az çok biliyorum
En son sorum olarak da
Step motoru neye göre seçicem bir türlü anlayamadım( tabi daha diğer bileşenleri de neye göre seçicem çok bilgim yok )
Hocalarım okumam gereken konu varsa link olarak atarsanız sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim

EDİT: Söylemeyi unutmuşum düşündüğüm cnc kayar tablalı değilde sabit tabla üzerine hareketli köprü şeklinde düşünüyorum ve 3 eksen yapmayı istiyorum

Aleyküm selam..Sayın @Olotoris

Bildiğim kadarı ile yazarsam;

1:Öncelikle ebat belirlemelisin.Bu işte kabaca ebat büyüdükçe maliyet artar.Tabi dersen ki 1000 TL bütçe ile ne kadarlık bir makine tasarlanır kendi tecrübeme dayanarak söyleyeyim öyle çok büyük 50-60 Cm işleme alanına sahip bir makine çok zor ve dediğim gibi ahşap gövdeli (plywood ,MDF v.s)

2: Arduino CNC sheild LPT portu kullanmaz.USB ile bilgisayara bağlanır ve Windows 10 dahil 7 ve 8 işletim sistemlerinde çalışır.LPT portunu kullanan CNC kontrol kartları sadece bu iş için yapılmış kartlardır ve modele göre USB-Ethernet destekli olanlarda mevcut. LPT kullananlar görece ucuzdur.

3:Arduino CNC sheild kullanacaksan Mach 3 programına gerek yok. GBRL kontroller ,Universal G code sender gibi programlar yeterlidir

4:Motor seçimi makine ebatı ve işlemek istediğin malzemeye göre değişecektir.Ne kadar sert malzeme (ki ahşap bile kendi içinde değişkendir) o kadar güç ihtiyacı demektir.Küçük bir makine düşünüyorsan nema 17 motor yeter (boyu en az 48 mm olanlardan).

5: Vidalı mil olarak T8 Mil olabilir.Yine tavsiyem 1 veya 2 mm adıma sahip olan millerdir. Türkiye'de genelde 8 mm adıma sahip olanlar satılıyor.Bu konuda çinli arkadaşlara müracaat etmelisin.

6: Kızak olarak ne kullanacağın asıl maliyeti belirleyen husus olacaktır.Bu işin bir ucu çekmece rayı+ ahşap gövde iken diğer ucu sigma profil +lineer kızak ve arabadır.Tabi senin bütçeyi düşününce çekmece rayı+ahşap gövde daha mantıklı duruyor. Yok ben daha kalite bir şey istiyorum dersen kızak olarak krom mil+ yataklı rulman seçeneğide var ama bütçeyi yer bitirir.

7:Son olarak bu konuda tavsiyem tecrübeli büyüklerimiz yada işi iyi bilen arkadaşların yazdığı yazıları baştan sona okumandır.Forumun CNC ve Torna başlığını sonuna kadar okursan piyasada üzerine para versen bulamayacağın bilgileri bulursun.

Şimdiden kolay gelsin.

Aleyküm selam..Sayın @Olotoris

Bildiğim kadarı ile yazarsam;

1:Öncelikle ebat belirlemelisin.Bu işte kabaca ebat büyüdükçe maliyet artar.Tabi dersen ki 1000 TL bütçe ile ne kadarlık bir makine tasarlanır kendi tecrübeme dayanarak söyleyeyim öyle çok büyük 50-60 Cm işleme alanına sahip bir makine çok zor ve dediğim gibi ahşap gövdeli (plywood ,MDF v.s)

2: Arduino CNC sheild LPT portu kullanmaz.USB ile bilgisayara bağlanır ve Windows 10 dahil 7 ve 8 işletim sistemlerinde çalışır.LPT portunu kullanan CNC kontrol kartları sadece bu iş için yapılmış kartlardır ve modele göre USB-Ethernet destekli olanlarda mevcut. LPT kullananlar görece ucuzdur.

3:Arduino CNC sheild kullanacaksan Mach 3 programına gerek yok. GBRL kontroller ,Universal G code sender gibi programlar yeterlidir

4:Motor seçimi makine ebatı ve işlemek istediğin malzemeye göre değişecektir.Ne kadar sert malzeme (ki ahşap bile kendi içinde değişkendir) o kadar güç ihtiyacı demektir.Küçük bir makine düşünüyorsan nema 17 motor yeter (boyu en az 48 mm olanlardan).

5: Vidalı mil olarak T8 Mil olabilir.Yine tavsiyem 1 veya 2 mm adıma sahip olan millerdir. Türkiye'de genelde 8 mm adıma sahip olanlar satılıyor.Bu konuda çinli arkadaşlara müracaat etmelisin.

6: Kızak olarak ne kullanacağın asıl maliyeti belirleyen husus olacaktır.Bu işin bir ucu çekmece rayı+ ahşap gövde iken diğer ucu sigma profil +lineer kızak ve arabadır.Tabi senin bütçeyi düşününce çekmece rayı+ahşap gövde daha mantıklı duruyor. Yok ben daha kalite bir şey istiyorum dersen kızak olarak krom mil+ yataklı rulman seçeneğide var ama bütçeyi yer bitirir.

7:Son olarak bu konuda tavsiyem tecrübeli büyüklerimiz yada işi iyi bilen arkadaşların yazdığı yazıları baştan sona okumandır.Forumun CNC ve Torna başlığını sonuna kadar okursan piyasada üzerine para versen bulamayacağın bilgileri bulursun.

Şimdiden kolay gelsin.
1- Hocam ebat söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın ilk başta 40x60 lık ebat düşünüyorum ve tahta değilde metal-alüminyum olması daha mantıklı geliyor tahta olursa ilerdeki bütün sistemler metal olacağından tahtayı orada aktif kullanamam tahminimce (sadece zemin olarak kullanacağımız kısım tahta olabilir yani) bütçe olarak da 1000 dedim ama 1 ay kadar bir sürem var bu 1 ayda aşağı yukarı oynamalar yapabilirim bütçe konusunda çünkü bu konuda deneyimleyeceğim için bir çok şeyi sağlam olması lazım

2- Benim lpt portunu kullanmamak istememin sebebi dediğim gibi her pc de bulunmaması en azından arduino da usb A çıkışı ve herhangi bir Usb B kablosu ile kolayca bağlantı kurulabiliyor ama derseniz sağlıklı olan lpt yapacak bir şey yok onu kullanırım

3- tamamdır sıkıntı yok o konuda zaten mach3 bizim aspire da yaptığımız şekillerin g kodlarını cncye tanıtmayı ve makinenin hızını falan ayarlamaaa ızzı sağlıyordu bunu dediğiniz programlarda yapar fikrimce

4-ilk başta çok fazla kuvvet gerekmeyebilir çünkü oynar kafalı elmas kullanıcam cam kesmek için baskı yapması yeterli sadece ama ilerideki yaptığımı ortak bir makine olarak düşünüyorum yani hangi başlığı takarsam ona göre hareket etsin gibi gibi

5- vidalı mil de hata payı nasıldır sizce birisiyle konuşmuştun ve lineer mil daha iyi diye bahsetmişti aralarında çok fiyat farkı yoksa lineer olmasını tercih edebilirim (dediğim gibi bütçede zamana bağlı olarak aşımlar yapabiliriz yeterki sağlam bir makine olsun)

6- dediğim gibi kaliteli olmasını istiyorum ama kalitr kalite diyede çok da yükselmeye gerek yok sizin tavsiyenizi bekliyorum bu konuda

7- Olabildiğince forumda takılıyorım zaten 0dan konularını falan okuyorum

Kolay gelsin.

Üzgünüm ama 1000 TL bütçe ile işe yarar bir router elde etme şansınız yok, olsa olsa 3D yazıcı gibi bir şey olur. Yapacağınız işle orantılı rijitlik ve güç gerektiren makineler aksi takdirde elde ettiğiniz sonuçları beğenmezsiniz. İleride daha iyi bir şey olsun dediğinizde bazı parçaları yeniden almak zorunda kalabilirsiniz.

Forumda Mach3 kullanımı yaygın, siz de aynı yolu izlerseniz ilerideki sıkıntılarınız azalabilir. Üzerine XP veya Win7 32 bit kurabileceğiniz, 6-7 yaşında, paralel portlu ikinci el bir PC almak ve sorun çıkmaması için üzerine sadece Mach3 kurmanız yararlı olabilir.

Step motorları, yüksek torklu Nema 23 alırsanız ileride de iş görebilir. Sürücü kartı en uygun fiyatlı TB6600'ler (Çin'den) var. 6-7$ a paralel kontrol kartları var, Çin malı, forumda bilgi bulabilirsiniz. Motorların toplam amperi için yeterli 36V DC güç kaynağı (ucuz olsun derseniz 24V) gerekir.

Ray/araba Çin malı (markasız/düşük kalite) bile olsa seçmenizde yarar var. Yine ulaşabileceğiniz düşük fiyatlı ancak kalitesiz alt destekli mil ve rulmanlar ileride başınızı ağrıtabilir.

Olabildiğince Alü sigma profil kullanarak kolay ve ekonomik gövde yapabilirsiniz. Profilin en kesiti bütçenize bağlı.

Yine de dışarıda yaptırtmak zorunda kalacağınız işler olacaktır. Bütçeniz çok şaşabilir.

Önce forumda ilgili bölümleri okuyarak makinenizi projelendirin, malzeme listesini ve fiyatlarını çıkarın. Şahin Rulman'da ihtiyacınız olabilecek birçok ürünü ve fiyatını bulabilirsiniz. Satın almaya bütçeniz ve herşey belli olduktan sonra başlamanızı öneririm.

Son düzenleme:
1- Hocam ebat söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın ilk başta 40x60 lık ebat düşünüyorum ve tahta değilde metal-alüminyum olması daha mantıklı geliyor tahta olursa ilerdeki bütün sistemler metal olacağından tahtayı orada aktif kullanamam tahminimce (sadece zemin olarak kullanacağımız kısım tahta olabilir yani) bütçe olarak da 1000 dedim ama 1 ay kadar bir sürem var bu 1 ayda aşağı yukarı oynamalar yapabilirim bütçe konusunda çünkü bu konuda deneyimleyeceğim için bir çok şeyi sağlam olması lazım

2- Benim lpt portunu kullanmamak istememin sebebi dediğim gibi her pc de bulunmaması en azından arduino da usb A çıkışı ve herhangi bir Usb B kablosu ile kolayca bağlantı kurulabiliyor ama derseniz sağlıklı olan lpt yapacak bir şey yok onu kullanırım

3- tamamdır sıkıntı yok o konuda zaten mach3 bizim aspire da yaptığımız şekillerin g kodlarını cncye tanıtmayı ve makinenin hızını falan ayarlamaaa ızzı sağlıyordu bunu dediğiniz programlarda yapar fikrimce

4-ilk başta çok fazla kuvvet gerekmeyebilir çünkü oynar kafalı elmas kullanıcam cam kesmek için baskı yapması yeterli sadece ama ilerideki yaptığımı ortak bir makine olarak düşünüyorum yani hangi başlığı takarsam ona göre hareket etsin gibi gibi

5- vidalı mil de hata payı nasıldır sizce birisiyle konuşmuştun ve lineer mil daha iyi diye bahsetmişti aralarında çok fiyat farkı yoksa lineer olmasını tercih edebilirim (dediğim gibi bütçede zamana bağlı olarak aşımlar yapabiliriz yeterki sağlam bir makine olsun)

6- dediğim gibi kaliteli olmasını istiyorum ama kalitr kalite diyede çok da yükselmeye gerek yok sizin tavsiyenizi bekliyorum bu konuda

7- Olabildiğince forumda takılıyorım zaten 0dan konularını falan okuyorum

Sayın @Yusuf&CNC yazmış gerçi.

1:Görünen o ki isterleriniz ile bütçe arasında dağlar var....Az buz da değil.Eğer metal yada sigma profil gövdeli 40x60 işleme alanına sahip linner mil kullanılan bir CNC yapacaksanız o bütçeyi en az 3 veya 4 katı arttırmalısınız.

2:Arduino cnc sheild kulanacaksanız LPT portuna gerek yok.LPT portlu bir kart alacaksanız elinizde 32 bit windows 7 olmalı. USB ile çalışan kartlarda var onlara da bakılabilir ama iş gelir bütçeye dayanır.

3:iş için fazla kuvvet gerekmeyebilir lakin sistemin stabil çalışması adım kaçırmaması için belirli tork değerinden aşağı olması lazım.Yusuf bey Nema 23 tavsiye etmiş ki bence bunu mutlaka dikkate alın.

4:Vidalı mil denilen arkadaşların ,sizin ebatlarda ihtiyacı görecek ölçülerde olanı Çin'den ve 12 mm gibi görece ince çapta olanını alsanız bile , 400-500 lira tutar ki buna uç yatakları dahil değil.Benim dediğim T8 (1 veya 2 mm adımlı) mil daha amatör işler için ama ucuz.

5:Kağıt üzerinde de olsa (CAD programı biliyorsanız o daha güzel) bir tasarım yapın.Hatta alternatif malzemeye göre tasarım yapın ki neyle karşı karşıya olduğunuzu,kabaca ne kadar maliyet çıkacağını v.s görün.Tasarım yapıp olgunlaştırmadan işe girerseniz çok malzeme ve para harcarsınız.

Hocalarım merhaba
Konuya bütçemden dolayı 2 3 haftalık bir ara vermem gerekiyor 2 3 haftaya kadar sizin de tavsiye ettiğiniz rakamlara ulaşmış olacağım bu sırada biraz daha forumda dolaşıp biraz daha bilgi edinirim
Teşekkürler yardımlarınız için

Merhaba herkese kolay gelsin cnc nin parasını topladım ve parçaları almaya başlayacağım şimdilik kayış sisteminde aklıma takılan bir şey var araştırdım biraz ancak bulamadım
Planladığım cnc alt destekli mil sistemi ve kayış ile hareket edecek ancak kayış sisteminin malzemelerini hesaplayamadım
Motorun ucuna 16 veya 20 dişli bir kasnak bağlamayı düşünüyorum ancak bundan sonra direk sisteme değilde motora bağlı olan kasnaktan daha yüksek bir dişliye bağlamayı düşünüyorum bu şekilde torkumuz biraz daha artacak
büyük dişlinin merkezinden de bir mil çekerek yine küçük bir dişli bağlayıp x ve y eksenindekini tork kuvvetini arttırmayı planlıyorum çünkü uzun mesafede z ekseni zemine baskı yaparken torkun azalacağını düşünüyorum çözemediğim kısım burada büyük dişlinin diş sayısını arttırırken nelere dikkat etmem gerekiyor direk gt2 20t lik bir kayışa 120t lik gt2 bir kasnak bağlayabilir miyim bağlarsam ne olur?
Şimdiden teşekkürler

Oto birleştirme

Hocalarım merhaba
Bilgisayarım olmadığı için kafamdaki sistemi kağıda çizerek anlatmak istedim
?t yazan yerlerde üstteki sorduğum tork u arttırmak amaçlı koyduğum büyük dişliler lu anlık düşündüğüm sistem bu kötü bir yanını görüp fikirlerinizi söylerseniz çok sevinirim yakında malzeme listesini de atacağım
Yardımlarınız için teşekkürler

Edit: çizim yeteneğim o kadar iyi değil kusura bakmayın
15573919128155043325392651810635.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular