Led için güç kaynağı seçimi

Ben devreye direnç modifiyesi yaptım.
Ama bazı sorularım var:
Ledlerim yine 4 tane seri bağlı ve önlerine 220 ohm direnç koydum.
ledler 10mA. 3.0-3.2V. 220 tene 4 lü seri grup var. Yani :220*10mA=2.2A Yapıyor.
Ayarlı bir smps ile 14.72V uyguladım, devrenin toplam akımı 2.16A. oldu. led bacaklarındaki voltaj ise 2.95v okudum. 2.16A/220 seri kol =9.818mA (her seri kol akımı) 10mA. max. olması gerekiyor. çünkü ledler 10mA.lik. ama ledlerin bacak voltajı 2.95V.ta kaldı, ledlerin voltajı dediğim gibi 3.0-3.2V
voltajı artırsam uygun bacak voltajlarına getirsem yani 3.15 gibi ama bu sefer kol akımları ve toplam akım artacak ledlerin ömrü çabuk bitecek.
Yani yaptığım sistemin uygunluğu nasıl iyimi?
Kolay gelsin.

Bence daha fazla zorlama. O kadar hassasiyete gerek yok. 2,95V veya 3,15V birşey değişmez. Akımı yakaladıysan sorun yok. Sistemin bence kararlı

Ben devreye direnç modifiyesi yaptım.
Ama bazı sorularım var:
Ledlerim yine 4 tane seri bağlı ve önlerine 220 ohm direnç koydum.
ledler 10mA. 3.0-3.2V. 220 tene 4 lü seri grup var. Yani :220*10mA=2.2A Yapıyor.
Ayarlı bir smps ile 14.72V uyguladım, devrenin toplam akımı 2.16A. oldu. led bacaklarındaki voltaj ise 2.95v okudum. 2.16A/220 seri kol =9.818mA (her seri kol akımı) 10mA. max. olması gerekiyor. çünkü ledler 10mA.lik. ama ledlerin bacak voltajı 2.95V.ta kaldı, ledlerin voltajı dediğim gibi 3.0-3.2V
Söyle bir hesapla:
9.818mA (her 4lü seri guruptan geçen ortalama akım)*220 ohm direç=2.16V (kayıp voltaj)
Çünkü bu akımı 14.72v uygulayarak aldım.
buradan 14.72-2.16= 12.56 (dirençten sonraki voltaj olması gerekir)
12.56/4 (seri direnç)=3.14V (led başına düşen voltaj olması gerekiyor)
Ama olmuyor, 2.95 ölçüyorum.
Bunun sebebi; ledlerin ve dirençlerin toleransları olabilirmi?
voltajı artırsam uygun bacak voltajlarına getirsem yani 3.15 gibi ama bu sefer kol akımları ve toplam akım artacak ledlerin ömrü çabuk bitecek.
Yani yaptığım sistemin uygunluğu nasıl iyimi?
Kolay gelsin.

Bence daha fazla zorlama. O kadar hassasiyete gerek yok. 2,95V veya 3,15V birşey değişmez. Akımı yakaladıysan sorun yok. Sistemin bence kararlı

Haklısınız aslında, ama bilgi edinmek için iyice kurcalıyorum olayı.
Sağolun.

fabrisio arkadaşım her bir paralel kola konacak sınırlama direncini ben 220 ohm olarak buldum. Yanlışım varsa düzelt. 15-12,8/10=220 ohm yapar. Sen nasıl 72 ohm buldun? Açıklarmısın?

fabrisio arkadaşım her bir paralel kola konacak sınırlama direncini ben 220 ohm olarak buldum. Yanlışım varsa düzelt. 15-12,8/10=220 ohm yapar. Sen nasıl 72 ohm buldun? Açıklarmısın?

Asıl işi ledli armatür tasarımı olan bir adamın yaptığı hataya bak. Tamamen haklısın. Aklımda o esnada ne varsa artık. Bu olaya çok güldüm.
Uyarın için teşekkürler devredizayn

ledlerden en iyi performansı almak için bu yüzden çabalıyorum.
direnç olarak 220 ohm kullandım ama smps yükte en fazla 14.44v. a çıkıyor ledler üzerine düşen voltaj 2.92-2.95V civarında kalıyor. ve direnç toleransını dikkate almadan yapmıştım tolerans %5.daha düşük toleranslı daha düşük ohm değerinde direnç kullanmam gerekiyor. tabi devreden 220 tane direnci söküp tekrar lehimlemem gerekiyor.
ledlere düşen voltajı boşta hesaplayıp ona göremi voltajı vermeliyim yoksa ledler yanarken voltajı ayarlayıp led bacaklarındaki voltajı avometre ile ölçerek mi vereyim?
çünkü hesaplar tutmuyor kayıplar meydana geldiğinden ledler üzerindeki voltaj umduğumun altında değer çıkıyor.

Kardeşim, projen gayet iyi, güzel, hoşta, keşke bu kadar uğraşmasaydın. Hem çok ince hesaplamalara girmişsin, hem de işçilik çok fazla. Yapmış olduğun bu projeksiyon olayını power led kullanarak çok daha basit bir şekilde ve daha güçlü yapabilirdin. Ama yine de güzel olmuş. Eline sağlık.

vurucu 05e katılıyorum. direncin doğru hesaplanıp her paralel kola bir adet direnç konması gerekir. 12 volt ile beslenecekse bu devre seri bağlı ledlerin 3adet bağlanması gerekir yani 9 volt olur. ama ledler kırmızı veya amber rengi ise 5 adet seri bağlayabilirsin buda 10 volt çeker. bu seri bağlantılara maximum 20 mA akım olmalıdır. formül basit zaten. 3*3= 9 volt
12-9=3 volt 3:0.02= 150 ohm direnç kullanılmalıdır. kırmızı ve amber led 2.1 volt ve 20 mA çeker...

Forum istatistikleri

Konular
128,612
Kullanıcılar
450,614
Son üye
goktug59

Yeni konular

Geri