lehimleme olmuyor

atlp

Üye
elektrikli transpalet kartı arızalıydı kartı söktüm arızalı olan elamanları buldum sağlam olan elemanları yerine lehimlemek istiyorum bir türlü lehim tutmuyor tutmuş gibi oluyor ancak lehim bir tuhaf duruyor hafiften zorlayınca lehimi hemen atıyor havya makinası 500 dereceye kadar arttırdım yine olmuyor yeni bir lehim sistemi mi bu sizce arkadaşlar ve abilerim

lehimleme yapacağınız yeri iyice temizleyin pasta vs. kalmasın sonra lehim yapılacak yeri hafif kazıyın ve bakır yolu bulun sonra orayı hafif lehim ile kaplayın ,elemanı yerleştirin ve lehlimleme işlemini yapın

birdaha deneyeyim umarım olur tşk ederim cevap için

Yaptığınız lehimler parlak değilse kurşun miktarı fazla olabilir bunu kullanmayın, lehimin kalitesinden emin değilseniz veya size ait değilse ya yenisini alın ya da başka bir kaç eleman lehimleyip deneyin derim ;)

Ustaların sözlerine ilave olarak lehimle uğraşırken eğer kullandığınız lehimi uzun süre sıcak havyayla temas halinde bulundurursanız o lehimi oluşturan elementler artık deforme olup özelliğini kaybediyor ; bu yüzden lehimleme süresini uzun tutmayın......

elektrikli transpalet kartı arızalıydı kartı söktüm arızalı olan elamanları buldum sağlam olan elemanları yerine lehimlemek istiyorum bir türlü lehim tutmuyor tutmuş gibi oluyor ancak lehim bir tuhaf duruyor hafiften zorlayınca lehimi hemen atıyor havya makinası 500 dereceye kadar arttırdım yine olmuyor yeni bir lehim sistemi mi bu sizce arkadaşlar ve abilerim

Merhaba.Kaliteli bir lehim yapabilmeniz için elinizdeki ısı ayarlı havya makinesi bu işlem yeterlidir,bundan bir endişeniz olmasın sn.atlp

Lehim konusunda önemli olan lehim metodunun aslını tam olarak kavramış olabilmenizdir.Ben bu konuda size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım isterseniz.

Bakın,iyi bir lehim yapabilmek,lehimi havya ucuyla lehim telinden damlalar halinde eritip alarak bakır yollu lehim bölgesine kesinlikle bir taşıma işlemi de değildir.Bu şekilde davranılırsa lehim içindeki flux (Eğer içinde ince bir flux kanal da var ise) veya kalay metali,taşınmadan bakır yolun önceden ısıtılıp sonra lehim telinin buraya temasındaki gibi geniş bir diffüzyon (Yayılım da) sağlayamaz.Havya ucu ile taşınmadan direk lehim yapılan,örneğin bir direnç ucunun havya ile gerekli sıcaklığa kadar önce ısıtılması ve iyice ısındıktan sonra,lehim telinin bu uçlara değdirilip,eriyerek malzeme-bakır yolundaki delik ile tam bir kaynaşması,nüfüsiyeti sağlanmış olur.Bu yöntemde daha ziyade yumuşak lehim dediğimiz ve %60 kalay,%40 kurşun alaşımındaki kalay metalinin parlak bir şekilde bu bakır yollarda parladığını,kurşunla olan alaşımdaki bu % 40/60 ; kurşun/kalay oranının,ancak bu yolla bozulmadan kalabildiğinden emin olabilirsiniz.Diğer taşıma ile yapılan hatalı olan lehimlemelerde ise,bu özel oranın,kurşunun ve kalayın erken oksitlenmesi,bazı oranların farkında olunmadan bozulması,vb. nedenlerle çok sağlıklı bir lehimlemenin garantili olarak değil de,yalnızca belirli şartlarda,ancak yolunda giden bir şans faktörüyle olacağını düşünmelisiniz.

İyi bir lehimlemeden önce yüzeylerde oksit tabakası kesinlikle hiç olmamalıdır.Bunlar nüfusiyeti,yani kalayın bakırla buluşarak,bidiğimiz bakır tencerelerin kalaylanmasında olduğu gibi,yüzeyle kalteli bir kalay tabakasının daha ilk başta (Çünkü burada bakıra ilk yapışan yalnızca kalaydır,kurşun da bunun içinde daha sonra bir alaşım şeklinde yer alacaktır.) oluşmasını önleyecektir.Bu nedenle mutlaka kazınarak veya diğer yollarla bu oksitlerin temizlenmesi de şarttır.

İyi ve kaliteli bir pasta (Flux-yüzey oksit gidericisi,temizleyicisi) kullanın.Önceden bu pastayı lehim yerine hafifçe sürün,lehim yapılacak malzemede de yine bu pasta az da olsa sürülmüş bulunsun.Lehim yerini ısıtırken hem burada,hem de direnç ucu gibi malzeme üzerinde pasta erirken,lehim telini elinizle yaklaştırıp bu sıcak bölgeye temas ettirin.Lehim içindeki kalay ve kurşun oksitlenemeden,oranları hiç bozulamadan bu bölgeye tam nüfusiyet sağlanacak,kalay geniş bir açıyla,yüzey gerilimi değeri,pasta ile ve yeterli lehim sıcaklığı ile düştüğü için,geniş açılı koniler (Yandan kesitte geniş açılı ikizkenar üçgenler) şeklinde,delikli bakır yol-direnç ucu-delikteki direnç ucu ile arada kalan boşluk etrafına güzelce yayılacak,bu yolla da iyi bir lehim yapılmış olacaktır.Lehim tam soğuyup katılaşıncaya kadar elemanların hiç oynatılmaması gerekiyor.Eğer oynarsa,lehim bağlantılarında boşluklar,istenmeyen zayıflıklar,sıkıntılar da ayrıca doğabilir,bir de buna dikkat etmek gereklidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri