Kahramanmaraş depremi geçmiş olsun

Bu bölge ilerisi iki uç katlı yerler deprem riski nedeniyle daha önce boşaltilmişti nedense yüksek katlı binalar a gelince (en yüksek can kaybı bu bölgede) yıkım durmuşdu.
Buralar eski maraş( karamaraş) dediğimiz aslında hepimizin (maraşlilarin) birşeyler olacağını bildiğimiz yerlerdi yukarı dağ etegindeki yerleşim yerlerinde yıkılan bina sayısı beş on tane.

Son düzenleme:
Bu bölge ilerisi iki uç katlı yerler deprem riski nedeniyle daha önce boşaltilmişti nedense yüksek katlı binalar a gelince (en yüksek can kaybı bu bölgede) yıkım durmuşdu.
Buralar eski maraş( karamaraş) dediğimiz aslında hepimizin (maraşlilarin) birşeyler olacağını bildiğimiz yerlerdi yukarı dağ etegindeki yerleşim yerlerinde yıkılan bina sayısı beş on tane.
Siz maraşlısınız sanırı evveliyatını biliyorsunuz. Benim gözlemimde bahsettiğiniz gibi oldu. Yıkılan binaların çoğu merkezde eski maraş dediğiniz yerde olmuş. Çok katlı ve eski yapılar. Yeni yapılan çok katlı binalarda da yıkılan var ama çok az.​

48 yaşindayim asker lik dişinda maraş dişinda yaşamadim dediğiniz gibi ilk gozlemin yıkılan binalar beni hiç şaşirtmadi. Yeni yapı binalarda duyumum kolon kesme işleri olmuş bundan dolayı mahkemeler i devam ediyormuş . Bu arada yalnız sağlam bina değil doğru yer e doğru bina yapmak lazım zemin sivilasmasindan yatan eğilen binada var. Her yere radyal temel yap geç olmuyor

48 yaşindayim asker lik dişinda maraş dişinda yaşamadim dediğiniz gibi ilk gozlemin yıkılan binalar beni hiç şaşirtmadi. Yeni yapı binalarda duyumum kolon kesme işleri olmuş bundan dolayı mahkemeler i devam ediyormuş . Bu arada yalnız sağlam bina değil doğru yer e doğru bina yapmak lazım zemin sivilasmasindan yatan eğilen binada var. Her yere radyal temel yap geç olmuyor
Güneşli kocabaş diye bir site varmış siz daha iyi biliyorsunuzdur, binalar daha 4 yıllıkmış galiba. İlk depremde bir blok ikincisinde 5 blok toplam 6 blok yıkılmış. İlk yıkılan blok bir yıl önceki depremde hasar almış ama oturulabilir raporu verilmiş. Yıkılan İlk bloktaki 3 canımız enkazdan kurtarıldı ama merkez 5 canımızı aldı malesef :(

arkadaşlar, deprem değil binalar öldürüyor, kayıplarımıza üzülmemek elde değil elbette. ben tek başına ne yapabilirim ki? neyin ne olduğunu nasıl bileyim ki?(buradaki ben sıradan bir vatandaştır)
ben satılık ev var dediler, iyi kötü borç, harç birikmişlerimle bir ev alıyorum başımı sokmak için. buraya kadar her şey güzel. peki bu evi yapan kişi ehil mi? bu binanın yapılmasına izin veren, onaylayan kurumdaki kişiler ehil mi? böyle olası bir felakette sorumluluğu alabilecek yetiye sahip mi? değil hiç biri değil. tek dertleri para gelsin de nasıl gelirse gelsin. ben ölmüşüm kalmışım hiç birinin umurunda değil.
bodrum'da yaşıyorum, kaç tane deprem gördüm bilmiyorum. adı medyada geçen herhalde dört tane filan. en sonuncusunda kos adası açıklarında denizin dip yapısı bozuldu üzerine küçük bir tsunami bile yaşadık. bizim yada bodrum'um en büyük şansı yerel fay üzerinde olmasıdır. en büyüğü 5 veya 5,5 gibi oluyor binalarımızın bir çoğu iki katlı olduğu için sıkıntımız yok. tersanede çalıştığım dönemde yerel fay hattı dükkanın altındaydı, daha doğrusu elli metre yan tarafımızdaydı. orada çalışırken inşa halindeki teknenin tepesinde bile depremi yaşadım. burada 5,5 tan büyük bir deprem olursa sadece bitişik nizamda olan siteler var en çok onlar zarar görür. bir de para kazanacağım diye doldurulan yere binaları alan zenginlerin evleri var. manzaraları bir harika ama diyecek laf yok. yani deprem değil binalar öldürüyor.

Müteahhitti içeri at .
Ya onay veren imzalayanlar !!!

Daha beton atmayı bilmiyoruz .

SEGREGASYON.png

vibratör kullanılmadan, hazır betonla yapılmış. yanılıyorsam söylesinler.

Vibratör kullanılmış fakat vibratör direğin dibine kadar girmeden , direğin yarısından itibaren tutulmuş .

Vibratör kullanılmış fakat vibratör direğin dibine kadar girmeden , direğin yarısından itibaren tutulmuş .
ustam, burada bir müteahit arkadaşım vardı. yaşca benden az büyüktü. çalmadığı için battı memleketine gitti ama kazandığı dönemde memleketinden epeyce bir toprak (fındık bahçesi) almıştı. inşaatlardaki bilgilerimi ondan aldım. neyin nasıl olacağını yada olması gerektiğini bana anlatırdı.

Forum istatistikleri

Konular
129,360
Kullanıcılar
451,846
Son üye
blondu

Yeni konular

Geri