Mach 3 yazılımı ile Motora ilk hareketi veremedim. Yardımcı olur musunuz?

ReKa_fire

Üye
Hocalarım merhaba

Cnc Freze makinesi yapmak için aşağıdaki malzemeleri aldım ama motor dönüşünü sağlayamadım. Size detaylı olarak yaptıklarımı ve kablo sıralamasını anlatacağım.

-12V 30A Güç Kaynağı

-TB6600 Step Motor Sürücüsü

-Mach3 5 Eksen Kontrol Kartı (paralel port ve usb girişli)

-2 Adet Nema 23 Step motor

Aşağıda bağlantılarımı görebilirsiniz.
6e8a749a-b494-4d2f-80d9-6328d60e1abb

Motor'dan cok az ses geliyor ama motor milini elimle döndüremiyorum. Motor Kablo renkleri Mavi, Kırmızı, Beyaz ve Sarı renklerdir. Bunları da resimde görüldüğü gibi bağlantılarını yaptım.

gnd ve Vcc bağlantılarını da Güç kaynağı ile bağlantı yaptım. Ancak Motoru çalıştıramadım.

TB6600 123456 pinlerinden sadece 3 pinini on yaptım.

Mach 3 yazılımında ayar olarak da 4 ve 5 pinlerini tanıttım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• upload_2018-2-10_16-20-12.png
    upload_2018-2-10_16-20-12.png
    601.8 KB · Görüntüleme: 51
motorunuz kilitli gibi vınlama yapıyorsa kablo kombinasyonunu değiştirin 4 kabloluya ordan 2 tane kablonun yerini değiştirip deneyin (örnek kırmızı ile mavi yerdeğiştir veya gri ile sarı yerdeğiştir) bu kombinasyonu motorun istediğin (doğru yönde) yönde dönmesi şeklinde ayarla.kolay gelsin.

Son düzenleme:
Motor kablolarını değiştirdim. Motor milini elimle döndürebiliyorum. Sürücü üzerindeki ışıkların sadece bir tanesi yanıyor sımdı. Ancak Mach3 üzerinden hareket veremedim.

5-eksen-cnc-kontrol-karti-mach3-uyumlu.jpg
mikro step sürücünün jumper ayarları varsa birde onları incele (sw1 sw5 arası olan ayarlar) mac3kart ile mikro step sürücü atasındaki bağlantı doğrumu biri bir çıkıştan biri başka çıkıştan alınmış gibi (yanlışım olabilir kartın çıkışları okunmuyorda) forumda bir yede kartın resmini buldum sanırım seninki ile aynı bağlantılarını bir kontrol et derim.

Son düzenleme:
Hocam kabloları da baya değiştirdim ama sonuca ulaşamadım. Aynı malzemelerin olduğu birisi yardım etse cok guzel olur .

Motorunuzun amper değerine göre 4,5 ve 6 nolu pinleri ayarladınız mı?
Verdiğiniz voltaj (12V) çok düşük hiç değilse amperi tam verirseniz kısmen de olsa tork elde edebilirsiniz.
Motorda iki sargı var. Her sargıdan iki kablo çıkar, bu kabloları yan yana bağlamanız gerekir. Hangi iki kablo aynı sargıya ait olduğundan emin değilseniz, motor bağlı değilken ve sadece aynı sargıdan çıkan iki ucu birbirine değdirdiğinizde, elle motor daha zor dönecektir. Deneyerek belirleyebilirsiniz.

ENA (enable) pinleri sürücüyü açıp kapatmak için. Sürücülerin çoğu "enable" etmeden zaten çalışır. Bağlantılarını yapmazsanız hatalı bağlantıdan da sakınmış olursunuz.

Önce tek bir motor ve sürücüyü devreye almaya çalışırsanız, denemeler sırasında en fazla birinin zarar görme tehlikesi olur.

Motor ve sürücülerde elektrik varken pinleri ve kablo uçlarını değiştirirseniz cihazlar bozulabilir!

Son düzenleme:
Hocam merhaba

Motor'dan çıkan 4 kablo var . Dediğiniz gibi motorun zor döner hale geldi ikili gurupladığımda. Sonra bunları sadece sürücüdeki B kısmına bağladım. Ancak hareket olmadı. 24V güç kaynağı kullandığımda bu sorun çözülür mü hocam ?

Teşekkürler

12 voltla da çalışması gerekir. 24 volta çıkınca tork da yaklaşık iki kat güçlenir.
Başka bir sorun var gibi.
Windows versiyonu nedir?

Hocam ben kabloları ve program ayarlarını doğru yapamamış da olabilirim. Çünkü düzgün bir anlatım bulamadım. Makinacı olduğumdan dolayı da elektronik bilgim oldukça zayıf. Ekteki çizim şeması doğru mu sizce? Windows 10 bu arada işletim sistemi.

Ekli dosyalar

• kablo.JPG
    kablo.JPG
    150.9 KB · Görüntüleme: 19
PC'de yüklü windows, 32 bit olmazsa Mach3 paralel portla çalışmaz.
XP veya Win7 32bit yüklü olması gerekir. Eski bir PC bulup yükleyin, sadece Mach3 kurup çalıştırın.
64bit windows ile sadece USB veya Ethernet kontrol kartları çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri