Kompanzasyon çok iyi fakat sayaç cezaya giriyor?

Normal şartlarda trafosu olan işletmelerde, trafo kayıplarının neden olduğu yükün parasını alabilmek için sayacın akım trafosu bağlantısı trafo girişine yani O.G. kısmına yapılır. Belli ki sizde özel bir durum var.:) Ama benim anlayamadığım şu: Sayacınızın ve reaktif rölenizin akım trafoları aynı yerde (yani A.G. kısmında) ise siz neden 15 KVAR'lık sabit kondansatör grubu bağladınız?

Sizin verdiğiniz bilgilerin hepsinin doğru olduğunu varsayarsak; fatura açısından bağladığınız sabit kondansatörün hiç bir anlamı yoktur. Yani bağlamasanız da olurdu.

Sn Selcukxp'ye enerjiyi O.G.'den başka bir şahıstan mı alıyorsunuz, kök hücre içinde ölçü hücresi mi? var, size enerji veren bu sayaçtan mı ödeme yapıyor diye sordum tam cevap alamadık.
Sabiti nereye bağladığınıda bilmiyoruz açıklamadı. Eğer durum bahsettiğim gibi ise Trafo çıkışındaki AG ana şalter öncesinden bağlanmalı sabit kondansatör.Çünkü abone sayacı kök kabindeki ölçü hücresinde.
Yakın olsaydı gidip bakmak isterdim açıkcası Sn Selcukxp epey uğraşmasına rağmen sorunu çözemedi galiba.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben bu kadar konusulan soylenenden hicbirsey anlamadim.
Eger verilen bilgilere bakilirsa bana akim trafosu ag ise ve sayac da ag ise sayac sonrasi ve kompazsyon akim trafolarindan once bir baska yere yuk alinmis gibi gorunuyor. Soylenenlere gore bir problem yok ama cozumede ulasilamadiysa bence devre takibi iyi yapilmali diyorum

Saygilarla

mrb aranıza yeni katıldım konuyu izledim.. teşhis yanlış ve dolasıyla tedavide yanlıs.. her nerde olursa olsun bir sayac varsa ve siz bu sayacın hemen ardına kompanze sistemi kurmuş isenis.. cok özel şartlar haricinde !!! olmuyor diye bişey yok...
indüktif ve kapastif yüklerinizi tam bilmiyorsunuz.. ve kademe aralıklarınız dogru ise.. böyle bir kademe dizilisinde dogru netice alamazsınız.

mrb aranıza yeni katıldım konuyu izledim.. teşhis yanlış ve dolasıyla tedavide yanlıs.. her nerde olursa olsun bir sayac varsa ve siz bu sayacın hemen ardına kompanze sistemi kurmuş isenis.. cok özel şartlar haricinde !!! olmuyor diye bişey yok...
indüktif ve kapastif yüklerinizi tam bilmiyorsunuz.. ve kademe aralıklarınız dogru ise.. böyle bir kademe dizilisinde dogru netice alamazsınız.

Sn Selçukxp'nin asıl sıkıntısı aynı barada arka arkaya olan akım trafolarına bağlı sayaç ve röle değerlerinin birbirini tutmaması. Belli ki bağlantı yada cihazlarda hata var. Zaten Sn Selcukxp'nin sistem öyle karışık ki kendisi bile tam izahatte bulunamadı :)

konuya vakıf olup bilgiyi net verse kardesimize cözüm sunabiliriz .. lakin durumu kendisi iyice karıstırmış.:)
. dogru bilgi cözüme götürecektir

İlk defa bu şekilde bir abonelik ve enerji alma durumuyla karşı karşıyayız arkadaşlar.
1000kVA gücü olan bir sisteme hangi elektrik şirketi başka birine ait olan abone üzerinden süzme ölçme ile abonelik tesis eder ki?
bence bu arkadaş başka bir abonenye ait olan KÖK binadan OG hat ilave ederek kendi tesisine enerji almış olmalı, bu durumda zaten elektrik kurumu OG aboneliği istemiş olmalıdır.
Ag den yapılan kompanzasyon sisteminde kademe ve adım aralıklarını çok seçenekli hale getirmesi ile belki kendi sorununu çözebilir, ancak diğer aboneye verdiği zararı kim kompanze edecek??

İlk defa bu şekilde bir abonelik ve enerji alma durumuyla karşı karşıyayız arkadaşlar.
1000kVA gücü olan bir sisteme hangi elektrik şirketi başka birine ait olan abone üzerinden süzme ölçme ile abonelik tesis eder ki?
bence bu arkadaş başka bir abonenye ait olan KÖK binadan OG hat ilave ederek kendi tesisine enerji almış olmalı, bu durumda zaten elektrik kurumu OG aboneliği istemiş olmalıdır.
Ag den yapılan kompanzasyon sisteminde kademe ve adım aralıklarını çok seçenekli hale getirmesi ile belki kendi sorununu çözebilir, ancak diğer aboneye verdiği zararı kim kompanze edecek??

Mustafa amca olayı anlamak için polis gibi çapraz sorguya aldık vatandaşı ama yine öğrenemedik :D
Arkadaş ya sistemi iyi bilmiyor yada söylemek istemiyor.

Tüm rölelerimizin arkasında teknik servis numaramız mevcuttur.Birebir bizleri aramanız sizi daha çabuk sonuca ulaştıracaktır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri