Jeneratör Seçimi Yardım

jus7ic3

Üye
Arkadaşlar şantiyemize 1600kVA jenerator satın alımı yapacağız. Bina içinde olacak. Ana dağıtım panosunda jenerator barasına bağlanacak. Bu baraya aynı zamanda trafo da bağlanacak. Normal zamanda bu bara dan beslenen tüm ekipmanlar trafodan beslenecek, elektrik kesintisinde jeneratör hemen devreye girecek ve bu baradan beslenen ekipmanlar da enerji olacak.

Ayrıca jeneratörden ana dağıtım panosuna bağlantı BUSBAR aracılığı ile yapılacak.

Bu durumda jeneratör satın alımı yaparken neye dikkat etmeliyiz ? Jeneratörün kontrol panosu üzerinde olmalı şeklinde istesek yeterlimidir ? İlave bir ekipmana ihtiyaç duyarmıyız ? Bir transfer panosu mesela. Busbar ile dogru baglantisini nasil saglariz. Busbar girisi ile jeneratoru nasil birbirine adapte ederiz ?

Bu konuda yardiminizi rica ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1- Dizel ve alternatör Avrupa menşeli ol-
sun,
2- Dizel,türbo olursa iyi olur,
3 - Transfer şalterleri,4 kutuplu LSIG koru-
malı motorlu şalterli olsun,
4- İlk adım kalkınma yükü % 80 den aşağı
olmasın,
5- Servisi,arandığında,en geç 2 saat içeri-
sinde gelsin,
6- Transfer şalterleri, elektriki kilide ilave-
ten mekanik kilitli ve elle de kumanda edi-
lebilir tip olsun,
7 - Jeneratör devresinde,jeneratör üretimi-
ni kaydedecek 0,5 klas ölçüm trafolu sa-
yaç olsun.

Bu kadar büyük güçte jeneratör satan firmalar istediğiniz diğer hizmetleri de size verecektir.

bu güçte dizel elektrojen grubu için Enerji bakanlığından ruhsat projesi çizdirlmesi gerekicek.

Kontrol panosu üzerinde almamız yeterlimidir ? Ilave bir transfer panosu gibi birseye ihtiyacimiz varmi?

Kontrol panosu üzerinde almamız yeterlimidir ? Ilave bir transfer panosu gibi birseye ihtiyacimiz varmi?

Bu güç için,transfer panosu ayrı olur.Enerji aldığınız kurumdanda proje tasdik ettirmeniz
gerekir.Transfer panosu,trafo çıkış şalterinin olduğu en yakın yere konur.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri