Kahramanmaraş depremi geçmiş olsun

yer bağcılar göztepe, bir site kentsel dönüşüme giriyor yandaş bir müteahite veriliyor, ( amacım siyaset değil ) henüz kaba iskeletteyken dolar uçuyor müteahit iflas gerekçesiyle elini çekiyor , ve toki devralıyor, toki müdendisi incelemerde bulunuyor, zemin etüdle proje uymuyor yani iki kat fazladan var 150 daire,
iskelet halindeki binaların kolonlarına güçlendirme yapıyor, 2 bina hariç diğerlerini 2 kat düşük yapıyor,
biz çizdiğim çizimdeki gibi arasına harç dolmamış demirler bu hale gelmiş kolon bile gördük, sıhhi tesisatçıların bazılarının kirişi kırması...!!

güngören textil merkezinde daireyi dükkana çevirirken camları gazetelerle kapatıp kirişleri kırıp tavanı düpdüz hale getirenmi dersin..!!
Ben olası istanbul depremini düşünemiyorum bile, ölen sayısını milyonlarla tartışırız gibi
Ekli dosyayı görüntüle 95542
Millet akıllanmadıkça bu acıları yine yaşarız.Ahlak ,vicdan ve eğitim bir toplumun olmazsa olmazı.Maalesef biz bu 3ünü bir araya getiremiyoruz.

Millet akıllanmadıkça bu acıları yine yaşarız.Ahlak ,vicdan ve eğitim bir toplumun olmazsa olmazı.Maalesef biz bu 3ünü bir araya getiremiyoruz.
iyide sadece milletin akıllanması yetmiyor yetkililerde büyük sorumluluk,
yer yine bağcılar osman gazi cad. bir binanın kolonlarını karotla delerek numune alıyorlar, eee nasıl numune alacaklardı ya diye sorduğunuzu duyar gibiyim,
millet içinde oturuyorken...!! ve çıkan parça tahlile gidiyor,
tahlil sonucu ne kadar zamanda geliyor bilmiyorum ama binanın tahliye emri veriliyor, tamam buraya kadar normal, ammaa gel gelelim yıkım ruhsatı çıkmak bilmiyor 3 ay o bina bekledi ve bir sabah büyük bir gümbürtüyle toz duman caddenin bir kısmına kadar yığıldı kaldı, çünkü kolonları delik deşik oldu zaten yaşlı bina,

sen gelde şimdi bu belediyeciliğin kulaklarını çınlatma, belki ruhsat çıktı müteahit ağırdan aldı, ben çoook gördüm karotla numune alınmış bina hala ayakta şimdilik, hayır yani tahlilden geçse ne olur yani o kolonlar delik deşik olduktan sonra,
bir ata sözü vardır eski adamların dilinde meşhur,
acemi enişte döner döner şeyini avuçlar durur diye, günümüz belediyeciliklerin tamamı böyle...!! maskaralık yüzlerinden şapır şapır akıyor,
kaldırım yaptılar kubbeli taşlar koydular aracı park edersin kapıyı açamazsın sağ kapıdan inersin...!! allah akıl fikir dağıtırken bu fen işleri nereye saklandıysa artık..! yani bunun gibi neler neler, sabaha kadar yazsam bitmez mümkün değil...!

ALLAH sabır versin yakınlarına, ve yaralılara acil şifalar dilerim,
bu arada bir konuya da dikkat çekmek isterim,
kastamonu ve sinop sel felaketinde afat koordinasyon merkezinin tabiri caiz se kelimenin tam anlamıyla s....çtığı bir mevzuyu aktarmak isterim,

ayancık mevkiinde yakın arkadaşım da selzede olanlardan biridir,
ayancık pazar yeri yapılan yardımlarla dolup taştığı ve yardım çadırına yakın çevredekiler yardımları izdihamla paylaşırken 5 km uzaklıktaki mahallede yaklaşık 1 gün çatıda kaldıktan sonra 3 gün de açlık çektiler,
ara jandarmayı orayı burayı ara ara ara,,,,, telefona bakan olduğunda ise aldıkları cevap; geliyor geliyor az sabredin, velasıl 5. gün dolaylı yoldan 15 km yol katedip yardım çadırına ulaşabilmişler,
elektrik yok su yok, damacana su 20 tl den 150 ye çıkmıştır..!!
ve bu kansızlığın adına arz talep meselesi adını verdiler...!!!
Haber alamadığım dağ mezrasındaki bir kaç aile için afad a başvurdum araya adam filan da sokmadim helikopter kaldırdılar.kontrol icin. Akşam üzeri telefon irtibatı kurabildim dediler ki helikopter okadar alcaldiki içindekileri gördük dediler.

Haber alamadığım dağ mezrasındaki bir kaç aile için afad a başvurdum araya adam filan da sokmadim helikopter kaldırdılar.kontrol icin. Akşam üzeri telefon irtibatı kurabildim dediler ki helikopter okadar alcaldiki içindekileri gördük dediler.
Sorun ulaşılan değil zaten. Ulaşılamayanlar. Yani olması gereken bir şeyi neden lütüf gibi yazarlar anlamıyorum gerçekten!

keşke o tabelanın resmini çekseydim ve burada paylaşsaydım.
konu: belediye ihalesi yol yapım çalışması ( partisi hiç farketmiyor.)
ihaleyi alan yapımcı firma = a firması xxxxx milyon kusur lira (adamlar almış taşerona vermiş)
(taşeron firma) yüklenici firma = xxxxx bin liraya almış ve o da başka bir taşerona vermiş
(2. taşeron firma) alt yüklenici firma = xxx bin liraya işi almış ve bitiremeden bıraktı kaçtı.
şimdi ihaleyi veren belediye demiyor mu? ya bu kadar paraya yapan var biz buna neden vermiyoruz? (komisyonu kimler alacak değil mi?) hadi ilk taşeron işi aldı ihale şartlarını yerine getiremiyordu ama yine de çorbası kaynayacak. peki üçüncü taşeron neyin nesi oluyor? bu adam ekmek yemek için neleri yapmayacak? neleri eksik kullanacak? ve nasıl para kazanacak? ve en önemlisi bunları denetlemesi gereken belediye nerede????
bu soruların cevabını bana birisi anlatsın. sonra oturup beraber ağlayalım.
olmayan binaya elektrik su bağlayan belediye mi istersin. adı yapı denetim firması olupta test laboratuvarı olmayan şirket mi istersin, sadece imza yetkisi var diye imza atıp para kazanan mühendis mi istersin. belediye fen işlerinde çalışıp ihaleleri sadece kendi şirketinin almasını sağlayanı mı istersin (bu arada şirket kağıt üzerinde o kişiye ait değil) daha ben saymayayım boşlukları eksikleri sizler doldurun.
giden canlara hepimiz üzülüyoruz ama ses çıkarmadığımız sürece bu böyle devam edecek eder gider. biz de her felakette gidenlerimize ağlar üzülürüz.

ustam büyük geçmiş olsun sizde bir sıkıntı yoktur inşallah. halen basra'da mısınız yoksa döndünüz mü?
merak etme kendisi iyi ve hala ırakta, ailesinde bir sıkıntı yokmuş, kahraman maraş'ta. kendisinin beyanı ve maşallahı var ıraktan bile beni dövüyor.. (güzel kardeşim benim)

Yıkılan evlerin %90 ı eski yapı. Yenilerin %90 ı sağlam. Eski olup müstakil olanların da büyük çoğunluğu sağlam. Maraş şehir merkezi yok olmuş.

Sorun ulaşılan değil zaten. Ulaşılamayanlar. Yani olması gereken bir şeyi neden lütüf gibi yazarlar anlamıyorum gerçekten!
Yazilmazsa çarçakal çikip kadraja yalnızca kendini alıp herşeyi ben yaptım deyip milleti kiskirtiyor.

Kahramanmaraşta ilk gün bu iki bina dikkatimi çekti. Birisi inşaat mühendisleri odası diğeri de mimarlar odası. İki bina arası 500 m var ya da yok. Etrafındaki binalar yıkılmış ayakta kalan tek tük binada ağır hasar almış ama bu iki binada cam bile kırılmamış. Yine aynı civardaki okul binası ve camide de hiçbir sıkıntı yok.
1676399153032.png

1676398667005.png

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri