Kalin borunun karlanmasi

ELNUR

Paylaşımcı üye
Selamlar
Bir beko klima var BK241.onda ariza boyle.
Klimayi yakiyorsun 10 dak normal islem yapiyor sonra kalin boru karliyor.10dak sonra kalin borudaki kar eriyor sonra 10dak yine karliyor ve oylece devam ediyor.Bu ariza kilcaldanmi kaynaklaniyor?Qaz R22.sistem R22 ile temizlendi vakum olundu ariza yine ayni.kilcaldan iki cikis var dis kondensatora gidiyor.Kilcali deyisdirmeliyimmi.yoksa nasil temizleye bilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu süreçte iç ünitenin fanı nasıl hareket ediyor? Sabit hızdamı yoksa devir düşüyormu ? Bu arada iç ünite serpantini temiz ve filtreler de temiz olduğunu farzediyorum. Emiş basıncı kaç psi?

kolay gelsin.

Fan sabit hizda islem yapiyor.Filtreler,serpantin temiz.Emis 50psi oluyor.Amma karlama zamani 30psi oluyor.

Bu süreçte iç ünitenin fanı nasıl hareket ediyor? Sabit hızdamı yoksa devir düşüyormu ? Bu arada iç ünite serpantini temiz ve filtreler de temiz olduğunu farzediyorum. Emiş basıncı kaç psi?

kolay gelsin.

Eğer ,

Her şey normal ise bu durumu gözlemliyor isen 50 psi da soğutmaya başlayıp 30 a kadar düşüyor ise sorun kılcal kısma yapıyor. Normalde bu kadar kısma yapmaması lazım. Sanki sistemde nem var ve kılcalda donarak tıkama yapıyor yada sistemdeki başka pislikler kılcalı tıkıyor gibi görünüyor.

Kılcalı iki tarafından söküp iç ve dış üniteyi azotla basınç vererek süpürtebilirsin. kılcal tarafından çıkacak şekilde. mümkünse aynı çap ve boyda yeni kılcal takmanı öneririm yoksa kılcalıda temizleyip takabilirsin. Derin iyi bir vakum yapıp tekrar dene derim.

kolay gelsin.

Abim diger bir klimada da fan hizi dusuyor karlanma zamani o neden?

kolay gelsin.
Serkan bey bir klimada var.karlanma zamani ic unite fanin devri azaliyor.o neden kaynaklaniyor?

Dostum merhabalar,

Soru : İç fanın devrini ne ayarlar ?

Cevap : İç ünite batarya sıcaklığı.

Dostum iç ünite batarya sıcaklığını ölçen sensör batarya sıcaklığının programında girilen sıcaklıkta olmadığı için fanın devrini düşürür. Bu nrmal bir davranıştır. Sizin sorununuz bu konumda batarya sıcaklığı neden normal değerlerde olmadığını bulmalısınız. Bu yukarıda bahsettiğin cihazda yaşıyorsan sorun belli emme basıncının 30 psi a düşmesi nedeninden dolayı fan devri düşüyor.

Kolay gelsin.

Gaz boşaltılmış vakum yapılıp tekrar basılmış acaba drayer'i değiştirdiler mi? filtreden yapar mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri