4 eksen CNC ile alakalı sorular

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Kısa bir süre önce iş yerindeki arkadaşlarla CNC yapalım dedik. Ben de bunun üzerine çalışmalara başladım. Tabi henüz malzeme listesi ile uğraşıyoruz.

Forumda baya inceleme yaptım. Genelde NEMA23 NEMA 17 motorlar kullanılmış ve HY-DIV168N sürücüler kullanılmış. Muhtemelen biz de bunları kullanacağız .Buraya kadar sorun yok.

Ama kontrol kartı noktasında kafamı karıştıran bir kaç şey var. Seri port kullanmak istemiyorum. USB ve ya Ethernet olmalı. Ekte 1 adet mach3 4 eksen kontrol kartı var USB. muhtemelen bunu alacağım ama mach3 lisanslı ürün diye biliyorum doğru mudur ? Lisanssız eski versiyonları vs var mıdır ? ya da bunun muadili başka bir kart önerebilir misiniz? ( bunu sormak istemiyorum ama daha çok crakli mi kullanılıyor ) bizim yapacağımız basit düzeyde bir CNC olacak ve bu kart bizim ihtiyaçlarımızı karşılar mı ?

Ekli dosyalar

• mach3 4 eksen kontrol kartı.PNG
    mach3 4 eksen kontrol kartı.PNG
    214.1 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
ilave bir soru olarak izlediğim videolarda z ekseni frensiz motor kulanılmış.bu yanlış bir uygulama değil mi ?

z ekseninin frenli olması gerekmiyor mu ?

Bazı kartlar yanında MACH3 cd'si gönderiyor.Zira karta göre plugin falan gerekiyor ve oda cd ile size geliyor.Benim aldığım kartın yanında gelen cd de mach3 yazılımı ile diğer dosyalar vardı (kablolama falan)

Onun haricinde mach3'ü lisansla kullanan görmedim.Zaten bazı iyi ve pahalı konrtolcüler kendi yazılımı ile geliyor.Mach 3 ihtiyacı duymuyor.

Ben bu videodaki kartı almıştım (
) USB kablo ile bilgisayara bağlanıyor.Forumu biraz kurcalarsanız bu tür bir kaç kart görürsünüz.

Tabi iyi bir şey olsun diyorsanız daha pahalı ethernet bağlantılı yada kendi yazılımı üzerinde olan kontrolcüler var.Bu iş ne kadar paraya kıymak istediğinizle alakalı.

Z eksen için frenli motoru sizden duydum. Step,encoderli step veya servo kullananı duydum gördüm ama frenli motor hiç duymadım görmedim...Bu tür bir şey kullanan biri varsa bende öğrenmek isterim açıkçası neden bu yola gittiğini?

bilgilendirme için teşekkür ederim.

z ekseni dikey eksen. eğer fren olmazsa enerji kesintilerinde ağırlığın etkisiyle hızla aşağı doğru inecek ve mekanizmaya zarar verecektir.bu nedenle frenli olmalı diye düşündüm.

ilave olarak ben de bu karttan almayı düşünüyorum.sizin önereceğiniz bir site var mıdır alabileceğim ?

Step motorlarda frenli yok diye biliyorum servo motor kullanır iseniz frenli yaparsınız. Mekanik sisteminizi iyi ayarlarsanız kayma ihtimali olmaz benim z ekseni 20kg fazla kaydığını hiç görmedim.

Bazı kartlar yanında MACH3 cd'si gönderiyor.Zira karta göre plugin falan gerekiyor ve oda cd ile size geliyor.Benim aldığım kartın yanında gelen cd de mach3 yazılımı ile diğer dosyalar vardı (kablolama falan)

Hocam merhaba, bende bu karttan düşünüyorum memnun musunuz birde nereden aldınız acaba bazı sitelerde 250 lira bazı yerlerde 450 500 liralara kadar çıkıyo kalite farkı varmı acaba

Hocam merhaba, bende bu karttan düşünüyorum memnun musunuz birde nereden aldınız acaba bazı sitelerde 250 lira bazı yerlerde 450 500 liralara kadar çıkıyo kalite farkı varmı acaba

Ben Çin'den aldım. 12 dolar gibi bir fiyatı vardı.

Link: https://tr.aliexpress.com/item

Memnun muyum açıkçası çok uzun süre çalışma imkanım olmadı kişisel problemlerimden dolayı şu anda makine kurulu olarak yatıyor ama kullandığım süre içerisinde bir sıkıntısını gözlemedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri