Kaçak Akım Koruma Rölesi

sayısız fabrika ve tesis dolaştım ana dağıtım panolarında bir tane bile k.a.rolesi görmedim.zaten görseydimde inanmazdım:)slm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar;

Çalıştığım fabrikanın ana girişine iş güvenliği denetimcileri tarafından kaçak akım koruma rölesi bağlanılması isteniyor bu durumda bu röle tipini seçerken fabrikanın toplam çektiği akım değerinin üstünde bir akım değerimi seçmek gerekiyor.Bu sistemi yapmak için hangi tipte bir kaçak akım rölesi veya şalteri kullanmak lazım yardımcı olursanız sevinirim.

tum makınelerınıze ayrı ayrı kacak akım konması ıstenıyor tek kacak akım rolesı sızı cok zora sokacaktır

sayısız fabrika ve tesis dolaştım ana dağıtım panolarında bir tane bile k.a.rolesi görmedim.zaten görseydimde inanmazdım:)slm

Sayın Rezıstans Bey,

Ana dagitim panolarinda KAR görmediğinizi belirttiniz. KAR yerine o zaman ne kullanildi bu ADP larinda? Lütfen bu konuyu biraz daha acar misiniz daha iyi anlasilmasi için? Bir de hangi durumlarda takilmasi uygundur eger mümkünse?

Saygilarimla

Arkadaşların dediği gibi, kaçak akım röleleri ana girişlere konması olası arızalarda çok zaman kaybettirir. Bir fabrika böyle yapmış, daha ucuz olsun diye bir elektrikçi getirmiş, o da ana pano girişine koymuş. Kamera kablosu çeken biri, bir floresan armatürü tavanda kenara almış, bir tel armatürün sacına değmiş, tüm fabrika elektriği gitmiş. Gel de arızayı bul. Ben sordum da, nerede çalışma yapıldığını, düzeltildi.

Merhabalar arkadaşlar Cami Panosu hazırlatacam da 30 ma KAKş zaten kullanıyorum. 300 ma KAKş de kullanmak gerekir mi. Camide VRF sistemi de var. Bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Bu k.a.k.r rölesi üstünde bulunan 4x80A 300ma ne anlama geliyor açıklar mısınız. Aynısı sigortalarda da yazıyor 4x32 10 kA gibi yazılar ne anlama geliyor

Bu k.a.k.r rölesi üstünde bulunan 4x80A 300ma ne anlama geliyor açıklar mısınız. Aynısı sigortalarda da yazıyor 4x32 10 kA gibi yazılar ne anlama geliyor
Hocam,
KAKŞrnde 30 mA, 300mA ilk anma değer insan hayatı koruma, ikinci anma değer ise yangından koruma değerleridir.

3f sigortalardaki 4,5 kA, 6 kA, 10kA ise kesim kapasitesini ifade eder.

kısa devre kesim kapasitesi deil mi
Hocam,
KAKŞrnde 30 mA, 300mA ilk anma değer insan hayatı koruma, ikinci anma değer ise yangından koruma değerleridir.

3f sigortalardaki 4,5 kA, 6 kA, 10kA ise kesim kapasitesini ifade eder.
kısa devre kesim kapasitesi deil mi ?? o sınıra kadar kısa devrede akım geçirebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,070
Son üye
Memeteminkece

Yeni konular

Geri