jeneratör-şebeke

kapris61

Üye
arkadaşlar 1 adet jeneratörü el ile caliştırıp kontaktörler yartımı ile tesisata nasıl baglanır yani ben jeneratörü el ile caliştırcam ama Şebeke geldigi zaman cakişma olmaycak kısacası transfer panosunun basiti

bunu şemasını cizebilen arkadaş olursa sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
En basiti enversör kullanman, zaten şebeke geldiğinde jen. kapamaya gideceksin o zaman yüküde şebekeye elle aktarırsın.saygılar

bunu kontaktörlerlü cizimini paylaşan olursa sok sevinirim

Bunun icin kontaktor kullanmana luzum yok.Arkadasin dedigi gibi enversor (kutup degistirici) salterle daha kolay yapabilirsin.Boylece cakisma riskini sifira indirirsin.

Şema/link olsa daha bilgilendirici olur herkes için

ya bunu kontaktörle yapmak istiyorum bilen varsa söylesin enversör diye tutturtunuz

illa ki kutup değiştirici :D onuda söyleyelimde bilmeyen öğrensin

şemalık birşey yok aslında

şalterin u-v-w(2-4-6) uçları alıcıya gidecek şekilde, diğer tarafda 1-5-9 şebake bağlarsınız , 3-7-11 jenaratör bağlarsınız.
MT029.jpg

kontaktörle;

jeneratörünüz kontak stopsa direk şebekeye bir röle bağlarsınız bu röleyide bir zaman rölesi koyarsınız 30sn veya 1dk zaman rölesinin açık kontağından rölenin bobinini beslersin rölenin kapalı kontağından ,kontağın stop uçlarını enerji gelince kapalı kontak açılık ,kontak stop eder jen. durur

tam tersinide yaparsın aslında röleyi jeneratörden beslersin ama zaman rölesinin kapalı ucundan geçirirsin ,zaman rölesini şebeye bağlarsın ,şebeke gelince 1 dk sonra jen. stop eder

aşağı yukarı böyle atladığım yer illaki vardır gerisini düzeltin

yalnız bu soruyu ben eskiden ustama sorsam penseyi yediydik .

ya abicim kontaktörle yapmak istiyorum şalter yada enversör degil gözünüzü seveyim:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri