6300 Amper Ana Dağıtım Panosu

edanur44

Üye
Merhabalar,

Benim iki trafo ve bir jenaröterden ana dağıtım panosu yapmam gerekiyor. İki farklı ADP panosu olacak . Birinci ADP panosu Trafo1 den ikinci ADP panosu Trafo2 den beslenecek . ADP1 ve ADP2 arasında kublaj şalteri kullanılacak. Aynı zamanda ADP2 de Jeneratör kullanılıp transfer yapılması gerekecek. ADP pano girişlerimşalterlerim, jeneratör şartelim ve kublaj şalterim 6300 A olacak. Bunlar için 160x10 bakır baradan 4 kesit kullanmam gerekecek. Baralama ve pano yerleşiminde bara yoğunluğundan dolayı baya zorlanıyorum. Daha önce bu kadar büyük ADP panosu yapmamıştım. Yardımcı olabilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
4000 kva için,akım 6000 amp,kısadevre akımı 100 kA.Paralel çalışma için bara kısadevre akımı 200 kA.Böyle bir tesiste,küçük şalterler için 200 kA değeri yok.Demekki,paralel çalışma diye bir konumuz yok.120x10 mm 2 adet bara ( 10 mm aralıklı,boyalı ) bara için öngürülen akım 3100 amp.Trafo çıkışı,6000 amp. şalter tam ortadan baraya çıktığında ve yükler sağlı sollu eşit paylaştırıldığında 120x10 bara kesiti uygun görmektedir.Trafolardan birisinin arızalanması halinde,6000 amp. lik akım 6000 amp. lik kuplaj şalterinden beslenme düşünülecek
ise ( böyle bir kullanım heralde düşünülmüyor olsa gerektir ve yanlış ! düşüncedir ),bara kesiti 2 katına çıkarılmalıdır ( kuplaj ve diğer 2 şalter ! arası ).Böyle bir hal içinde,jeneratörün 8 MVA gibi bir rakam olması gerekir.Düşünülen işletme senayosunu bilmediğimiz için,başka fikir belirtmek zor.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri