izolasyon trafosu hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

taner74

Guest
merhabalar.benim trafolar hakkında çok bilgim yoktur.bu yüzden sizlere danışmak istedim.benim evin elektrik tesisatında topraklama yok.toprak kablosu evin içindeki sigorta kutusuna kadar gelmiş ve oradan öte geçememiş.bildiğim kadarıyla izolasyon trafosu elektrik kaçaklarında çarpılmayı önlüyor.benim düşüncem şu böyle bir trafo temin edip bağlasam olurmu ve olursa trafonun gücü ne olmalı.evde tv,çamaşır,bulaşık makineleri,kombi,pc,buzdolabı var.yardımlarınız için teşekkür ederim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Benim bildiğim izolasyon trafosu sinyalin izolasyonunda (kontrol devrelerini korumak için anodu kontrol kartının nötrüne bağlı olmayan güç elemanlarında) ve mesela 5 volt gerilimimiz var bu gerilim 220-225 volt arasındaki fark da olabilir ve böylece çarpılma gerçekleşebilir diye kullanıcıyı da korumak için yapıldığını biliyorum. Topraklama dersi aldım böyle birşey duymadım. Ancak hastahane gibi özel sistemlerin bulunduğu yerlerde topraklamanın olmadığı izolasyonun olduğunu biliyorum. Doğruluğu var mıdır evlerde bu izolasyonun topraklama yerine kullanılabileceğinin?

dediğim gibi trafolar hakkında çok bilgim yoktu aklıma böyle birşey gelmişti.verdiğin bilgiler için teşekkürler

izole trafoların genel yapısı sec. ve primer sargılar arasında hiç bir elektriksel bağlantı bulunmaz tamamen manyetik akı yoluyla elektriklenir kullanım amacı çoktur farklı farklı uygulamalarda ev topraklaması için böyle bir uygulamaya luzun yoktur olsada nasıl bir bağlantı yapılacak? evdeki topraklamanın maksatı metal aksamlı elektrikli cihazların metal aksamlarına akan yüksek yada düşük gerilimi can ve mal güvenliği için dolaylı yoldan toprağa vermek izole tarfo ile böyle bir işlem mümkünsüz denebilir sen sigorta kutusundaki topraklama kablonu değerlendir iyi bir topraklama yap uçlarını birleştir can güvenliğini artırmak istiyorsan kaçak akım rolesi kullan evdeki dahili tesisatın için...

izole trafoların genel yapısı sec. ve primer sargılar arasında hiç bir elektriksel bağlantı bulunmaz tamamen manyetik akı yoluyla elektriklenir kullanım amacı çoktur farklı farklı uygulamalarda ev topraklaması için böyle bir uygulamaya luzun yoktur olsada nasıl bir bağlantı yapılacak? evdeki topraklamanın maksatı metal aksamlı elektrikli cihazların metal aksamlarına akan yüksek yada düşük gerilimi can ve mal güvenliği için dolaylı yoldan toprağa vermek izole tarfo ile böyle bir işlem mümkünsüz denebilir sen sigorta kutusundaki topraklama kablonu değerlendir iyi bir topraklama yap uçlarını birleştir can güvenliğini artırmak istiyorsan kaçak akım rolesi kullan evdeki dahili tesisatın için...

hangi trafoda sekonder ve primerin kısadevre edildiğini gördünüz acaba?Veya başka bir soru izolasyon trafosu gördünüz mü?Saygılar

Arkadaşlar unuttuğunuz bir konu varki primer ve sekonderi birbirlerine birer uçlarından kısa devre edilen trafo tipleri vardır ve bunlarada OTOTRAFO adı verilir.

Arkadaşlar unuttuğunuz bir konu varki primer ve sekonderi birbirlerine birer uçlarından kısa devre edilen trafo tipleri vardır ve bunlarada OTOTRAFO adı verilir.

Ototrafoda primer-sekonder kavramı ayrı ayrı sargıların kısa devre edilmesi olarak ele alınmamalı.Çünkü ototrafoda bir nüve üzerinde tek bir sargı vardır ve giriş tek bir uçtan olmakta olup,çıkış da istenen gerilim seviyesine göre belirli spirlerden çıkış uçları alınarak yapılır.

taner74 arkadaşım..

Senin işini "izalasyon trafo"görmez... Diyelim ki oldu , çok güçlü (10 kVA gibi) bir trafo bağlaman lazımki
pahalıya malolur... İyisi mi sen kendi dairene bir topraklama hattı çek...

Ototrafoda primer-sekonder kavramı ayrı ayrı sargıların kısa devre edilmesi olarak ele alınmamalı.Çünkü ototrafoda bir nüve üzerinde tek bir sargı vardır ve giriş tek bir uçtan olmakta olup,çıkış da istenen gerilim seviyesine göre belirli spirlerden çıkış uçları alınarak yapılır.

Malesefki her ototrafo tek bir karkas üzerine sarılmak zorunda değildir. Bazı tek fazlı trafolar (özellikle U saç ile yapılmış trafolarda) 2 karkas üzerinde yapılırlar.

topraklama hattı çekmeye karar verdim.teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri