Bu bir kondansatör mü? Değerini nasıl anlarım?

sefertopcu

Üye
Ustalarım hepinize kolay gelsin. Aşağıdaki eleman zannedersem polyester kondansatör. Ama tam olarak sığasını ve maksimum gerilimini anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

IMG_20240131_003431.jpg

Teşekkür ederim ustalarım. 63v ve 250v alıp deneyeceğim.

Teşekkür ederim ustalarım. 63v ve 250v alıp deneyeceğim.
1 uF 250 volt olanını dene, 63 volt çok düşük, hasar oluşturabilir. sanırım 220 volt ac voltaj gireceksin, araya seri lamba girmeden enerji verme.(seri lambayı, sakın nasıl diye sorma forumda ben dahil bir çok ustamız tarafından çok anlatıldı)

Seramik kondansatörün Voltajı yan taraftaki elektrolitik kondansatör den düşük olmasın.

1 uF 250 volt olanını dene, 63 volt çok düşük, hasar oluşturabilir. sanırım 220 volt ac voltaj gireceksin, araya seri lamba girmeden enerji verme.(seri lambayı, sakın nasıl diye sorma forumda ben dahil bir çok ustamız tarafından çok anlatıldı)

Biliyorum ustam kızmayın. Aslında devreyi incelediğimde bu kapasitörün değerinin 63v olması uygun geldi bana. Bu devre 48v bir kaynaktan toprağa kaçak akım oluştuğunda röleyi çektiriyor. Oradaki 3 röleden ikisi 24v biri 12v.

Biliyorum ustam kızmayın. Aslında devreyi incelediğimde bu kapasitörün değerinin 63v olması uygun geldi bana. Bu devre 48v bir kaynaktan toprağa kaçak akım oluştuğunda röleyi çektiriyor. Oradaki 3 röleden ikisi 24v biri 12v.
bak güzel insan, devrenin tamamını ve işlevini bilmeden doğru yorumlamak zor oluyor. sanki bu cihazlar devlet sırrı kimse ne olduğunu, ne işe yaradığını paylaşmıyor. seri lamba olayına gelince, kızmakta haklıyım (sorgulanabilir) hayat kurtaran bir uygulamayı, her seferinde nasıl kullanılır, neden kullanılır anlatmaktan yoruldum(k).
kızma nedenlerime gelince, ben elektronikçi veya elektrikçi değilim. sadece düz tamirciyim. devre okur yazarlığım nerdeyse sıfır (0). ama bilgi ve tamir yeteneğinde bir çok usta kadar iyiyim. eksikliklerimi her zaman kabul ederim, bilgimin yetmediği yerlerde ustalarımdan yardım isterim. size kolaylıklar dilerim.

250V gibi kondansatörler o ebatta olmaz. Teknik olarak bacak aralığı 7.5mm den küçük olmamalıdır. Resimde ebat anlaşılmadığı için ben o kondansatörü 5mm bacak aralığı gibi görüyorum.

23 ibaresi AC gerilim için ise 23X1.44=33V civarı DC için olabilir.
35V DC kondansatörler de standart olduğu için 35V DC dememiz aykırı olmayacaktır.
Yine de bazı firmalar bazı özel kodlamalar yapabilmektedirler. Kesin voltajın belirlenmesi devrenin incelenmesi ile mümkündür.

Kondansatörde voltaj değerine, neden bu kadar takıldınız?
23V - 63V - 275V olsa ne olur?
Yazılana göre zaten devrede 48 v DC dolaşıyormuş.
@Mr_YAMYAM ne oldu da patladı? 35V luk kondansatör takılsa patlamayacak mı?
Taksın bir tane 275 V DC dert sorun biter.
kondansatörün bacaklarını devredeki pin yerine göre ayarlar, oturtur yerine...

@paskomya nın yazdığı gibi; devrenin resmi sanki devlet sırrı.
Devrenin ne olduğu da belli değil.. Ucundan devrenin resmi...
yazılan 48 V DC dolaştığı...
buna verilecek en güzel cevap;
tak bir 1UF 275V polyester kondansatör rahat et...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri