Kacak akim rolesi

Bu kaçak akım şalterleri,arızanın geçici bir arıza olması halinde,açma işleminden sonra,dev-
reyi kontrol ederek,arıza geçtikten sonra devreyi tekrar kapamaktadır.

Fahri BEy
malum avrupa uyum yasaları devreye girdikçe bazı standartlar değişiyor.CE normlarında makina arızası durumunda resetlenme zorunluluğu var(ayarı bozulmuş fotosel düzeltilince otomatik çalışmama ,vb)
Acaba sözkonusu kaçak akım şalterleri ile ilgili mavzuat konutlar için nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bahsettiğimiz şalter,arızayı takip ederek ( ölçerek ),arızanın geçtiği bilgisini aldıktan son-
ra kapatma işlemi yapmaktadır.Arızalı devre üzerine kapama sözkonusu olmadığından,emni-
yet yönünden bir sakınca yoktur.İşin mevzuat yönünü,maalesef bilmiyorum.Firmalarından
sorulabilir.Ekli fiyat listesinin 9. sayfasındaki RED serisi malzemedir.

Ekli dosyalar

• MG-Ekim 2009.rar
    4.1 MB · Görüntüleme: 98
Bahsettiğimiz şalter,arızayı takip ederek ( ölçerek ),arızanın geçtiği bilgisini aldıktan son-
ra kapatma işlemi yapmaktadır.Arızalı devre üzerine kapama sözkonusu olmadığından,emni-
yet yönünden bir sakınca yoktur.İşin mevzuat yönünü,maalesef bilmiyorum.Firmalarından
sorulabilir.Ekli fiyat listesinin 9. sayfasındaki RED serisi malzemedir.

İlginiz için teşekkür ederim.Konuyu mevzuat yönünden inceleyeceğim.Bilgi edindiğimde forumda paylaşırım

merlin-gerin firmasının satış sonrası hizmet bölümüyle yaptığım görüşmede Red serisi kaçak akım cihazlarının Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımda olduğunu söylediler.Türkiye'deki mevzuat yönünü henüz öğrenemesem de aksi olacağını düşünmüyorum

bende bırsey ler yazayım eger kacak akım rolesınde faz ıle notur cakısıyor ıse zaten hem kacak akım hemde sıgortası atar bence sorun su eger toprak ıle ntr bırırıne kısa devre edıyor olabılır yanı butun sıgortaları kapatıp sadece kacak akımı ac yınede tutmuyor ıse sorun bu ama yok oyle degıl ıse gerıye bırsey kalır oda eger actıktan hemen sonra kacak akım atmıyor bır sure sonra atıyor ıse kacak akım rolesının amperajı kurtarmıyor yada ısıdan dolayı atıyor olabılır kolay gelsın bulmak zor bır suru neden olabılır ....¿

bende bırsey ler yazayım eger kacak akım rolesınde faz ıle notur cakısıyor ıse zaten hem kacak akım hemde sıgortası atar bence sorun su eger toprak ıle ntr bırırıne kısa devre edıyor olabılır yanı butun sıgortaları kapatıp sadece kacak akımı ac yınede tutmuyor ıse sorun bu ama yok oyle degıl ıse gerıye bırsey kalır oda eger actıktan hemen sonra kacak akım atmıyor bır sure sonra atıyor ıse kacak akım rolesının amperajı kurtarmıyor yada ısıdan dolayı atıyor olabılır kolay gelsın bulmak zor bır suru neden olabılır ....¿

Kaçak akım rölesi termik manyetik koruma yapmaz yani kısa devre durumunda veya fazla akım geçtiğinde otomat gibi açma gerçekleştirmez. Sadece giren ve çıkan akımlar arasında fark olduğunda bir kaçak algıladığında atar.

Kardeş öncelikle arkadaşların dediklerini yaptıysan. Benim görüşüm sisteminde bobintürü cihaz varmı misal zil trafosu veya merdiven otamatigi bunlardan dolayı olabilir.Birde toprak ve nötür hattında atlama olabilir.

Mesala gunde 4 sefer attigi zamanda evde kullanmis oldugunuz cihazlari ve bagli olduklari prizlerde toprak-nötr karisikligi varmi?

Bizde de oluyordu odalardan birinde notr yerine toprak baglanmis ordaki priz kullaninca KAR atiyordu.

en iyisi kaçak akımı değiştirmek olacaktır. birde bunu dene bazen arızalanaabiliyor

Hem kaçak akım rölesi hem otomatik sigorta gibi çalışan kombine ürün bulunurmu, bir yerde okuduğumu hatırlıyorum ama çıkartamadım, yer sıkıntısı olan yerlerde kullanmak için düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri