Kompanzasyon çok iyi fakat sayaç cezaya giriyor?

selcukxp

Üye
Arkadaşlar; Yeni devraldığımız İşletmemizde 1000kVA lık bir kurulu güc var. KOmpanzasyonda değişken ve dengesiz yükler mevcut oldugu için VARkombi 18 RGK rolesi aldım ve 7 kademe trifaze 6 kademe monofaze kapasitor bağladım. Rolenin ayarlarını yapıpı devreye aldığımda herşey normal kompanzasyonunda roleden çok iyi gittiğini görüyorum . Fakat roleli ilk devreye aldığım anada kaydettiğim sayaç değerlerinin 6 saat sonra çıkarıp kontrol ettiğimde sayacın reaktiften ceza yazmaya devam ettiğini görüyorum. Birde roledeki analizör üzerinden Aktif 350- Rİ 8- Rc 5 gibi değer yazdığını görüyorum. Sayacda herhangibir baglantı hatasıda yok L1-L2-L3 Sabit yanıyor üzerinden sayacın anlık güç değeri ile roledeki anlık güç değeride birebir aynı sayactaki akımlar ile Roledeki akımlarda aynı olmasına rağmen, sayaç nedense Rİ ve Rc den cezaya gitmeye devam ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sisteminizde sabit kondansatörler eksik, bu yüzden anlık akım ve güç değerlerini aynı okusanız da reaktiften kurtulamıyorsunuz. Sayacınızın ve rölenizin akım trafoları farklı yerlerde, bu yüzden sonuç kaçınılmaz. Sisteminizin %5'i oranında bir kondansatör grubunu rölenizin akım trafolarından önce uygun bir yere bağlayın, sürekli devrede kalsın. Daha sonra yapacağınız kontrollerde Ri ve Rc farkının düzeldiğini ve cezaya girmediğinizi göreceksiniz. Kolay gelsin.

Sisteminizde harmonikli yükler var ve sayacınız ELSTER ise,böyle bir durum olabilir.Analizörünüz var ise,
sayaç değerlerini bununla da gözlemleyin.

Sisteminizde harmonikli yükler var ve sayacınız ELSTER ise,böyle bir durum olabilir.Analizörünüz var ise,
sayaç değerlerini bununla da gözlemleyin.
Sayacımız Makel X-5 Analizörümüz var fakat asıl fatura edilen sayaç Makel olan oda cazaya giriyor.

Sayacımız Makel X-5 Analizörümüz var fakat asıl fatura edilen sayaç Makel olan oda cazaya giriyor.
Analizörden takip ettiğimiz değerler çok iyi fakat x-5 sayacın yazdığı değerler sürekli cezada.
Analizörün üzerindeki tüketim. Akt.380kWh Ri. 8 Rc. 5
X-5 sayaçta Akt.260kWh Ri.120 Rc. 110
Gibi değerleri var.

Sayaçta arıza olma ihtimali daha az ! Kompanzasyon devrenizi yeniden takip etmenizde yarar var.Kompan-
zasyondan emin iseniz,sayacı değiştirme dışında seçeneğiniz yok gibi.

Sayaçta arıza olma ihtimali daha az ! Kompanzasyon devrenizi yeniden takip etmenizde yarar var.Kompan-
zasyondan emin iseniz,sayacı değiştirme dışında seçeneğiniz yok gibi.
Kompanzasyonun akım trafoları sayacınkilerden önde aralarındada 30 cm gibi bir mesafe var, sakıncası olurmu acaba

selamlar
reaktif cezaya sanırım fabrika ya çalışmazken yada kapasite çok düşükken geriyorsunuzdur. çünki siz kompanzasyonu yüke göre ayarlıyorsunuz. yük azaldıkça (1000 kva ) primerden ölçdüğünüz için trafodan dolayı reaktife girmektesiniz. trafo boşta iken ürettiği reaktifi karşılayacak değerde kondansatörü sabit bağlayıp gruplarıda buna göre değerlendirirseniz sanırım çözülür

Kompanzasyonun akım trafoları sayacınkilerden önde aralarındada 30 cm gibi bir mesafe var, sakıncası olurmu acaba

Verdiğiniz bu bilgi yanlış olmalı ! Çünkü 1000kVA kurulu gücü olan tesisin en az 600-700kVA yükü vardır. Yani Trafonuzun 630kVA üzeri olduğu anlaşılıyor buda abone sayacınızın O.G. ölçü hücresinde olduğunu gösterir. Alçak gerilimde arka arkaya gördüğünüz akım trafolarının biri kompanzasyon için diğeri analizör içindir.
Sorununuz sabit kondansatör. Trafo yüklenme oranı değiştikçe trafo sargılarının neden olduğu endüktif reaktif güç değişir bu nedenle bu tip sorunlara en kesin en kalıcı çözüm O.G. akım trafolarından akım bilgisi alarak kompanzasyon yapmaktır.
Bunu işletmeme yaptıramam diyorsanız sabit kondansatörünüzü 2 kademe yapıp birini genelde seyreden yüklenme oranına göre diğerini minimum yüke göre ayarlamanızdır.

Verdiğiniz bu bilgi yanlış olmalı ! Çünkü 1000kVA kurulu gücü olan tesisin en az 600-700kVA yükü vardır. Yani Trafonuzun 630kVA üzeri olduğu anlaşılıyor buda abone sayacınızın O.G. ölçü hücresinde olduğunu gösterir. Alçak gerilimde arka arkaya gördüğünüz akım trafolarının biri kompanzasyon için diğeri analizör içindir.
Sorununuz sabit kondansatör. Trafo yüklenme oranı değiştikçe trafo sargılarının neden olduğu endüktif reaktif güç değişir bu nedenle bu tip sorunlara en kesin en kalıcı çözüm O.G. akım trafolarından akım bilgisi alarak kompanzasyon yapmaktır.
Bunu işletmeme yaptıramam diyorsanız sabit kondansatörünüzü 2 kademe yapıp birini genelde seyreden yüklenme oranına göre diğerini minimum yüke göre ayarlamanızdır.

:) Sayın YaşlıUzman Abimiz 1000kVa trafomuz mevcut yük %20-25 gibi sayacımız AG. çıkışında. Sabit Kondansatörümüzde 15kvar bunu 30 kvar yapayım diyorum. Hım bu arada dediğim gibi ; Kompanzasyonun akım trafoları sayacınkilerden öne takanda benim aralarındada 30 cm gibi bir mesafe var, enerjiyi kesmeden Ag.giriş şalterinin altındaki kabloların üzerine klitli tip akım trafosunu kendim taktım. Olay dediğim gibi kompanzasyon roleden normal gözüküyor. Ama sayaç Reaktif yazmaya devam ediyor nedense.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri