kaç kvar takmalıyım...

aksoylar

Üye
Elimde 4 KW dalgıç motoru ile 7.5 KW kademeli standar marka yatay pompa mevcut 4 kw dalgıç motorumuz 8.7 amper çekiyor 7.5 kw motorumuz ise etiket değerinde 15.8 amper çektiği yazılı...iki ayrı panoda kondansatör kullanmam gerekiyor kaç kvar takmalıyım bunun formülünü banada anlatırmısınız...teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım bahsettiğin şey motorların beslendiği panoya kondansatör koymaksa bu ancak sabit yükler için gecerli yani senin motorun 4kW da olsa sen ona nekadar yük verirsen okadar yük alır üzerine ve dolayısıyla şebekedende o kadar enerji çeker o oranda reaktif güç ortaya cıkar. dolayısıyla yükün değişkenken şebekeden cektiğin enerjide değişkenken senin sabit kondansatör koyman mantıklı değil eğer motor tam yükün altında bi değer cekerse bu sefer senin sayacın kapasitif yazacaktır. zaten sistemlerde yükler sabit olmadığı için otomotik kompanzasyon kullanıyoruz yoksa senin dediğin gibi olsaydı her motorun bağlantı klemensinde kendi kondansatörü olurdu bizde kompansazyonla bu kadar uğraşmazdık. Normal olarak motorlar çekdiği gücün %30'u kadar reaktif üretir biz kompanzasyon panosunu yükün %60'ı kadar dizayn ederiz bununda sebebi hem kondansatörler arızalanırsa sayaç reaktif yazmasın hemde kademe fazla olduğundan istediğimiz değere yakın bi değer elde edebilelim. senin 11,5kW yüküne otomotik kompanzasyon yapacak olursan 4kW+2,5kW+1kW şeklinde kompanzasyon yapman uygun olur..

öncelikle baran-ist ustam şunu söylemeliyim motorların yükleri eşit değişmiyor ve bende sabit kondansatör kullanmak zorundayım...şimdi sizden rica etsem 4 kw ve 7.5 kw için kullanmam gereken değerleri söylerseniz minnettar kalırım...

Son düzenleme:
Motorların etiketindeki cosfi değerleri olsa daha uygun olurdu.
Tahmini olarak şöyle diyebilirim (cosfi'ler 0,86 civarı ise):
4kW'lık motora 2,5kVAr
7,5kW'lık motora da 4kVAr

cosfi'ler daha da düşük ise kondansatör değerleri büyür.

Vermiş olduğunuz değerler için size teşekkür borçluyum...minnettarım, fakat bana şu konuda'da yardımcı olursanız kalıcı olabilmesi açısın dan faydalı olacaktır...genelde tek motorlar üzerine çalışan biriyim bu yatay kademeli pompa da olabilir...dalgıç pompada, şimdi ileriye yönelik bilmeyi istediğim tek konu şu mevcut herhangi bir motora kaç kvar kondansatör takmalıyım nasıl hesaplamalıyım bunu bilmiyorum...

Vermiş olduğunuz değerler için size teşekkür borçluyum...minnettarım, fakat bana şu konuda'da yardımcı olursanız kalıcı olabilmesi açısın dan faydalı olacaktır...genelde tek motorlar üzerine çalışan biriyim bu yatay kademeli pompa da olabilir...dalgıç pompada, şimdi ileriye yönelik bilmeyi istediğim tek konu şu mevcut herhangi bir motora kaç kvar kondansatör takmalıyım nasıl hesaplamalıyım bunu bilmiyorum...

Hocam kondansatör gücünü şöyle hesaplarsın
S=P/COSQ P aktif güç S görünür güç Cosq motor etiketinde yazılı

Yukardaki formulden S yi bulursun
Q=Karekök(SXS-PXP)
buda sana gerekli kondansatör gücünü verir

sulama tesislerinde bir tek dalgıç pomba olduğu için genellikle sabit bir kondansötör bağlanır ve kompasazyon böyle yapmaya çalışılır. ancak burada kondansötör seçilirken motor devamlı max. yükte çalışıyor gibi düşünülür. ve kondansötör büyük takılır. buda bazen kapasitifin fazla olmasına sebep olur. ama motor çalışırken çektiği akım ölçülüp ona göre kondansötör seçilirse daha iyi olur.

öncelikle baran-ist ustam şunu söylemeliyim motorların yükleri eşit değişmiyor ve bende sabit kondansatör kullanmak zorundayım...şimdi sizden rica etsem 4 kw ve 7.5 kw için kullanmam gereken değerleri söylerseniz minnettar kalırım...

Dalgıç motorların devirleri yüksek olduğu için "k " faktörü tablosundan bakılarak kondansatör seçimi yanlış olabilir...

dalgıç motorların cos fi leri yaklaşık 0,72 - 0,8 arası değişiyor.. Biz daha çok SEP marka takıyoruz ki... cos fi leri 0,75 civarı ...

7,5 KW lık motor için 5kVAR lık kondansatör ancak yetiyor...

5 Hp (4kW) için ise 2,5 kVAr ygun olabilir...

Yaklaşık olarak Q: P x 0,7 ...

Peki arkadaşlar ben normalde dalgıç pompalara yani kuyunun 90 mt altında'ki dalgıçlarada bakıyorum ne motor değeri görüyorum ne de etiket...bu durum da pompa sabit çalışırken akım değerlerine göre birşeyler yapabilirmiyiz...Birde aklıma şu takılıyo örneğin Cosq değerini görüyorum diyelim çalışan motorumuz ise motor etiket değerinden daha az akım çekiyor bu durum da yine Cosq aynımıdır yoksa yük az olduğundan daha az ve daha fazlamıdır...Bu arada bende genel olarak ALARKO marka dalgıçlara bakıyorum...0.37 kw ve 45 kw arası ...

Son düzenleme:
Etiketindeki akım tam yükteki yani motor milinin nominal yükteki zamandaki akımıdır...
90 mt ye salınmış 10 hp -7,5 kW lık bir motor 14 A akım çekerken , 120 mt ye salınmış aynı güçteki bir motor 15 A akım çekebilir...

bu aynı zamanda gerilim düşümü ile de alakalıdır...

Akıma göre kondansatör seçebilirmisin , elbette...

Şu şekilde gücü bulabilirsin:

P= 1.73 x U x I x cos fi

Gerilimi ölçersin , akımı pens ampermetre ile ölçersin.
cosfi değerinide Alarko nun Dalgıç Pompa ve Motor kataloğundan bulursun... Orada her güçteki motorun ,Tam yükte ve minumum yükteki cos fi leri var, buradan değeri bulursun.
(

Ben cos fi yi "PENS Cos fi metre" ile direk ölçüyorum...
)

Gücü hesapladın , cos fi yi tablodan buldun..
kondansatör gücünü
Q= P x k (k ekteki tablodan)
bulup hesaplayıp koyarsın...
Fakat yinede bulduğun değer örneğin 4.5 kVAR ise sen biraz fazlasını tak yani 5 kVAr ..Sebepte dalgıç motorlar yüksek devirli olmaları

Ekli dosyalar

• k faktörü.rar
    5.8 KB · Görüntüleme: 233

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri