Kaçak Akım Rölesi Atması (Çözüldü mesaj #56)

Kaçak akım nasıl yapılıyor gördün mü veya sigorta?Ben Legrand gebze fabrikasında kaçak akım test ve kalibrasyon makinesini kurdum çalıştırdım yazılım kısmını yazılımcı yaptı ben otomasyon montajını yaptım frekans kaçak akımı etkiler manyetik alan etkilir bizim kurduğumuz makine manyetik alanla kaçak akımın kalibrasyonunu yapıyordu.Hatta bir kaç ay önce bir konu vardı ups den sonra bağlanan kaçak akımın test butonu çalışmıyordu.Ups den sonra bağlandığında herşey normaldi bu da UPS in meydana getirdiği harmonik ten kaynaklanıyordu.
Bir koruma cihazı sigorta özelliği olması için Amper değerinin yanında B-C veya D harflerinden biri olmalı
Bu şofben de bence imalat hatası var.Aşırı ısındığında nötr veya faz toprağa kaçak yapıyor şundan eminim ki 3 kademe açılır açılmaz kaçak akım atmıyor 3 kademe de çalıştıktan bir kaç dakika sonra kaçak akım atıyor

Ben sizden samimi bir şekilde şu konuda bilgilendirme istiyorum. Bir binada veya müktakil evde 40A/30mA KAKŞ'i var. Röle Ana Pano'dan ilk elektrik geldiği anda atıyor, sonra kuruyorsunuz çalışıyor.

Röleyi kesiyorsunuz, kurmaya çalışınca birkaç kez atıyor, sonra 3. veya 6. denemede kuruluyor.

Panodaki bütün sigortaları indirip Röleyi kesiyorsunuz, sonra tekar kurmaya çalışıyorsunuz ve birkaç denemeden sonra kurulabiliyor.

Elektrik kesiliyor, geldiği anda Röle atıyor.

Böyle bir arızada 40A/30ma Röleyi söküyorsunuz, yerine 63A/30mA Röle takıyorsunuz zımba gibi çalışıyor.

Bu iki Röle arasındaki farkı bana açıklayabilir misiniz?

Hocam amacım atışmak değildir, samimi bir şekilde tecrübenizden yararlanmak isterim.

Forumda birkaç üye ile bunu tartışmaya çalıştık fakat yanaşan olmadı.

Şunu da söyleyeyim, ben bu gibi arızalarda net bir sonuca ulaşmak için 2 gün 3 gün uğraşıyorum. Tecrübe ettikçe uğraşma süreleri azaldı tabiiki.

İcabında Topraklamayı iptal ediyorsunuz Röle yine atıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Böyle bir arızada 40A/30ma Röleyi söküyorsunuz, yerine 63A/30mA Röle takıyorsunuz zımba gibi çalışıyor.

Bu iki Röle arasındaki farkı bana açıklayabilir misiniz?
Ben böyle bir arıza ile karşılaşmadım kaçak akım arızalarında toprağa olan kaçağı bulup tamir ettim şuana kadar sizin tamir ettiğiniz gibi 40A 30mA kaçak akımı söküp 63A 30mA kaçak akım bağlayıp bir arıza hiç çözmedim 400KVA trafolu bir tesisi 30mA kaçak akım korumaya aldım hatta makineler Kore malıydı nötr ü kendi içinden trafosundan alıyordu makine panolarının elektrik bağlantılarında hatalar vardı bunları revizyon yaptım makineleri kaçak akım bağlanacak hale getirdim ama böyle bir arızayla karşılaşmadım ve sizin yaptığınız gibi bir çözüm uygulamadım

Şimdi bu bir Kaçak Akım mıdır? Eğer öyle ise 63A/30mA KAKŞ neden atmaz?

Ben böyle bir arıza ile karşılaşmadım kaçak akım arızalarında toprağa olan kaçağı bulup tamir ettim şuana kadar sizin tamir ettiğiniz gibi 40A 30mA kaçak akımı söküp 63A 30mA kaçak akım bağlayıp bir arıza hiç çözmedim 400KVA trafolu bir tesisi 30mA kaçak akım korumaya aldım hatta makineler Kore malıydı nötr ü kendi içinden trafosundan alıyordu makine panolarının elektrik bağlantılarında hatalar vardı bunları revizyon yaptım makineleri kaçak akım bağlanacak hale getirdim ama böyle bir arızayla karşılaşmadım ve sizin yaptığınız gibi bir çözüm uygulamadım
Ben birden çok kez karşılaştım ve bu şekilde sorunsuz çalıştığını test ettim.

Benim vardığım sonuç budur. Netice itibari ile AR-GE laboratuvarım da yok. Tecrübeyle ve araştırmayla varıyoruz bazı sonuçlara.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-rölesinin-kararsız-açması.129726/

Tekrar tekrar söylüyorum amacım kırıcı olmak değildir. Bildiğim, yaşadığım şeyleri anlatıyorum.

Son düzenleme:
5SM1314-0.png

Tekrardan merhabalar,
@arkaplan, @yigitsdr ve şofben yetkili servisinin ortak önerisi üzerine Kaçak Akım Rölesini yükselttim. Eski Siemens 40A 30ma değerindeki rölenin yerine Viko 63A 30ma Kaçak Akım Rölesi takıldı bugün. Ve ilk testimde herhangi bir atma problemi yaşamadım. Bu kış kıyamette şofben servise gitmediği, buat dağıtılmadığı için yüzüm gülüyor açıkçası.
Konuya cevap / tavsiye veren herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Tekrardan merhabalar,
@arkaplan, @yigitsdr ve şofben yetkili servisinin ortak önerisi üzerine Kaçak Akım Rölesini yükselttim. Eski Siemens 40A 30ma değerindeki rölenin yerine Viko 63A 30ma Kaçak Akım Rölesi takıldı bugün. Ve ilk testimde herhangi bir atma problemi yaşamadım. Bu kış kıyamette şofben servise gitmediği, buat dağıtılmadığı için yüzüm gülüyor açıkçası.
Konuya cevap / tavsiye veren herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Merhabalar,

Geri bildirim için asıl biz teşekkür ederiz. Daha önce başka bir başlık altında yine aynı konuda dalga geçen sözüm ona PROFESYONEL ÜYE @Under Ground belki buradan tecrübe kazanır. Sorunsuz arızasız günler sizin olsun.

Merhabalar,

Geri bildirim için asıl biz teşekkür ederiz. Sorunsuz arızasız günler sizin olsun.

Biraz geç bir geri bildirim oldu, kusura bakmayın. Birkaç şofben yetkili servisiyle görüşme süreci, Röle değeri belli olsa bile hangi markayı alacağım kararsızlığı (daha şofbenle yeni bir röle almışken ikinci bir röle daha almak bütçe sarsıyor), ayrıca bulunduğum şehirde marka bağımsız 63A değerinde röle bulamadım, gezmediğim elektrikçi kalmadı. Yine internetten sipariş kurtardı. :D

Peki bu da yarin atarsa bir gomlek buyugu mu takin diyecekler? Bence ureticiyi arayin uzman ehliyetli elektrikci tesisatiniza bakmadiysa mutlaka baktirin.

30mA sabit kaldığı sürece hiçbir sakıncası yoktur.

"Kendinden önceki Devre kesici ile en az aynı Nominal Akım değerine sahip olmalıdır. Hatta KAKŞ Nominal Akım değeri Sigortanın üstünde tercih edilebilir. Şöyleki 25A bir sigortanın olduğu Hat'ta 40A KAKŞ kullanmanın HİÇBİR ZARARI YOKTUR.
Voltimum / Süleyman ÖZDAL / LEGRAND Elektrik San. AŞ Eğitim Yöneticisi

KAKŞ'nde bir üst değerde KAKŞ' nin düzgün çalışması sağlandıysa; bu, o KAKŞ'nin Kaçak Akımlar nedeniyle değil Harmonikler, EMI/RFI Filtreleri vb. nedenlerden dolayı attığının en kuvvetli işaretidir. Aksi taktirde KAKŞ'nin aynı senaryoda açmaya devam etmesi gerekir! Paragraftaki ifade Arızalı bir KAKŞ değiştirilmesi ile karıştırılmasın, çünkü arızalı bir KAKŞ'ni aynı değerdeki bir KAKŞ ile değiştirdiğinizde Arıza giderilmiş olur.

Bir veya iki üst değere çıkarılmış KAKŞ aynı senaryoda Açma yapmıyorsa bu, o KAKŞ'nin o tesisat için yeterli olduğunu gösterir. Elbette 30mA koşulu sabit ve In tesisatla uyumlu olması şartıyla. Bu değişiklikten sonra ilerleyen zamanlarda KAKŞ açmaya başladıysa bu da temel olarak 3 nedene dayanır; 1) KAKŞ arızalanmıştır, değiştirildiğinde arıza çözülür. 2) Tesisatta gerçek bir Kaçak vardır, tespit edildiğinde arıza çözülür. 3) Tesisatın ve KAKŞ'nin kapasiteleri üzerinde Harmonik Alıcı sisteme dahil edilmiştir, bu durumda zaten tesisatın en baştan revize edilmesi sözkonusu olur.

Kararsız, belirsiz, net bir biçimde tespiti yapılamayan, makineyi çalıştırınca röle atıyor sonra kaldırınca tutuyor, "rölemiz bu günlerde çok hassas herşeye alınıp atıyor, kuş uçtu röle attı, dükkanın önünden araba geçince röle atıyor, 3 kişi aynı anda hapşırırsak röle atıyor, kapı çarpınca röle atıyor, röle kelimesini kullanırsak röle atıyor" gibi şikayetlere neden olan 30mA arızalarındaki en ucuz, en kolay, en kısa süreli çözüm yöntemi budur. Esprili örnekler de verdim.

Bu tip arıza durumlarında tesisatta Harmonik Akımların Tespiti ve de Ölçümü, EMI ve RFI içeren cihazların Tespiti ve Salınımların Ölçümleri'ni yapmak; her Elektrikçi ve Abone için gerek maliyet gerek teçhizat bakımından zordur. Hadi tespit edildi diyelim, izleme ve düzeltme için yapılacak maliyeti kim karşılayacak? Bu saydıklarımın dışında geriye incelenecek fazla birşey kalmıyor zaten.

O halde bu tip arızalarda Elektrikçi tesisat için daha başka ne yapabilir? Yükseltilen KAKŞ'nin görevini yapması şüphelerle örtüşen bir çözümdür.

Çünkü;
-Bu işlemden sonra tesisatta Arızaya neden olabilecek bir Kaçak Akım olmadığını söyleyebilirsiniz. Bu noktada yeni KAKŞ'nin kararlı çalışması bakımından sonuç ile yöntem biri biriyle örtüşür.
-Bu işlemden sonra tesisatta istenmeyen Harmonik, EMI/RFI ve vb. etkilerin varlığından söz edilebilir. Bu noktada bir önceki KAKŞ'nin kararsız çalışması bakımından neden ile sonuç biri biriyle örtüşür.

Sonuç olarak örneğin; sağlam bir 40A/30mA KAKŞ'nin görev yapamadığı tesisatta 63A/30mA KAKŞ'nin görevini sorunsuz yerine getirmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Ben bu tip durumları, yüksek Anma Gücüne sahip KAKŞ'lerinin bir altındakine göre iç yapısının daha güçlü olması sebebiyle Harmonik, EMI/RFI vb. gibi olaylardan etkilenmemesi ya da daha az etkilenmesi şeklinde yorumlamıştım.

Fakat konu yorumlara açıktır. Sebep-Sonuç İlişkisi içerisinde konuyu yorumlamak isteyenler bizlerle lütfen paylaşsın. Daha önce demiştim tekrar edeyim; Bizler bu türden olayları kişisel tecrübe, araştırma ve düşünsel teoriyle yorumluyoruz. Bu hepimiz için böyledir. Ama varsa bir arkadaş çıkıp"elimde laboratuvar sonuçları var, alın sizlere gerçek Sebep-Sonuç İlişki" derse biz de kendisine teşekkür ederiz.

Şunu da belirteyim, benim bu durumu Grafikler, Tablolar, Analizler ve Testlerle açıklayabilecek Ar-Ge Laboratuvarım yok. Ama kişisel yorumumu yukarıda yazdım. Dediğim gibi mevcut duruma göre ortaya bu verileri koyabilecek birisi varsa bizimle lüften paylaşsın.

Ancak çıkıp çıkıp; "yok 100A'de takarsın, yok senin yerin SIEMENS" gibi ipe sapa gelmez kibirli ve anlayıştan yoksun, karşısındakini aşağılayıcı ve küçük gören, yazdıklarıyla karşısındakini üçüncü kişinin gözünde küçümsemeye çalışıp kendisini değerli kılmaya çalışan, tribünlere oynayan, mesleğinde herşeyi yemiş yutmuş, meslekte otorite olmuş, bu konuları dünyada ondan başka hiçbir insanın bilemeyeceği, öğreneceği birşey kalmamışta sadece insanlara öğretmek için yaşıyormuş, rencide edici dil kullanan, diğer insanların bilgi edinmesini sabote eden, bilgi edinmenin mutlak kaynağını kendisiymiş gibi gösteren, konu hakkında deste deste tezler kitaplar yazmışta okullarda okutuluyormuş havalarında olan, insanların anlık taraf olma duygularıyla onları taraftar coşkunluğu yaratacak kelimelerle istismar eden üyelerin ağzının payını veririm.

Ayrıca bu konu teknik olarak tartışmak istediğim bir konuydu, iki tane üye yüzünden dalgaya alındı, samimi bir tartışma yürütemedik. Ama sonuçlar ortada işte, çevirip çevirip okusunlar ve nedenleri üzerinde kafa yorsunlar. Bugün en çok tartışılan konu KAKŞ konusudur, çünkü halen çeşitlenmeye devam etmektedir.

Bahsettiğim üyeler @Under Ground ve @sami inci kullanıcı adlarına sahip iki üyedir. Kimsenin üzerine alınmaması için burada yazdım.

İleride konu hakkında detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Herşeye rağmen muhalif üyelere cevap vermesi gereken, sebepleriyle açıklamalarını istediğim sorular aşağıdadır:

-Yeni 40A/30mA sağlam bir KAKŞ'nin olduğu ve zamansız açmalar yaptığı tesisatta neden 63A/30mA KAKŞ açma Yapmaz?
-40A/30mA KAKŞ yerine 63A/30mA KAKŞ kullanmanın ne gibi sakıncaları vardır, teknik detaylarıyla lütfen bizimle paylaşın, bununla ilgili argümanları var mıdır?

Ben bu sorulara kendi kişisel cevaplarımı verdim, benim kişisel yorumlarımı kabul etmeyen arkadaşlar buyursunlar, argümanlarıyla bizleri aydınlatsınlar.

Sn. @by lent ve @elektrikçicüneyt ben açıklama yapmak ihtiyacı hissettim aman siz üzerinize almayın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri