kurutma makinesi sigorta atıyor

tambjk

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Dün arçelik 2772 kt kurutma makinesi satın aldık, teknik servis geldi kurdu 1-2 dk çalıştırıp gitti, sorun çıkmadı.

Akşam eve geldiğimde içine çamaşır atıp da denediğimizde ise çalıştıktan 10dk sonra sigortalar attı. Yalnız daire girişindeki sigortayı değil, apartmanın girişindeki elektrik düzeneğindeki sigortaları attırdı.

Makineyi taktığımız prizde sürekli ütü yapıyoruz ve bu zmna kadar hiçbir şekilde sigorta atmadı.
Yine aynı şekilde evde çamaşır mak. bulaşık buzdolabı diğer beyazeşyaların hiçbiri sigorta attırmadı.

Sigortaları açıp makineyi tekrar çalıştırdığımda, programı ayarladım, çalıştır düğmesine bastığım anda anında sigortaları attırmaya başladı, birkaç kez tekrarlandı aynı şey.

Uzatma kablosuyla çamaşır makinesinin bağlı olduğu prizden çalıştırmayı denedim, yine sigortalar attı.

Bunun üzerine bugun teknik servisi çağırıp incelettirdik, makinenin içini açtı, arkasında yeşil topraklama zımbırtısımı ne varmış, onu devre dışı bırakıp çalıştırdığında makineyi çalıştı, fakat aktif hale getirdiğinde sigortalar yine attı.

Makinede sorun olmadığını, apartmandaki elektrik altyapısında sorun olduğunu söyledi fakat işten kaçmak üzere uydurduğu mazeret gibi geldi bana.

Sorun ne olabilir? Fikri olan var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bina girişindeki kaçak akım rolesi mi atıyor?

Bilmiyorum, apartmanın zemin katında bir oda var ve 40 dairenin her biri için sadece 1 ader şarlter var, o atıyor. Ek olarak birde daire girişinde kapı üstünde sigortalar var.

Tamam.Atan sigorta 30 ma. kaçak akım rolesi.
Dairenizde daha önce böyle bir problem yaşamadıysanız eğer,
yeni aldığınız makineden kaynaklı bir izolasyon sorunu var gibi görünüyor.

Tamam.Atan sigorta 30 ma. kaçak akım rolesi.
Dairenizde daha önce böyle bir problem yaşamadıysanız eğer,
yeni aldığınız makineden kaynaklı bir izolasyon sorunu var gibi görünüyor.

Apartmanın elektrik tesisatçısı sorunun apartmanda değil makinede olduğunu söyleyince bugun yine teknik servis geldi az önce. Epey bir denediler, farklı prizlerden farklı durumları ve her seferinde giriş katdaki sigorta atınca ürünün yenisiyle değiştirilmesi için merkez ile görüştüler.

Yardımın için teşekkür ederim, yeni cihaz da inş benzer bir sorun yaşamayız yoksa çöpe gidecek verdiğimiz para.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri