Kompanzasyonda farklı tanım ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kisacasi ayni anlama geliyor dogrumu ustam..ikisi de ayni.
aynı anlamda. ben öyle anladım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sonuç şu... Reaktif enerji nedir diye soran birine, vektörden, matematikten vs'den bahsetmeden bunu anlatabilmek.

Ben anlatırım: Parasını ödediğin bir bardak birada olan ve senin içemediğin köpüktür. :)

33.png

Reaktif enerjinin bir depolama ve boşaltma işlemi olduğunu ben söylüyorum. Hayır değildir diyenin de, o zaman reaktif enerjinin ne olduğunu söylemesini istiyorum.

Anlatmaya çalışayım:
Farklı ve zıt elektriksel karakteristik özelliklere sahip iki elektrik devre elemanının aynı devrede kullanılarak zıt özelliklerinin bertaraf edilmesi olayıdır kompanzasyon. Burada iki eleman bildiğiniz gibi bobin ve kondansatördür.
Bunların ikisi de şebekeden reaktif enerji çekerler, sadece peryodik ortamda farklı -zıt- zamanları kullanırlar. Yani şebekeden reaktif güç çekme zamanları birbirinden farklı ve bu güçler birbirine zıttır.
Siz buna emme-basma diyorsunuz.
@YaşlıUzman da diyor ki bu durum ana barada birbirini dengeler ve ana besleme hattının faz açısı bozulmaz, ana besleme hattından çekilen reaktif enerji minimum düzeyde çekilir.
Dikkat ediniz, kelimeler farklı ama sonuç aynı...

kondansatör bunu nasıl sağlıyor? Siz bu kısmı açıklayın...

Bobinin olmadığı bir devreye sadece kondansatör bağladığınızda....
Kondansatörün olmadığı bir devreye sadece bobin bağladığınızda ...

sorunuzun cevabını görürsünüz.

Anlatmaya çalışayım:
Farklı ve zıt elektriksel karakteristik özelliklere sahip iki elektrik devre elemanının aynı devrede kullanılarak zıt özelliklerinin bertaraf edilmesi olayıdır kompanzasyon. Burada iki eleman bildiğiniz gibi bobin ve kondansatördür.
Bunların ikisi de şebekeden reaktif enerji çekerler, sadece peryodik ortamda farklı -zıt- zamanları kullanırlar. Yani şebekeden reaktif güç çekme zamanları birbirinden farklı ve bu güçler birbirine zıttır.
Siz buna emme-basma diyorsunuz.
@YaşlıUzman da diyor ki bu durum ana barada birbirini dengeler ve ana besleme hattının faz açısı bozulmaz, ana besleme hattından çekilen reaktif enerji minimum düzeyde çekilir.
Dikkat ediniz, kelimeler farklı ama sonuç aynı...

buradaki ince nokta reaktif enerjinin hareketi. hemmuhhemtek bu hareketin üzerinde dururuyor olay da burada kopuyor gibi. yaşlıuzman yükün karakterinin değişmeyeceğinin üzerinde eduruyor. iki tarafında biraz empati yapması gerekli idi sanırım.

Parasını ödediğin bir bardak birada olan ve senin içemediğin köpüktür. :)

bence hiç alakası olmayan ama yapılan bir benzetme...

Farklı ve zıt elektriksel karakteristik özelliklere sahip iki elektrik devre elemanının aynı devrede kullanılarak zıt özelliklerinin bertaraf edilmesi olayıdır kompanzasyon.

Benim için bu zıt özellikler, enerji depolama ve boşaltma zamanlarının ters olmasıdır. Sizin için nedir?

buradaki ince nokta reaktif enerjinin hareketi. hemmuhhemtek bu hareketin üzerinde dururuyor olay da burada kopuyor gibi. yaşlıuzman yükün karakterinin değişmeyeceğinin üzerinde eduruyor.

evet syn @prom ..siz benim ne demek istediğimi anlamışsınız. Reaktif enerji; bobin ve kodansatör özellikli elemanlarda meydana gelen ve alternatif akımın 1 tam periyodundaki toplamı sıfır olan yani yük üzerinde hiç bir aktif katkısı olmayan bir enerji dolması ve boşalması olayıdır.

Bütün mesajlarım boyunca da zaten yükün karekteristiği değişir demem diyebir şey söz konusu değildir. Motor sargılarının dibinede kondansatör koysanız motor içindeki bobin gereği endüktif reaktif enerji alış-verişi yapar.

Son düzenleme:
Mühendis matematikle fizikle formülle konuşur Alaylılar bunlardan anlamaz çünkü eğitimini almamıştır. Reaktif enerjinin yüke basılma palavrasını, yada reaktif alış-verişi palavrasını 2 sağlam örnekle çürütüp konuya son noktayı koyarak hem bu konuda bilgisiz hemde çok bilmişlik taslayan arkadaşımızın anlayacağı dilden izah ederek son verdireceğim.
kom.jpg

kom2.jpg

Son düzenleme:
Kompanzasyonu hala anlamayanlar var ise genelde meslek dışındaki insanlara yaptığım Hem At Hem arabalı tarifim var :)

At arabası.jpg

kom-1.jpg

Kompanzasyon yapıldığında ise durum aşağıdaki gibidir.
kom-2.jpg

Evet doğrudur. Şematik çizim hatası açıklamada kapatıldığını belirttim :) basit bir görsel hatadan öte birşey bulmanızda mümkün değildir. :) Ona bakarsan motor şalterleride kapalı olmalı sen neyin peşindesin onu söyle bakalım !!!
Her iki şemada da kompanzasyon şalteri kapalıdır !

Onu anlayamadığın içinde çizmemişsin !

Giriş cümlenizden sanki kompanazsyon yapılmamış hali anlatıyorsunuz gibi anladığım için öyle oldu ve zaten bende yapılmamış duruma göre hareket ettim. Aslında 3 ayrı şekil çizmek(kompanzasyonsuz, merkezi kompanzasyonlu ve münferit olan) daha anlaşılır olmayı sağlayacaktı.

Siz şu soruya yanıt verin. Endüktif enerji yada kapasitif enerji diye bir şey var mıdır? yoksa enerji tektir ve enerjinin pozitif ve negatif olması durumu mu vardır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri