Filtrasyon devrelerinde kondansatör tam olarak ne yapıyor?

O verdiğiniz görseldeki bobin ile ayarlı kondansatör osilatör frekansını belirler. Transistörle birleşince de osilatör olarak çalışmaya başlar. Geri besleme ile bobin uçlarında meydana gelen osilatör sinyalinin bir kısmı transistöre tekrar uygulanır ki böylece elde edilen osilasyonların sönümsüz olması sağlanır. Aksi taktirde osilasyonların genlikleri git gide azalarak bir kaç salınımdan sonra sönümlecektir. Daha fazlası için temin edebilirsen Celal Dutarın genlik ve frekans modülasyonlu alıcılar isimli kitabından faydalanabilirsin. Ya da google araması yapabilirsin.

Merhaba,ben elektronikte çok yeniyim,sizlere çok basit gelecek ama ben bazı şeyleri kafamda tam oturtamıyorum.Sorduğum soruyu Google da da arattım ama çıkan sonuçlar bana fazla yardımcı olamadı.Köprü diyottan çıktıktan sonra paralel bağlı bir kondansatör ile filtre yapılıyor deniyor.
1-Niçin paralel bağlanıyor ve neden seri bağlanmıyor?
2-Süzülen filtre ne demek?Mesela bir süzgeçin içinde kum ve su olsun,süzülen su,akıp gidiyor ama kum kalıyor,kondansatörde akıp yoluna devam eden hangi frekanslar ve bunu nasıl ayarlıyor,?Süzgeçte kalan dalgaların başına ne geliyor?
Çoğunuz için bu sorum çok basit,mümkünse 7 yaşında bir çocuğa anlatır gibi cevaplarsanız sevinirim
Kondansatörleri su deposu olarak düşün.
Ne kadar çok büyük olurlarsa o kadar elektron toplar.
Aynı çap ve uzunluktaki boru ile küçük su deposu büyük su deposundan daha hızlı boşalır.
Diyotuda check valf olarak düşün.
check valf suyu tek yönde geçirir.Diyotta alternatif akımı tek yönde geçirir.
fqrthH.gif

Dirençleride su borusu olarak düşün. Boru çapı azaldıkça veya uzadıkça birim zamanda geçen su akımı azalır. :)
Alternatif akım çek valfsiz çalışan emme basma tulumba borularda suyun bir ileri bir geri gitmesi gibidir.
Bobin için benzetme bulamadım. Dirence benziyor ama depolama özelliğide var.

Cevaplarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim,işiniz gücünüz rast gitsin,Allah razı olsun..

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri