Kompanzasyon çok iyi fakat sayaç cezaya giriyor?

:) Sayın YaşlıUzman Abimiz 1000kVa trafomuz mevcut yük %20-25 gibi sayacımız AG. çıkışında. Sabit Kondansatörümüzde 15kvar bunu 30 kvar yapayım diyorum. Hım bu arada dediğim gibi ; Kompanzasyonun akım trafoları sayacınkilerden öne takanda benim aralarındada 30 cm gibi bir mesafe var, enerjiyi kesmeden Ag.giriş şalterinin altındaki kabloların üzerine klitli tip akım trafosunu kendim taktım. Olay dediğim gibi kompanzasyon roleden normal gözüküyor. Ama sayaç Reaktif yazmaya devam ediyor nedense.

1000kVA Trafolu sistemde ölçümün A.G.'den olması mümkün değil !
Abone sayacınız O.G. ölçü hücresinde olmalı !

9.mesajımda verdiğim bilgiler geçerlidir...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
evet olcum primerden olmali...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ölçümüz sekonderde çünkü özel hat aboneli sayaç bir başka işletmenin :) onu söylemedim sanırım, kusura bakmayın. Ama sıkıntım devam ediyor bir türlüde çözülmedi. Sayacı bile değiştirdim.

Siz başka bir işletmenin trafosundan mı enerji alıyorsunuz? Asıl abone trafo sahibi siz süzme sayaç üzerinden mi ödeme yapıyorsunuz? Sisteminizin tek hat şeması nasıl?
Bu forumun en büyük sıkıntısı soru soran arkadaşlarımızın derdini tam anlamıyla anlatamaması, lafları soru soran üyeler tabiri caizse kerpetenle söküp çıkartmaya çalışıyor hal böyle olunca çözüme yönelik olmayan bir sürü yorum çıkıyor.

Son düzenleme:
Siz başka bir işletmenin trafosundan mı enerji alıyorsunuz? Asıl abone trafo sahibi siz süzme sayaç üzerinden mi ödeme yapıyorsunuz? Sisteminizin tek hat şeması nasıl?
Bu forumun en büyük sıkıntısı soru soran arkadaşlarımızın derdini tam anlamıyla anlatamaması, lafları soru soran üyeler tabiri caizse kerpetenle söküp çıkartmaya çalışıyor hal böyle olunca çözüme yönelik olmayan bir sürü yorum çıkıyor.
Şimdi sayın hocam dediğiniz gibi sorunun çözümü için gerekli detaylı bilgi vermek gerekir ise;

Evet bir başka aboneden 36kv alıyoruz, 1000kva trafomuz var yağlı tip takılan ara sayacımız cos1.0,50Ri - cos2.099 - cos3.049Rc . Taktığımız varkombi-18pc roleye 13 kademe kondansatör bağladım. Güç değişken ama Max.300kVA gibi, Min.90kVA gibi.
Sabit. 25kvar
Trifaze. 1.kd 5kvar 2.kd 10kvar 3.kd 15kvar 4.kd 20kvar 5.kd 25kvar 6.kd 50kvar 7.kd 50kvar

Monofaze. 1.kd 5kvar 2.kd 5kvar 3.kd 5kvar 4.kd 10kvar 5.kd 10kvar 6.kd 10kvar

Şimdi. Taktığımız sayaç neden hem ind. hemde kap. ceza yazıyor birde benim role üzerindeki analizörde neden herşey normal reaktif tüketim yok gözüküyor. Analizör ile sayacı kıyasladığımda güç, akımlar aynı.
Kademelerin hepsini kapatıp cosQ lere baktığımda değerler her fazda aynı. Kompanzasyonu devreye aldıgımda sadece L2 fazında düzgün(cos2.0,99) görüyorum ve diğer fazlardan ayrı ayrı kap. ind. cezaya giriyorum bunun sebebini öğrenmek istiyorum.

Birde 3.grup olarak 6 kademe daha Difaze kondansatör bağlayacağım yarın 3 tane 5kvar 3 tane 10 kvar lık.
Çözüm olurmu merak ediyorum.? Saygılar

Sistemi ısrarla sormamın sebebi O.G. abonelikte en sağlam en ideal çözüm O.G. akım trafolarından bilgi alınarak yapılan kompanzasyondur. Size enerji veren firma A.G'ye bağladığınız sayaç üzerinden size faturalandırma yapıyorsa trafo bedeli, kayıpları, reaktif problemini de üstlenmiş olacağından sıkıntı yaşayacaktır. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla bir O.G. kök hücre var ve abone sayacı orada. Sizden başka enerji alan tesis varmı? TEDAŞ böyle birşeye nasıl izin veriyor?
Yukarıdaki soruların sizin probleminiz ile direk bir alakası yok. Durum bahsettiğim gibi ise sizin sabit kondansatörle ilgili bir sorununuz olmaz ancak size enerji verenlerin kök hücrelerindeki sayaçta sıkıntı yaşanır.Sabit kondansatörü otomatik kompanzasyon içine koyarsanız problem yaşarsınız.
Yaşamış olduğunuz problemle ilgili;
Arka arkaya takılı eşdeğer akım trafolarından akım bilgisi alan cihazlardan okunan değerler aynı olmalıdır. Değilse sorulması gerekenler;
-Akım trafoları aynı değerde ve class:0,5 mi?
-akım trafosu cihazlar arası kablo mesafesi birine yakın diğerine uzak mı?
-Kompanzasyon üç faz güç kabloları tüm akım trafolarının altındaki ana baraya bağlı olmalı öyle mi?
-Bir fazın tam kompaze olup birinin endüktifte diğerinin kapasitifte kalmasının anlamı kademelerin tam kompanzasyon yapamadığının fazla geldiğinin göstergesidir. Tek fazlı kondansatör güç değerleriniz yüksek, 2,5 kVAr,1,5kVAr, 1kVAr gibi tek fazlı kondansatörler koymalısınız.Üç fazlı en küçük güçlü kondansatörünüz 2 yada 2,5kVAr olsun.
Kademe kondansatör gücü ne kadar düşük olursa o derece hassas kompanzasyon yapılır.

Son düzenleme:
Üstadım;
- Akım trafoları giriş şalteri üzerine ard arda bağlı evet. Aralarında da 30cm gibi bir boşluk var hepsinin.
-Akım trafoları aynı değerde ve class: 0,5
-Akım trafosu cihazlar arası kablo mesafesi 2 mt farkeder en fazla.
Bugün vakit bulursam dediğiniz gibi kademe güçlerini biraz daha küçülteceğim. Saygılar

Sabit kondansatörü arttır doğru yaklaşım. Ancak İşyerinizde Yüklerin bazılarının çok hızlı değiştiği, bu nedenle de kademeli kompanzasyonun hızının bu değişime erişemediği ihtimali nedir?. Bu durumlarda tercih edilen yöntemlerden birisi de; 1-sabit kapasitörlü (sen uygulayacaksın görünüyor) ve 2- değişken endüktanslı kompanzasyon sistemlerinin kullanılmasıdır.

Sabit kondansatörü arttır doğru yaklaşım. Ancak İşyerinizde Yüklerin bazılarının çok hızlı değiştiği, bu nedenle de kademeli kompanzasyonun hızının bu değişime erişemediği ihtimali nedir?. Bu durumlarda tercih edilen yöntemlerden birisi de; 1-sabit kapasitörlü (sen uygulayacaksın görünüyor) ve 2- değişken endüktanslı kompanzasyon sistemlerinin kullanılmasıdır.

Sn ErdoğanArsel Sorulan soruları yapılan yorumları okumadan yorum yapmışsınız. Olayın sabit kondansatör ile uzaktan yakından alakası yok !
Sn Selcukxp İşletmelerinin enerjisini O.G.'den başka bir şahıstan almakta 1000kVA trafoları var ancak enerjiyi aldıkları şahısa Alçak gerilim tarafına koydukları A.G. süzme kombi sayacı üzerinden ödeme yapıyorlar. Bu karmaşık bilgiyi polis sorgusu gibi süren soru ve cevaplar neticesinde alabildik :)
Sayaçdan alınan değerlere göre yaşanan sorunun nedeni en küçük kademe kondansatör güçlerinin fazla gelmesidir. Örneğin dengesiz yüklenmede rölenin devreye aldığı kondansatör kademesi S fazını tam kompanze eder, ancak bu kondansatör R fazına fazla gelerek kapasitife geçirmiştir T fazına da yetmemiştir endüktifte bırakmıştır. Böyle bir durumda röle tek fazlı kondansatörleri devreye alarak diğer fazları da dengelemek ister en küçük kondansatör gücü bunu yapabilecek derecede küçük değilse dengeyi sağlayamaz. Röle endüktif yükü en az olan faza göre üç fazlı kondansatör devreye alıp diğer fazları tek fazlı kondansatörlerle kompanze etmeye çalışır.
Burada anlam veremediğim husus sayaç-analizör-röle üçlüsünde sayaç ile röle değerlerinin aynı olmayışıdır. Sayaç değerlerini doğru kabul edersek ya röle set değerlerinde sıkıntı var (akım trafosu değeri yanlış set edilmiş olabilir.) ya rölede yada rölenin bilgi aldığı akım trafolarında bir sıkıntı var.

:) Sayın YaşlıUzman Abimiz 1000kVa trafomuz mevcut yük %20-25 gibi sayacımız AG. çıkışında. Sabit Kondansatörümüzde 15kvar bunu 30 kvar yapayım diyorum. Hım bu arada dediğim gibi ; Kompanzasyonun akım trafoları sayacınkilerden öne takanda benim aralarındada 30 cm gibi bir mesafe var, enerjiyi kesmeden Ag.giriş şalterinin altındaki kabloların üzerine klitli tip akım trafosunu kendim taktım. Olay dediğim gibi kompanzasyon roleden normal gözüküyor. Ama sayaç Reaktif yazmaya devam ediyor nedense.

Normal şartlarda trafosu olan işletmelerde, trafo kayıplarının neden olduğu yükün parasını alabilmek için sayacın akım trafosu bağlantısı trafo girişine yani O.G. kısmına yapılır. Belli ki sizde özel bir durum var.:) Ama benim anlayamadığım şu: Sayacınızın ve reaktif rölenizin akım trafoları aynı yerde (yani A.G. kısmında) ise siz neden 15 KVAR'lık sabit kondansatör grubu bağladınız?

Sizin verdiğiniz bilgilerin hepsinin doğru olduğunu varsayarsak; fatura açısından bağladığınız sabit kondansatörün hiç bir anlamı yoktur. Yani bağlamasanız da olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri