Kondansatör tam olarak ne işe yarıyor devredeki görevi ne ?

"2. maddeyi açıklarmısınız tam olarak"

Merhaba.Elektronik olarak oluşturulacak olan bir osilasyon devresiyle bir osilatör (Titreştirici) oluşturmaktır, kondansatörle bobinin birlikte kullanımında buradaki bu amaç.Bir elektrolitik kondansatör ve bir bobin (self) paralel veya seri olarak bir direnç elemanı üzerinden dc. akımla kondansatör ve bobinin tam enerjisi biteceği sırada eşzamanlı olarak geri besleme sistemi (Ayrı bir geri besleme sargısı ve güç transistörü ile) ile beslenirse sürekli bir osilatör devresi (Bir salıncağa devamlı ve eşzamanlı itme verilip de devamlı sallanabilmesindeki gibi) sinüs dalgalı veya kare dalgalı (Kare dalga bir trafonun primerinden girip sekonderinden çıktığında modifiyeli sinüse de ayrıca her zaman için dönüşür,bunu kabul etmek lazımdır),inverter devrelerinde bu tür osilasyonla çalışan devrelerde oluşur. Yani 2. maddedeki elektrolitik kondansatörün görevi osilatör devrelerinde bobinle karşılıklı etkileşimle bir osilasyonu devamlı temin edebilmektir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
"2. maddeyi açıklarmısınız tam olarak"

Merhaba.Oluşturulan bir rezonans devresiyle bir rezonatör (Titreştirici) oluşturmaktır, kondansatörle bobinin birlikte kullanımındaki bu amaç.Bir elektrolitik kondansatör ve bir bobin (self) paralel veya seri olarak bir direnç elemanı üzerinden dc. akımla kondansatör ve bobinin tam enerjisi biteceği sırada eşzamanlı olarak geri besleme sistemi (Ayrı bir geri besleme sargısı ve güç transistörü ile) ile beslenirse sürekli bir osilatör devresi (Bir salıncağa devamlı ve eşzamanlı itme verilip de devamlı sallanabilmesindeki gibi) sinüs dalgalı veya kare dalgalı (Kare dalga bir trafonun primerinden girip sekonderinden çıktığında modifiyeli sinüse de ayrıca her zaman için dönüşür,bunu kabul etmek lazımdır),inverter devrelerinde bu tür osilasyonla çalışan devrelerde oluşur. Yani 2. maddedeki elektrolitik kondansatörün görevi osilatör devrelerinde bobinle karşılıklı etkileşimle bir osilasyonu devamlı temin edebilmektir.Kolay gelsin.
Ben hala kondansatörün ne işe yaradığını anlamadım. Biraz daha açık anlatır mısınız ? Tamam kısa süreli yük depolama özelliği , tamam arasında dielektrik sabiti bilmem kaç olan bir yalıtkan , tamam filtreleme yapıyor , tamam ac dalga da gürültü azaltıyor ama hala da direnç kafamda kolayca canlanırken kondansatörün nasıl çalıştığı canlanmıyor saygılarımla

Kondansatörün ne olduğu ile ilgili ansiklopedi bilgisinde bu konu aslında tam olarak da belirtiliyor.Ama ben yine de sizin için konuyu biraz da açayım isterseniz.Kondansatörle bir aküyü hiç karıştırmamanız da lazım aslında.Akü elektrik akımını kimyasal enerji olarak plakalarında depolar,plakalar birleştirilirse kimyasal enerjiyle bir elektrik akımı geçer.Bir kondansatörde ise (elektrolitik veya mikalı olanında) plakaların + ve - yükleri arasında biriken farklı polaritedeki + ve - yüklü statik elektrik,iki plaka arasında dielektrik yalıtkanın çok ince olması nedeniyle,yani aralarındaki uzaklık çok az olduğundan plakalar arasında kendiliğinden bir çekim gücünü de ortaya çıkarır.Elektrik akımı bağlandığında + plakaya elektrik akımındaki + yükler,- plakaya elektrik akımındaki - yükler giderek plaka yüzeyinde çekim gücü nedeniyle karşılıklı birbirine çok yakın durumda durur.Elektrik akımı kesildiğinde ise bu Elektrostatik çekim gücü nedeniyle bu yükler plakalarda hapis kalmış da olur.Bunu etki ile elektrostatik Elektriklenme deneyine de direk benzetin.+ yüklü cisim yakındaki elektrikle yüklü bir cisimdeki - yükleri kendine çeker,diğer tarafta kalan + yükleri toprağa verip de akaçlarsak bu + yüklü cisim uzaklaşsa bile bu cisim - yüklü kalmış olur.Kondansatörün elektrik akımı kalktıktan sonra yine bu yükünü tam muhafaza etmesi de çift taraflı etki ile elektriklenmedeki elektrostatik deneyine tam benzetilebilir.Kolay gelsin.

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/kondansator-nasil-calisir-1-bolum/11766#ad-image-0

Son düzenleme:
Kondansatörün ne olduğu ile ilgili ansiklopedi bilgisinde bu konu aslında tam olarak da belirtiliyor.Ama ben yine de sizin için konuyu biraz da açayım isterseniz.Kondansatörle bir aküyü hiç karıştırmamanız da lazım aslında.Akü elektrik akımını kimyasal enerji olarak plakalarında depolar,plakalar birleştirilirse kimyasal enerjiyle bir elektrik akımı geçer.Bir kondansatörde ise (elektrolitik veya mikalı olanında) plakaların + ve - yükleri arasında biriken farklı polaritedeki + ve - yüklü statik elektrik,iki plaka arasında dielektrik yalıtkanın çok ince olması nedeniyle,yani aralarındaki uzaklık çok az olduğundan plakalar arasında kendiliğinden bir çekim gücünü de ortaya çıkarır.Elektrik akımı bağlandığında + plakaya elektrik akımındaki + yükler,- plakaya elektrik akımındaki - yükler giderek plaka yüzeyinde çekim gücü nedeniyle karşılıklı birbirine çok yakın durumda durur.Elektrik akımı kesildiğinde ise bu elektrostatik çekim gücü nedeniyle bu yükler plakalarda hapis kalmış da olur.Bunu etki ile elektrostatik elektriklenme deneyine de direk benzetin.+ yüklü cisim yakındaki elektrikle yüklü bir cisimdeki - yükleri kendine çeker,diğer tarafta kalan + yükleri toprağa verip de akaçlarsak bu + yüklü cisim uzaklaşsa bile bu cisim - yüklü kalmış olur.Kondansatörün elektrik akımı kalktıktan sonra yine bu yükünü tam muhafaza etmesi de çift taraflı etki ile elektriklenmedeki elektrostatik deneyine tam benzetilebilir.Kolay gelsin.

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/kondansator-nasil-calisir-1-bolum/11766#ad-image-0
Çok teşekkür ederim ayrıntılı olarak paylaşımınız için

Kondansatörün ne olduğu ile ilgili ansiklopedi bilgisinde bu konu aslında tam olarak da belirtiliyor.Ama ben yine de sizin için konuyu biraz da açayım isterseniz.Kondansatörle bir aküyü hiç karıştırmamanız da lazım aslında.Akü elektrik akımını kimyasal enerji olarak plakalarında depolar,plakalar birleştirilirse kimyasal enerjiyle bir elektrik akımı geçer.Bir kondansatörde ise (elektrolitik veya mikalı olanında) plakaların + ve - yükleri arasında biriken farklı polaritedeki + ve - yüklü statik elektrik,iki plaka arasında dielektrik yalıtkanın çok ince olması nedeniyle,yani aralarındaki uzaklık çok az olduğundan plakalar arasında kendiliğinden bir çekim gücünü de ortaya çıkarır.Elektrik akımı bağlandığında + plakaya elektrik akımındaki + yükler,- plakaya elektrik akımındaki - yükler giderek plaka yüzeyinde çekim gücü nedeniyle karşılıklı birbirine çok yakın durumda durur.Elektrik akımı kesildiğinde ise bu elektrostatik çekim gücü nedeniyle bu yükler plakalarda hapis kalmış da olur.Bunu etki ile elektrostatik elektriklenme deneyine de direk benzetin.+ yüklü cisim yakındaki elektrikle yüklü bir cisimdeki - yükleri kendine çeker,diğer tarafta kalan + yükleri toprağa verip de akaçlarsak bu + yüklü cisim uzaklaşsa bile bu cisim - yüklü kalmış olur.Kondansatörün elektrik akımı kalktıktan sonra yine bu yükünü tam muhafaza etmesi de çift taraflı etki ile elektriklenmedeki elektrostatik deneyine tam benzetilebilir.Kolay gelsin.

En önemli kısmını en sona bıraktınız sanırım :)) Yukarıdaki yazınızda kondansatörün nerelerde kullanıldığı bu yazınızda kondansatörün ayrıntılı çalışma prensibini yazdınız. Benim sorumu size modelleyim. Direnç devrede ne işe yarıyor. Direnç bir yük üzerinden geçen akıma karşı bir mukavemeti olduğu için bir güç harcanıyor üzerinde ısı enerjisi açığa çıkıyor. Yani tam kondansatör ne yapıyor çıkaramadım. Eğer sizi daralttıysam cevaplamak zorunda değilsiniz tabiki . Ben sadece doğru ve net öğrenmek istiyorum . Motorda var mesela kondansatör orda ne işe yarıyor gibi

En önemli kısmını en sona bıraktınız sanırım :)) Yukarıdaki yazınızda kondansatörün nerelerde kullanıldığı bu yazınızda kondansatörün ayrıntılı çalışma prensibini yazdınız. Benim sorumu size modelleyim. Direnç devrede ne işe yarıyor. Direnç bir yük üzerinden geçen akıma karşı bir mukavemeti olduğu için bir güç harcanıyor üzerinde ısı enerjisi açığa çıkıyor. Yani tam kondansatör ne yapıyor çıkaramadım. Eğer sizi daralttıysam cevaplamak zorunda değilsiniz tabiki . Ben sadece doğru ve net öğrenmek istiyorum . Motorda var mesela kondansatör orda ne işe yarıyor gibi

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/direnç-gerilimi-neden-böler.92597/

Merhaba.Estafurullah.Bir direnç öğesi çoğu zaman akımı ve voltajı birlikte de sınırlar,kondansatörde ise bir sınırlama değil statik elektriğin depolanması (Ama aküdeki gibi elektrik akımını değil) söz konusudur,bu yüklü plakalar bir telle de birleştirilirse yine çok kısa süreli (milisaniyeler mertebesinde boşalan) elektrik akımı yine elde edilir,ayni bir akü devresindeki gibi.Ama bir aküdeki watt (Güç) değeriyle devamlı sağlanan elektrik akımı kondansatör plakaları ile (Ultra=süper kondansatörlerde,yani çift katmanlı çok geniş yüzey etkileşimli özel kondansatörlerde bu deşarj süresi uzunca ve geçen akımın amper değeri yüksekçe de olur) çok kısa zaman aralığında ve aküyle kıyaslanmayacak kadar çok daha düşük watt değerlerine karşılık gelecek şekliyle de boşalır.İşte bu süreyi uzatmak için direnç öğesi üzerinden biz bir kondansatörü boşaltırsak,bu süreyi çok kısa zamandan daha uzun zamana (Direncin omaj değeriyle ilgili olarak) uzatmiş da oluruz.Devrede kondansatörden önce kullanılan direncin bir amacı da budur.

Direnç öğesi ile örneğin bir kondansatörün ac akımla max. değerde doğrultmadan sonra şarj olup 1.414 kat daha fazla dc akımla boştayken dolmasını da istemiyorsak,örneğin 1.5-1.6 k değerinde bir direnci bu depolama,kırpıntı düzeltme=filtreleme görevi olan rezervuar kondansatörüne direk paralel olarak da bağlarız.Bu durumda kondansatör boşta da kalsa tepe değeri 1.414 kat artmaz.Bir başka ve güzel uygulaması da bu direncin.

Transistör ve mosfetlerin güvenli olarak e-b-c veya drain-source-bas arasında hiç bozulmadan da çalışması için gerilim bölücü amaçlı olarak çeşitli omajlarda dirençler de kullanılır.Bir kırmızı ledde ise 1 k'lık seri bağlı bir direnç akım sınırlayıcısıdır,12 mA'ilk zayıy bir akımı (Amperi) 12 volt dc. bu kırmızı ledin bozulmaması için sürekli kullanım için de sınırlar.Bu da faydalı olan bir başka da uygulamasıdır.TTL devrelerinde yine akım sınırlama ve diğer başka (Entegrelerin bozulmadan çalışması,hafızaya alma işlemlerinde katkısı da olabilmesi,vb.) çok değişik amaçları da bulunabilir.Entegrelerin kendi iç yapısında da mikroskopik ölçekte küçültülmüş ve diğer yarıiletkenlerle komplike olmuş direnç öğeleri yer alır.Örnekler bu şekilde devrelerde kullanıldığı amaca göre çok fazla da çoğaltılabilir.Ben sadece aklıma gelen belli başlı birkaç tanesini örnek olarak da size vermiş bulundum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
direnç ya da kondansatör devrede kullanıldığı yere yaptığı görev değişir. Kondansatör bir devrede kuplaj görevi yaparken bir başka devrede belli bir frekans bandını bastırıyor ya da faz kayması sağlıyor, zaman sabitini ayarlıyor olabilir. Örnekleri artırmak mümkün. Her devrede kullanıldığı yere göre farklı bir görevi icra eder.

Birde elektrolitikse ters bağlayarak patlatıp eğlenceli vakit geçirmeye yarıyor :)

bir kondansatörün kullanım alanları ve kullanıldığı yere göre nasıl çalıştığı tümüyle ele alınmış. Çok güzel bir yazı teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri