Kondansatör tam olarak ne işe yarıyor devredeki görevi ne ?

Ben hala kondansatörün ne işe yaradığını anlamadım. Biraz daha açık anlatır mısınız ? Tamam kısa süreli yük depolama özelliği , tamam arasında dielektrik sabiti bilmem kaç olan bir yalıtkan , tamam filtreleme yapıyor , tamam ac dalga da gürültü azaltıyor ama hala da direnç kafamda kolayca canlanırken kondansatörün nasıl çalıştığı canlanmıyor saygılarımla
aklınızda şöyle canlandirabilrseniz daha kolay anlasilacaktir simdi bir batarya dusunun ve bunu sarja bagladiginizda gerilim bu bataryaya yuklenecektir ve doldugunda ise siz onu cihaza bagladiginizda batarya bosalacaktir kondansatorde bu sekilde calisir elektrigi yukser ve bosaltir bu islemi suresi kapasiteye v.b yuklerken veya harcarken direnclerle sure ayarlana bilir.

Sığaçlar - Kondansatörler

Bağlı bulunduğu devreye göre çok farklı görevler üstlenirler. Yeri geldiğinde pil gibi yeri geldiğinde direnç yeri geldiğinde bobin gibi davranırlar.

Temel olarak kondansatör nedir sorusu için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

Merhaba.Sayın @binbaşı ustam keşke lisede de kondansatörleri bana bu kadar güzel şekilde anlatmış olsalardı.Yazdılarınız süper.Çok teşekkür ederim öncelikle.Mantık depo etmek kondansatörde ama sayın binbaşı 24. maddeyi tam anlayamadım.Biraz açabilir misiniz.Birde kondansatörleri sahip oldukları filtre değerlerine göre,kullanıldığı yerlere göre bir gruplandırma yapabilir miyiz.Örneğin 1uF-2200uF arası akım gerilim filtrelemek için,değeri uF altında olanlar sinyal filtrelemk için kullanılır gibi bir gruplandırma yapabilir miyiz ? Eğer yapabilirsek bu gruplandırma aralığı nasıl olur ? Bence bi çok arkadaşımız böylece daha iyi anlayabilir (bende dahil olmak üzere) nerede hangi değerde kondansatör kullanacağımızı böylelikle daha iyi kavrarız diye düşünyorum.Kolay gelsin ustam

Son düzenleme:
bende kondansatör üzerinde yazan ama kimsenin değinmediği volt nasıl oluyor örnek 50v 220 uf
mikro farat veya nano farat ne işe yarar üzerinde yazan voltaj sanırsam düşük gerilim için 50 v yazıyo diye çıkışı 50 v değil diye biliyorum .videoyu sonradan izledim nano farat ve micro farat
kutuplar arasındaki yalıtkan a göre yalıtkan değiştikçe depolamada değişiyor sanırsam
ben böyle hep sanırsam demekki asla bir devrede uygun direnç yada kondansatör kullanamayacağım bir kere kullandım oda patladı tabanca gibi ses çıkardı bizimkiler odama koştu kim ateş etti diye :)

Son düzenleme:
@yawuz58 o voltaj değeri kondansatörün maksimum şarj voltajıdır. Üzerinde yazan gerilim değerinden yüksek değere maruz bırakılmamalıdır. Yoksa kondansatörün çıkış voltajı değildir. Siz 50v luk kondansatörü 5v le şarj ederseniz çıkışı 5 v olur

@yawuz58 o voltaj değeri kondansatörün maksimum şarj voltajıdır. Üzerinde yazan gerilim değerinden yüksek değere maruz bırakılmamalıdır. Yoksa kondansatörün çıkış voltajı değildir. Siz 50v luk kondansatörü 5v le şarj ederseniz çıkışı 5 v olur
teşekkür ederim t-tech hocam mesela neden kondansatör 50v 10v bunların standart 220 v olması gerekmezmi yani bulunduğu devredeki voltaja göremi kondansatör seçiliyor diyelim devrede 10v lazım zaten dirençle düşürdük 10v ye 200v kondansatör takmaya ne gerek var 50v işimizi görüyor hesabımı takılıyor devreye çamaşır makinesi kartında kondansatör patlamıştı 10v 220uf satıcıda yoktu 10v bana 60v verdi taktım ama patladı bunun sebebi 10v yerine 60v takmammı dır yoksa dirençmi bozuktur yada ters mi taktım

@yawuz58 onun patlama sebebi o değildir. 10v kondansatör yoksa yerine aynı kapasite değerinde gerilim değeri yüksek kondansatör takabilirsin. Eğer kondansatör kutuplu kondansatör ise kutuplarına (artı-eksi) dikkat etmek gerekir. Yoksa patlar.
Patlamasının iki nedeni var. Ya ters taktınız ya da herhangi bir arızadan ötürü o noktada 60V tan daha yüksek bir gerilim düşümü var

@yawuz58 onun patlama sebebi o değildir. 10v kondansatör yoksa yerine aynı kapasite değerinde gerilim değeri yüksek kondansatör takabilirsin. Eğer kondansatör kutuplu kondansatör ise kutuplarına (artı-eksi) dikkat etmek gerekir. Yoksa patlar.
Patlamasının iki nedeni var. Ya ters taktınız ya da herhangi bir arızadan ötürü o noktada 60V tan daha yüksek bir gerilim düşümü var
aynı değerde taktımda 10 v yerine 60 taktım + - ye dikkat ettim ama demekki dediğiniz gibi gerilimi aştı 60 v yi yani dirençte arızalı yada başka bir şey var

Son düzenleme:
Kartta gerilim ölçümü yapmanız lazım. Açık devre ya da kısa devre olan bir eleman olabilir. Ondan ötürü voltaj yükselmiştir. Şimdi kartı görmeden incelemeden yorum yapmak yanlış olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri