Kompanzasyonda farklı tanım ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Neden o zaman ölçü aletinde sürekli geri faz görüyorsun ? Kondansatörde iler faz görüyorsun?

Öyle ifadeler var ki ne elektrik temellerine nede türkçeye uyuyor saçma sapan. Madem motorun istediği reaktifi kondansatör veriyor neden motor beslemesinde sürekli endüktif reaktif görüyorsun. Çekilen endüktif reaktif sizin tabirle (alış) görünüyorda kondansatörün verdiği sizin tabirle (veriş) motor hattında görülmüyor?
Alış görünüyor ama verişi göremiyoruz abi yoksa bu kondansatör veriyor gibi mi yapıyor yada ölçü aleti yakalayamıyor yada bozuk mu :) bunlar alaylı ağzı cümleler bunlardan kurtulun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Alış görünüyor ama verişi göremiyoruz abi :) bunlar alaylı ağzı cümleler bunlardan kurtulun.

Yine aynı nokta. Tam açıklama getiremediğiniz kısımda, mühendislik, alaylılık vs. gibi cümlelere başvuruyorsunuz.

Anlayamadığınız kısmı, yok demekle yok etmeye çalışıyorsunuz.

Neden o zaman ölçü aletinde sürekli geri faz görüyorsun ? Kondansatörde iler faz görüyorsun?

İleri faz ve geri faz çekilen akımın gerilime göre durumudur.

Arkadaşım kondansatör motora reaktifi iade eder deyip duruyorsunuz. Bende teknik konuşuyorum !

100m motor beslemesi var bu motorun başında da ana panodaki şalterde de akımla gerilim arasında açı aynıdır 100m boyunca aynı faz farkını görürsün. İster analizör bağla ister osilaskop bağla ister powermetre bağla sana faz farkını da çekilen endüktif reaktif değerini de gösterir. Diyorum ki nerede bu kondansatörün iade ettiği reaktif enerji?
Motor sargılarından dolayı akım gerilimden geri faz farkı oluşturur bu taaaa ana pano barasına kadar bu şekildedir. Kondansatörde iler faz farkı oluşturduğundan tam birleşme noktasında faz farkı sıfırlanır bu nedenle ana besleme kablosunda faz farkı minimumdur.
Alma verme , alış-veriş , emme-basma bunların hepsi alaylı ağzı.

Diyorum ki nerede bu kondansatörün iade ettiği reaktif enerji?

Alternatif akımın 4'lük dilimden oluşan periyodunda, 2'sinde kondansatör üzerinde tamamen depolanan, 2 sinde de bobin üzerinde depolanan ve biri depolarken diğeri boşalan, diğeri depolarken diğeri boşalan bir enerji.

Çok uzak şebekelerde boşuna hatlarda gerilim kaybı yaratmamak için bu rekatif enerjiyi, enerji alış-veriş(depolama-boşalma) zamanları farklı bu 2 elemanla dengeliyor ve sadece şebekeden aktif akım çekmeye çalışıyoruz.

Alternatif akımın 4'lük dilimden oluşan periyodunda, 2'sinde kondansatör üzerinde tamamen depolanan, 2 sinde de bobin üzerinde depolanan ve biri depolarken diğeri boşalan, diğeri depolarken diğeri boşalan bir enerji.

Analizör,powermetre,oslilaskop bu cihazlar bunu göremiyor değil mi? o yüzden sürekli motor etiketindeki endüktif cosfi açısını gösteriyor hat boyunca !
Bağla osilaskopu motor girişine sonra git 100m ötedeki motor ana şalter çıkışına da bağla aynı şeyi göreceksin. Bak bakalım o periyodlarda ne oluyor canlı gör ! hangi dilimde ne oluyor anlık izle.
Ondan sonra gel emiyor mu basıyor mu alıyor mu veriyor mu burda ben bunu gördüm şunu gördüm diye bize açıkla. Mutlaka çıktı al alamıyorsan fotoğraf çek getir birlikte irdeleyelim şu bahsettiğin alternanslardaki değişimleri ! Ana giriştede ölçüm yapki cosfi nerde düzeliyor görün !

Nominal yükte nominal değerlerde motor etiketi atıyorum cosfi:0,55 yazıyorsa, ben diyorum ki motor hemen girişinde de 100m ilerdeki şalter çıkışında da cosfi'yi 0,55 görürsün. Sende idda ediyorsunki kondansatör motora reaktif verir yada iade eder. Hodri meydan ölç sonuçları burada paylaş.

Son düzenleme:
Analizör,powermetre,oslilaskop bu cihazlar bunu göremiyor değil mi?
Bağla osilaskopu motor girişine sonra git 100m ötedeki ana şalter çıkışına da bağla. Bak bakalım o periyodlarda ne oluyor canlı gör ! hangi dilimde ne oluyor anlık izle.
Ondan sonra gel emiyor mu basıyor mu alıyor mu veriyor mu burda ben bunu gördüm şunu gördüm diye bize açıkla.

Hem Şebeke tarafının, hem kondansatörün hem motorun akımını ölçen hemde gerilimi ölçen tek bir osilaskopa bu sinyalleri bağlayın. Yada isterseniz bunu kağıda çizin ve herbiri için güç değerlerini bulun.

Sonuçta kondansatör üzerine bir enerji almaktadır kondansatör enerjiyi elektrik alanda depolar,
Aynı şekilde bobinde üzerine bir enerji almaktadır ve bobin enerjiyi manyetik alan olarak depolar.

Bu enerjiler şebekeden çekilmiyorsa(tam kompanzasyon hali) bu enerjilere ne olmaktadır? Enerjinin korunumu kanuna göre tek açıklaması, depolama zamanlarının farklı olması nedeniyle, bir onda(kondansatörde) bir onda(bobinde) olmasıdır.

55. no'lu mesajımdaki sorulara cevap verin. 100m boyunca ölçtüğün cosfi değeri, etiket değeri olan 0,55 değerindedir diyorum nerede bu kondansatörün geri verdiği reaktif ?
Ben anlattığıma benzer farklı cihazlarla yüzlerce ölçüm yaptım işkembeyi kübradan sallamıyorum.

Sizde yapın siz de doğrusunu öğrenin !

Ölçtünüz şey faz farkıdır, enerji değildir. Osilaskop olmadan da enerji depolanıyor mu boşalıyor mu anlayamazsınız. Enerji alış-verişi 1 saniyede 200 defa gerçekleşen bir durum.

Son düzenleme:
Ölçtünüz şey faz farkıdır, enerji değildir. Osilaskop olmadan da enerji depolanıyor mu boşalıyor mu anlayamazsınız. Enerji alış-verişi 1 saniyede 200 defa gerçekleşen bir durum.

Kavram karmaşası içinde boğulmuşsunuz. Güç üçgeninde güçleri dolayısıyla enerjiyi belirleyen faz açısıdır. P=1,732xUxIxcosfi Q=1,732xUxIxsinfi
Enerjiyide ölç herşeyi ölç sonra tüm verilerini getir burda paylaş neyin ne olduğunu öğrenin.
Kafanıza yerleşmiş hatalı bilgilerden biran önce kurtulmuş olun.

Son düzenleme:
Kafanıza yerleşmiş hatalı bilgilerden biran önce kurtulmuş olun.

Üzgünüm. Yanlış bildiğimi gösterecek şekilde bilgi veremiyorsunuz. Faz açısı ile enerjiyi hala aynı şey olarak kabul ediyorsunuz. İkisi aynı şey değildir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri