Kompanzasyonda farklı tanım ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üzgünüm. Yanlış bildiğimi gösterecek şekilde bilgi veremiyorsunuz. Faz açısı ile enerjiyi hala aynı şey olarak kabul ediyorsunuz. İkisi aynı şey değildir.

Ramazan olduğu için kırıcı cümlelerimi siliyorum !

P:Aktif Güç 'tür zamanla çarparsan kwh yani Aktif Enerjiyi bulursun.
Q:Reaktif Güç 'tür zamanla çarparsan kVarh yani reaktif Enerjiyi bulursun.
P=1,732xUxIxCosfi
Q=1,732xUxIxSinfi
Fi: Faz farkı açısı
Bu bilgileri meslek lisesi mezunu değil stajerlerim dahi bilir !

Bu sorundan sonra seninle muhabbeti sonsuza kadar kesiyorum üzgünüm :)

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sen nasıl Mühendis oldun arkadaş :)

P:Aktif Güç 'tür zamanla çarparsan kwh yani Aktif Enerjiyi bulursun.
Q:Reaktif Güç 'tür zamanla çarparsan kVarh yani reaktif Enerjiyi bulursun.
P=1,732xUxIxCosfi
Q=1,732xUxIxSinfi
Fi: Faz farkı açısı

Bu sorundan sonra seninle muhabbeti sonsuza kadar kesiyorum üzgünüm :)

Kusura bakma ama yetti. Bu konu boyunca ki mesajlaşmada 3. kez yaptınız aynı şeyi...
Açıklama getiremediğin şeylerde anca küçümseme...
Diplomamı alırken size de uğramam mı gerekiyordu mühendis olmam için. ? O kadar kendini yüksek görme... Değilsin.

Bunlar matematiksel ifadeler ve vektörel gösterim. Bir de time domain'inde işlemleri incelersen(tabi onuda yapabilirsen) iyi olacak.

Aktif enerji bir işe dönüştü ve görüyoruz(aydınlatma, hareket, ısı sv). Peki bu reaktif enerji nerede, ne oluyor, ne yapıyor, nereye gidiyor biraz da onu açıklayabilsene???

Neyse, muhabbetin sonsuza kadar kesilmesi de sizin bileceğiniz iş.

Son düzenleme:
sn. @YaşlıUzman konuyu gayet güzel ve sabırla anlatmış .
bence siz kafanızda konuyu dallandırıp budaklandırıyorsunuz aslında olay gayet net.

iyi ki konuyu izle demişim :)

yorum farklılıkları yada bir hususu yorumlama şekli. İster kapasitif endüktif vektörel birbirini sönümlesinler, ister reaktif enerji yer değiştirsin.

sonuçta ustaların birleştiği noktalar da yok değil, alıntı yapıp 'tamam işte' şeklinde başlayan.

Kırkayağın,neden kırkayaklı olduğu bilgisinin kime ne faydası var !

sn. @YaşlıUzman konuyu gayet güzel ve sabırla anlatmış .
bence siz kafanızda konuyu dallandırıp budaklandırıyorsunuz aslında olay gayet net.

Bana bu net olan açıklamalardan, reaktif enerjinin ne olduğunu, nereye gittiğini, ne iş yaptığını anlatırmısın? Ortada bir enerji var ve bunu anlatın.
Bana matematiğini anlatmayın. Onu karmaşık sayıyı ve vektörü bilen herkes bilebilir. Ne olduğunu anlatın.

Anlatamıyorsanız, bu durumda bilmeyen ben değilim sizsiniz...

Siz anlatmadan ben yabancı kaynaktan alıntı yaparak anlatayım, ingilizceniz varsa kim neyi eksik biliyor yada yanlış biliyor (OKUYUN ve DÜŞÜNÜN) ortaya çıksın.

reaktif enerji.png

http://www.itacanet.org/basic-electrical-engineering/part-11-power-in-ac-circuits/

Adresinden alıntı:
capacit-600x199.jpg

During the first and third quarter-cycles the power is positive meaning that power is supplied by the circuit to charge the capacitor. In the second and fourth quarter-cycles the capacitor is discharging and thus supplies the energy stored in it (section 7.6) back to the circuit, thus p has a negative value.

Çevirisi: 1. ve 3. çeyrekte gücün pozitif olması, devrenin sağladığı gücün kondansatörü şarj ettiği anlamına gelir. 2. ve 4. çeyrekte ise kapasitör deşarj oluyor ve üzerinde depoladığı enerjiyi tekrar devreye gönderiyor. Böylece p negatif değere sahip oluyor.

Neymiş, kondansatör şebekeyle bir enerji-alış verişi yapıyormuş. Benzer şekilde verdiğim adresteki yazıyı anlayabilirseniz, bobininde enerji depoladığını ve boşalttığını göreceksiniz.

Bu kaynağa ve bilgiye göre de kafası karışan ve nasıl mühendis olan benmiyim, yoksa ...??

Son düzenleme:
işte burada tam olarak anadilde eğitimin önemi ortaya çıkıyor yabancı dilde eğitimde bu kavram ve anlam karmaşaları içinde mühendisler boğuşuyorlar.

tut ki emme - basma değilde alış-veriş ne oldu bu reaktif enerji sen anlatmış mı oldun şimdi:)

sen anlatmış mı oldun şimdi:)

Ben anlatamadıysam, sen güzel türkçenle anlat... Reaktif enerjiyi tarif et ve benim tariflerimde, anlatımlarımda hatalı bulduğun yeri söyle.

ben sen deki mantığı anlamadım ilk başta soruyu bilmiyormuymuş gibi soruyor sonra herkezin bilgisini tartar tavırlar tanıyorsun
ayrıca ben Türkçem güzel diye birşey demedim kavram kargaşalarından kurtulmak için ana dilde eğitimin önemimden bahsettim

evet siz kimseyi beğenmeyen doğruyu bilen olarak bize detaylı anlatırmısınız ?

edüktif reaktif kapasitif nedir nasıl oluşur ne işe yarar neden vardır hesabı kitabı ?

Arkadslar bu reaktif enerjinin nasil olustuguna dair animasyon tarzi bir video yokmudur?..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Geri