MACH3 100 Khz Breakout 4 Eksen kontrol kartı

Benim halen bağlamakla uğraşamadığım ethernet kartın USB'sinden. Hayırlı olsun. Yorumlarını bekleriz.
Merhaba.
USB Mach3 kartı çalıştırdım.

5V besleme yapmadan denedim, şimdilik bir sorun çıkarmadı. Sadece 24V besleme bağlı.
Üç adet step motoru tb6600 üzerinden sürdüm. Önce internetten örnek basit G-code bulup denedim.
Ardından proteus ares ile basit bir çizim oluşturup lazycam aracılığıyla g-code çıkartıp mach3 ile çalıştırdım.

Ancak tüm bunları herhangi bir sorunla karşılaşırsam hareket eden birşey olmasın diye düşünerek boşta duran motorlar ile yaptım. Sonuçta yeni başlayan için Mach3 programı ve işin mantığı oldukça karışık geliyor. Şu an emekleme aşamasında işler.

Motorları 3 eksene bağladığımda sonucu yazarım.

Rnr neymiş tam olarak usbmove.dll gibi bir klasör mü

tam adını hatırlayamadığım RnR.....dll adlı bir dosyayı plugin dizini içine atınca mach3 ilk çalıştırmada seçenek sunan bir menü çıktı. Oradan RnR seçeneği ile çalıştırınca iş çözüldü.

Merhaba.
USB Mach3 kartı çalıştırdım.

5V besleme yapmadan denedim, şimdilik bir sorun çıkarmadı. Sadece 24V besleme bağlı.
Üç adet step motoru tb6600 üzerinden sürdüm. Önce internetten örnek basit G-code bulup denedim.
Ardından proteus ares ile basit bir çizim oluşturup lazycam aracılığıyla g-code çıkartıp mach3 ile çalıştırdım.

Ancak tüm bunları herhangi bir sorunla karşılaşırsam hareket eden birşey olmasın diye düşünerek boşta duran motorlar ile yaptım. Sonuçta yeni başlayan için Mach3 programı ve işin mantığı oldukça karışık geliyor. Şu an emekleme aşamasında işler.

Motorları 3 eksene bağladığımda sonucu yazarım.

Sanırım pcb için uğraşıyorsun abi :) Öncelikle bol sabır diliyorum :)

Coppercam programını dene pcb g code için idealdir :) Aynı zamanda vektörel formatta kayıt yaparak yine CAM programları ile g code oluşturabilirsin

Çoooook uğraştım vakti zamanında. Hatta geçen sene içinde 3B yazıcılarda kullanılan pcb den yapılan ısıtıcı tabladan bir yaptım cnc de. Yani deneme amaçlı küçük ölçülerde pcb den denemelerim oldu. Çok çılgın olmuştu ama bakır yollar patlamıştı en son denemede :)

• Beğen
Tepkiler: huh
Sanırım pcb için uğraşıyorsun

Evet PCB için uğraşıyorum.

Şimdilik aresten BMP resim çıktısını lazycam ile g-code çevirip denedim. Aresten dxf çıktısı direkt alınabiliyor mu bilmiyorum.
Dxf nin bmp ye göre artı eksisi varmıdır?

Dediğim gibi daha mach3'ü keşif aşamasında olduğum için yavaş yavaş gidiyorum.

Evet PCB için uğraşıyorum.

Şimdilik aresten BMP resim çıktısını lazycam ile g-code çevirip denedim. Aresten dxf çıktısı direkt alınabiliyor mu bilmiyorum.
Dxf nin bmp ye göre artı eksisi varmıdır?

Dediğim gibi daha mach3'ü keşif aşamasında olduğum için yavaş yavaş gidiyorum.
bmp image formatlarından birisi yanlış bilmiyorsam. onu lazycam atıp resimden vektöre dönüşüm yapıyorsun sanırım.

dxf ve dwg formatları ile ares çıktı verir tabiki. Bu formatlar direk teknik çizim programlarında kullınanılabilen vektörel çizim formatlarıdır

Son düzenleme:
Dxf dwg nin bmp resim formatına göre bir avantajı var mı?

Var tabiki Her Cam programında kullanabilirsiniz dwg dxf formatlarını. Ayrıca Autocad solidworks gibi programların işleyebileceği bir formattır. Dwg ve Dxf çalışmalarınız vektörel tabanlı çalışan tüm programlarda düzenleyebilirsiniz.

Bu tam olaraknedir? Pcb üretimi için ısıtıcı ne amaçla kullanılmış?

https://www.google.com.tr/search?q=...6YXaAhWubZoKHY5uDmgQ_AUICygC&biw=1366&bih=662

pcb üretimi için değil 3boyutlu yazıcılarda ısıtıcı tablalar var. Pcb levha üzerine yapılan yollar sayesinde pcb bir rezistansa dönüşüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Merhaba.

LazyCam deki bu seçeneklerin açıklamaları nedir? Kazıma yöntemi ile PCB için hangisini seçmeliyim.

plasma.jpg

Mill seçmelisin abi. "Milling Mahnine" Türkçeye tam çevirisi freze makinesi olarak geçiyor.

Diğerleri sırası ile plasma kesim. (Lazerin farklı bir versiyonu diyebilirim) Turn dediği tornadır. Foam strafor kesim için kullanılır.

• Beğen
Merhaba arkadaşlar aynı kontrol kartı ni kullanıyorum ve bir sorunum var kullanan arkadaşlarımız sizler de aynı mi acaba klavye yön tuşları ile manuel hareket ettirdigimde aynı anda birden fazla yone hareket etmiyor gitmek istediğin yöne eksenleri tek tek hareket ettirerek gidebiliyor bu durum sizlerde de aynı acaba yoksa sorun bendemi

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,012
Son üye
erenc348

Yeni konular

Geri