4 Eksen Router için Kontrol Kartı Seçimi

TTGM

Üye
Selamun Aleyküm herkese;

3 eksen cnc router için 4 eksen kart almam gerekiyor bir tanesi slave olacak. Toplamda 4 adet nema 34 , 12.5m step motorum ve 4 adet DM860H sürücüm var. Gravür yapmak istiyorum. Makinamın mekaniği tamamlanmak üzere fakat kontrol kartına karar veremedim.

Önceki konuları taradım fakat cevabını bulamadığım sorular şunlar oldu;

1. Giriş yöntemi ne olmalı ? Lpt li eski bir bilgisayarmı alayım ? laptopum ile bağlanmak çok avantajlı olacak benim için. ethernet veya usb girişli olanlar arasında performans olarak nasıl bir fark var ?

2. Deneme amaçlı yaptığım ufak routerım da arduino kullanmıştım ve grbl controller, universal g code sender gibi programlar ile kullanmıştım. Oldukça basit ve kullanışlıydı. Mach3 tercih etmek zorundamıyım? bazıları 500 satırdan fazla kod almıyormuş. Mach4 ler çıkmış farklarını bilen varmıdır ?

3. Akz 250 lerde 4. eksen slave olmuyor muş. 3 eksenlisini alıp Y ekseninin sürücülerine karttan ikişer kablo çekmekte sorun olur mu ? Daha önce deneyen var mıdır?

4. Xhc kullanan varmıdır acaba ? onlarda da hem usb hemde ethernet çıkışlı olanları var hangisi tercih edilmeli ? windows 8 veya 10 için hangi kartı kullanmak uygun olur? Xhc ler windows 8 ile kullanılabilir diyor kullanan varmıdır?

https://tr.aliexpress.com/item/MACH...4.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.277.GJv6tZ

5. Sonuçta servo kullanmayacağım, step kullanacağım için khz olarak ve fiyat olarak aşağıdaki linkteki gibi düşük hızlı bir kart ile gecikme sorunları yaşar mıyım ? veya nasıl sorunlar yaşarım ?

https://tr.aliexpress.com/item/5-Ax...32774074750.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mqaOls

İleride 4. ekseni kullanmak istiyorum ona göre bir kart almak istiyorum.
Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

1. Öncelikle bu senin duygusallığına bağlı(Nakit, cash gibi) Benim önerim ethernet (warp9, kflop (kflop c dili gerektirir)). Şerbete göre USB de olur sana bağlıdır. Kullandığın laptop konusuna gelirsek windows 64bit büyük ihtimalle Mach serileri 32bit ile çalışır. Aklından da şunu çıkart cnc laptop üzerinden iş yapsın bende bir yandan int veya başka programlara gireyim gibi düşünceler olmasın.
2.Mach3 500 satır demo versiyonundadır. 175$ Mach3 tam vesiyonunu alabilirsiniz. Mach4 200$ dır.
3.Bir girişe iki sürücü bağlamak kısa zaman için karlı olur. Uzun vadede o girişiniz yanar.(Daha geçen gün bir arkadaşın aldığı cnc yaşadık bu sorunu) Kaç motorunuz varsa o kadar eksen kullanmak gerekir.

Benim önerim ethernet (warp9, kflop (kflop c dili gerektirir)).
:D :D :D

4. Xhc kullanan varmıdır acaba ? onlarda da hem usb hemde ethernet çıkışlı olanları var hangisi tercih edilmeli ? windows 8 veya 10 için hangi kartı kullanmak uygun olur? Xhc ler windows 8 ile kullanılabilir diyor kullanan varmıdır?

Mesele programın yani mach3 ün win sürümü ile uyumlu olması. Win7 32 bit ile çalışır. Win8 ile sorunlu oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Step kullanıyor olsanda khz hızı möhümdür. :)

Madem ilerde 4. eksen düşünüyorsun xhc iyidir.

Teşekkür ederim arkadaşlar 32 bitlik eski bir pc kasası için yarın bilgisayarcıya uğrayayım zaman. Gerçi bende 64 bitlik eski bir pc var öğrenciliğimden kalma ona 32 bit lik formak atsam yer mi ?

Teşekkür ederim arkadaşlar 32 bitlik eski bir pc kasası için yarın bilgisayarcıya uğrayayım zaman. Gerçi bende 64 bitlik eski bir pc var öğrenciliğimden kalma ona 32 bit lik formak atsam yer mi ?
Yeterde artarda 2gb ram ve buna göre işlemci varsa yeter. Ben 3 tane masaüstü kullanıyorum. 1 cnc frezede 1 routerda 1 de cnc tornada hepside lpt bağlantılı kartlar. Usb ve ethernet kartlara bakacaksanız Yusuf un dediği kartlardzn başka düşünmeyin derim.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri