kompanzasyon yapmıyor?

electra

Üye
Okula örnek bir kompanzasyon panosu yaptım,sisteme bağlı değil,çıkışlara motor bağlanıp değerler alınıp komp.takip edilecek.
Kurulu Aktif güç:12 KW
Cosfi:0,80
Reaktif güç kontrol rölesi: RG 5T
Kombi sayaç: T 300 KMY 2256
Multimetre: Multimet 01-96
Voltmetre: Dijital
Gerekli kondansatör gücünün seçimi;
cosfi:0,80 den 0,95 e çıkarılacaktır. K değeri tablodan 0,42 olarak belirlenmiştir.
Gerekli kondansatör gücü; Qc=PxK=12x0,42=5,04 Kvar olarak bulunmuştur.
Kondansatör gücünde %20 tolerans yapılabilir.Buna göre 5 kvar yerine 6,5 kvar lık kondansatör kullanılacaktır.
Kondansatör adımının belirlenmesi;
Kondansatör adımları;
1. Kademe: 1 Kvar
2. Kademe: 1 Kvar
3. Kademe: 1,5 Kvar
4. Kademe: 1,5 Kvar
5. Kademe: 1,5 Kvar.

4 motor var;4kw-4kw-0,75kw-0,75kw lık.hepsi devrede.
Yaptığım hesap böyleydi.Yanlışlık var mı?
KAdemeler Bu durumdayken uzun süre çalıştırıp arada değerler aldım.Aldığım değerlere göre
komp.takibi yapan programda endüktifden cezaya giriyorum uyarısı alıyorum.Bunun sebebi ne olabilir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. electra

Bahsettiğiniz yerin okul olduğunu dikkate almak lazım, şöyle ki;

* Rölenizin böyle bir özelliği yok ama, eğer fazlar arası dengesizlik çoksa, özellikle günün belli saatlerinde devreye giren lambalar, bunu en iyi şekilde önlemek için, monofaze kondansatör kullanmaktır.

* 4 adet toplam 9,5 kw motoru göz önüne alırsak, kondansatör gücünüz yeterli olmayabilir. Kondansatör gücünüzü arttırınız.

* Röleniz C/k ayarını otomatik yapmaktadır ve bunu 10 defa dener. Fakat, tam hassaslığı algılamassa 10 defadan sonra kendi bir değer atayacaktır. C/k ayarınızı kontrol etmenizde fayda var.

* Akım trafonuzu çok büyük seçmeyin, küçük güçteki kondansatörleri algılamada problem yaşayabilirsiniz, buna da dikkat ediniz.

*Yaptığım panoya monofaze yük bağlı değil,sadece bahsettiğim 4 motor bağlı,4 ü birden çalışıp değer alınıyor.
*Yaptığım hesaba göre ki yanlış yapmadıysam,5 kvar çıkıyor,ben toleransıyla beraber 6,5 kvar lık kondansatör gurubu kullandım.
*c/k oranını elle girdim 0,01 olarak.
1/ (50/5) = 0,01. orada hata yok.
*Akım trafolarım küçük 50/5 lik.Hesapta da buna yakın değerler çıkıyordu.

Görünürde herşey normal gibi ama komp.yapmıyor.Röleyi değiştirip gepa RQ 14 kullandım,pek değişen bişey olmadı.Fakat manuel olduğu için bu rölenin % ayarını doğru ayarlayamadım galiba bundan olabilir mi?

Gepa röleyi takınca iki saat içinde aldığım değerler;
A Ri Rc cos kademe durum
1,348 1,624 0,250 1,00 2.3. normal
1,368 1,655 0,250 0,99 1.2.3. capasitif
1,386 1,682 0,250 0,99 1.2.3. capasitif

Sn. electra

Öncelikle c/k ayarınız için;

C : 1. kademedeki kondansatörünüzün gücü.

K : akım trafosu oranı, yani 50 / 5 akım trafonuz varsa, K = 10

Dolayısıyla; c/k = 1/10 = 0,1 olmalıdır.

* 6,5 kVar kondansatör gücü yeterli olacaktır. Hatta daha düşük çıkabilir.

Pardon ya doğru hesaplayıp girdiğim değeri,yukarıda yanlış yazmışım.c/k 0.1 idi.

Sn. electra

* Toplam : 9.5 kw yükünüz var. Buna bağlı olarak 6,5 kVar kondansatörünüz var, fazlasıyla yeterli.

* Akım trafonuz normal. C/k ayarınız doğru. Zaten otomatik de olabiliyor, rölenizde.

* Kondansatörlerinizde yada kontaktörlerinizde herhangi bir problem olabilir, röle kademe alabilir ama kontaktör çekmiyor olabilir, kondansatörleriniz gücünü yitirmiş olabilir.

* Rölenizde ve bu bahsettiklerimde herhangi bir sorun yoksa, bağlantılarınız problem olabilir. Akım trafosu - röle bağlantısını kontrol edin, kademe alıyor mu, röle okuyamıyor olabilir.

Sn Roboelektronik teşekkür ederim,dediklerinizi tekrar gözden geçiririm.

sn roboelektronik arkadaşıma ek olarak ;cos değerini 0.99 1.00 -c/k değerini 0.02 - gecikme süresini 7 sn set etmenizi önerebilirim. cos değerini 95 e set ettiyseniz, belirlenen oranın dışına çıkarak reaktif cezaya girmeniz normal.kolaylıklar diliyorum.

Sn kompanze dediğiniz değerlerle röleyi tekrar ayarlarım ve sonucu burada paylaşırım,teşekkür ederim.

Sevgili arkadaşım herzaman c/k ayarı hesaba uymuyor röe üzerinde ototatik ayar var onunla c/k ayarı dene ve kondansatör bağlantıları rasgele faz sırsı degilde aynı faz aynı uca girsin birde hedef cos& yi 1 ayarla sonuca kesinlikle varırsın motorlar çalışırken takip ettiğinde röle hedeflenen değeri vermeli veya onun üzerinde gelip gitmeliş röle kademesini 1.2.2 seçmelisin kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri