Izolasyon trafosu topraklaması üzerine

Nötr sorunu ! ile karşılaşmamak için ! izolasyon trafo girişleri 2 faz girişli olmalıdır.Yani,220 / 220 yerine,380 / 220 olarak seçilmesi ! gerekir.
Çok teşekkürler. Bunu anlaticam ustaya pazartesi bakalım yapabilir mi. Bendeki trafo 3 kwa tam olarak 2 faz bağlanabilir mi bilmiyorum ama anlaticam inşallah bir çözüm buluruz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birde hocam eğer yangın ihtimali varsa kutunun üstünü soksem daha mı iyi olur. Çünkü kutunun altı baya baya ısınıyor. Bunun limiti nedir yanma derecesi. Patlama gibi mi oluyor yoksa yanıyor mu. Gerçekten tüm bu soruların cevabına çok ihtiyacım var. Maalesef yaşadığım yerdeki elektrikciler bunlara tam cevap veremiyor
Isınma yapar ama bu yangın çıkaracak kadar olmaz normal şartlar da ama yanacak maddelerden uzağa almanız daha iyi olur aslında ups işinizi daha iyi çözer diye düşünmüştüm ama işe yaramadı dediniz elektrik te şöyle bir durum vardır bazen çalışıyorsa ellememek gerekir bildiğimiz gördüğümüz hataları değiştirdiğimizde olması gereken hale getirdiğimiz de bizde sorun yaşıyoruz o zaman çalışan eski haline getiriyoruz işlemleri bunun mantıklı bir cevabı olmuyor bazen nötr zayıf veya gevşek oluyor,harmonik olur,ölçü aletiyle bile görüp çözemediğimiz o kadar çok arıza oluyor ki kafayı yiyecek oluyoruz elektrik böyle birşey ne yazık ki.
İşte böyle durumlarda çalışan sistemi çalıştığı gibi bırakmak en mantıklısı

Isınma yapar ama bu yangın çıkaracak kadar olmaz normal şartlar da ama yanacak maddelerden uzağa almanız daha iyi olur aslında ups işinizi daha iyi çözer diye düşünmüştüm ama işe yaramadı dediniz elektrik te şöyle bir durum vardır bazen çalışıyorsa ellememek gerekir bildiğimiz gördüğümüz hataları değiştirdiğimizde olması gereken hale getirdiğimiz de bizde sorun yaşıyoruz o zaman çalışan eski haline getiriyoruz işlemleri bunun mantıklı bir cevabı olmuyor bazen nötr zayıf veya gevşek oluyor,harmonik olur,ölçü aletiyle bile görüp çözemediğimiz o kadar çok arıza oluyor ki kafayı yiyecek oluyoruz elektrik böyle birşey ne yazık ki.
İşte böyle durumlarda çalışan sistemi çalıştığı gibi bırakmak en mantıklısı
Evet hocam maalesef bende pek anlamadigim halde bunu tecrübe ettim maalesef. Şimdide kara kara düşünüyorum nasıl cozcez diye. Nötr mahalle kutusunda sorunsuz bizim bina girişinde sorun var. Elektrik dağıtım şirketi geldi onlarda sorun olduğunu tespit etti ancak bina girişi olduğu için birşey yapamıyolar. Kim bilir nerde bu nötr sorunu. Benim bunu bir aletle çözmem lazım ama nasıl bilmiyorum :(

Arada 10 watt çeken başka bir cihaz var. Sadece onu bile kurtarsam bana baya bir gelistirme sağlayacak. Acaba 350-400 watt bir Back-Up UPS alsam sürekli onun bataryasından calistirsam sorun olur mu acaba? Hesaplamalarıma göre yaklaşık 30 saat çalıştırması lazım. Ama sürekli şarj olacak ve tükenecek UPS bataryası. UPS e bir zararı yada tehlikesi yada bataryaların ömrümde çok ciddi azalma yaratır mı acaba? Mesela 2-3 yıl ömrü olan batarya 3-5 ay filan mı dayanır. Bu şekilde kullanımda 1 sene gitse yeter bana senede bir akü degistirirdim?

İlginç ve çetrefilli bir konu.
@by lent kızmaz ise ben bu konuya el atayım :D
Konu içeriği incelendiğinde bir çok yanlış öneri ve uygulamalar görmekteyiz.
GÖRÜLEN AKSAKLIKLAR ve YÖNERGELER.
1) Nötr hattında olası bir aksaklık olduğu tespit edilmiş ve belgelenmiş görülüyor. Konu sahibinin belirtmiş olduğu üzere cihalarının performans düşüklüğüne sebebiyet vermesi olasıdır.
Eğer nötr hattının direnci olması gerektiğinden yüksek ise cihazların gerilimleri bölüneceğinden dolayı tam güçte çalışmayacaklardır.
Nötr hatlarının diencinin sağlıklı olarak ölçülebilmesi uzman kişilerce basitçe yapılabilir.
2) Nötr hattı sorunundan dolayı cihazlar dönüş akımlarını toprak hattından aktarıyorlar ise, bu durum cihazlarda gürültü unsurunun artmasına ve bazı aksaklıklara sebebiyet te verebilecektir. Anlaşıldığı kadarıyla böyle bir durum da söz konusu.
3) Bir sistemde kullanılması gereken topraklama sistemi dünya standartlarınca sabittir. Toprak hattının bağı kesildiğinde sistemin normal çalışması bilimsel olarak kabul görmez. Ancak başka aksaklığın olduğunu ifade eder.
Yani izolasyon trafosunun toprak hattının kesilmesi ile durumun normal görülmesi esasen normal değil, anormalliğe sebebiyet veren unsurun bir şekilde kandırılması unsurudur.
4) Günümüzde sıklıkla uygulanan toprak hattı ile nötr hattı birleştirilme mevzuu bu aksaklıkta dikkatlice incelenmeli, toprak ile nötr hattının sadece bina girişinde birleştirilmesi konusu araştırılmalıdır. Başka bir yerde nötr toprak birleştirilmesi var ise öncelikle ayırılmalıdır.
5) Komplike tesislerde veya kalabalık binalarda tek toprak hattı kullanıldığı için toprak hattı üzerindeki parazitik akımların tespiti zordur. Bu sebeple teknikte SLIENT GROUND (Sessiz topraklama) kavramı bulunmaktadır ve güvenilir bağımsız bir toprak hattını iade eder. Bu hat daima referans olarak alınır.

1) Nötr hattında olası bir aksaklık olduğu tespit edilmiş ve belgelenmiş görülüyor. Konu sahibinin belirtmiş olduğu üzere cihalarının performans düşüklüğüne sebebiyet vermesi olasıdır.
Eğer nötr hattının direnci olması gerektiğinden yüksek ise cihazların gerilimleri bölüneceğinden dolayı tam güçte çalışmayacaklardır.
Nötr hatlarının diencinin sağlıklı olarak ölçülebilmesi uzman kişilerce basitçe yapılabilir.
2) Nötr hattı sorunundan dolayı cihazlar dönüş akımlarını toprak hattından aktarıyorlar ise, bu durum cihazlarda gürültü unsurunun artmasına ve bazı aksaklıklara sebebiyet te verebilecektir. Anlaşıldığı kadarıyla böyle bir durum da söz konusu.
3) Bir sistemde kullanılması gereken topraklama sistemi dünya standartlarınca sabittir. Toprak hattının bağı kesildiğinde sistemin normal çalışması bilimsel olarak kabul görmez. Ancak başka aksaklığın olduğunu ifade eder.
Yani izolasyon trafosunun toprak hattının kesilmesi ile durumun normal görülmesi esasen normal değil, anormalliğe sebebiyet veren unsurun bir şekilde kandırılması unsurudur.
4) Günümüzde sıklıkla uygulanan toprak hattı ile nötr hattı birleştirilme mevzuu bu aksaklıkta dikkatlice incelenmeli, toprak ile nötr hattının sadece bina girişinde birleştirilmesi konusu araştırılmalıdır. Başka bir yerde nötr toprak birleştirilmesi var ise öncelikle ayırılmalıdır.
5) Komplike tesislerde veya kalabalık binalarda tek toprak hattı kullanıldığı için toprak hattı üzerindeki parazitik akımların tespiti zordur. Bu sebeple teknikte SLIENT GROUND (Sessiz topraklama) kavramı bulunmaktadır ve güvenilir bağımsız bir toprak hattını iade eder. Bu hat daima referans olarak alınır.
Değerli üstadım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazınızdan anladığım kadarı ile önce nötr kablolarının direnci (kesitleri anladığım kadarı ile ) sonrada topraklama kontrol edilmeli. Uzman bir tanıdığım bir çok kez ölçümler yaptı ve sağolsun bana çok.yardimci oldu. Onun verdiği bilgiye göre topraklamam gayet düzgün çalışıyor. Ben yinede ekstra topraklama yaptırdım ama yaptırdığım topraklama 2 galvaniz çubuk yaklaşık 1.5 metre derinlikte. Yani çok süper değil sanırım. Bina topraklaması daha düşük empedansa sahip. Bina yeni bu arada 1 yıllık. Çok ilginç birşey var onuda anlatmadan geçmek istemiyorum. Mesela çamaşır makinası yada fırın çalışınca(nedense bu iki alet sadece) bütün sorun düzeliyor. Bunu hem ölçümlerde hemde müziğin ve aletlerin performansindan yola çıkarak fark ettik. Yine Aletleri prize taktiğim anda odadaki ışığın göz kirptigini fark ettim. Odaya giden fazı vs. Değiştirdik. Ne ışık nede ışık buatiyla bağlantısı kalmadi. Ona rağmen yine fişleri prize taktiğim anda odanın lambası açıksa göz kırpıyor. Bu göz kırpma olayı gece yarısından sonra sabah saatlerinde olmuyor ve aletlerde ciddi düzelme hissediyorum o saatlerde. Birde evdeki aletler çalışınca dikkatli dinleyince çok tiz bir ıslık sesi duyuluyor. Çok tiz ince ve az bir ses ama. Ayrıca monitör ve TV gibi aletlerinde dikkatli bakılınca görüntüsünde performans kaybida fark ediliyor ama bunun için biraz hassas olmak lazım yoksa tam fark edilmiyor ama ben bunu rahatlıkla fark edebiliyorum. Ve son olarak internetimin bile performansı düşüyor bu sorunlardan ötürü bunuda test ettim. Bazen internet servis sağlayıcı ile alakasız ethernet bağlantısında kopma oluyor. Defalarca modem değişmemize rağmen buda var. Bütün bu bilgiler isiginda sizin düşüncenizi çok merak ediyorum gerçekten. Önereceğiniz şeyleri dikkatlice dinleyip çözüm bulmak istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim

Eleştiri ve onerileriniz için teşekkürler. Sayın Mr_YAMYAM topraklama değerleri çok iyi çıkmış. Bunu topraklamanin uygunluuguna dair bi belgeleme oldugunu kabul edebilir miyiz? Ayrıca üyemizin şikayeti sadece kullandığı müzik sistemiyle ilgili olması dikkat çekici. Sami bey'in 380/220 izole trafo önerisi oldukça mantıklı geldi fakat halihazırda kullanilan izole trafonun koruma topraklamasi alıciyla irtibatliginda sikinti oluşması bana alıcıda da bi problem olabileceğini düşündürüyor... bikaç noktaya daha deyinecektim fakat uyemiz son mesajı ile cepheyi genişletti sözün cok anlami kalmadı.

Son düzenleme:
Cihazlardan tiz ses duyulması sistemin toprak hattı ile ilgili değildir.
Bu olay EMI (Elektro Magnetic Interference) kurallarında incelenmektedir.
Ölçülebilmesi için ise bir osilaskop ve spectrum analizör gereklidir.
EMI parazitleri modemin çalışma frekanslarına yakın ise (2.4GHz) modemi ciddi şekilde etkileyecektir.
Aynı şekilde bu frekansın alt harmoniklerine tekabul eden herhangi bir frekansta ise üst harmonik bölgelerinde de efektiftir.
Yani şöyle bir örnek verecek olursak...
Parazitik kaynağı frekansı 120kHz ise bu frekansın atıyorum 14. harmoniği 2.4Mhz ler e takabül ederek modemin yayılımına enterfere olabilir.
Tabii ki buna etken olabilecek parazit kaynağı cihazın tespiti öncelikli olarak tespit edilmelidir.
Ancak spectrum analizerler çok pahalı oldukları için her elektriçide bulunmaz. Hatta diyebilirim ki Türkiyede hiçbir elektrikçi bu cihazın ne işe yaradığını bile bilmez.
Uygun fiyatlı ve kaliteli bir ürün.
https://www.siglent.eu/product/1137260/siglent-ssa3021x-2-1ghz-spectrum-analyzer-free-tg-license
Daha iyi bir ürün.
http://www.saelig.com/product/t3sa3200.htm

Odadaki ışığın göz kırpması o hatta olası bir gerilim düşümüne delalet eder.
Bu gerilim düşümü belki de yarım saniyler mertebesinde olduğu için ölçü aleti ile ölçümde farkedilemez.
Her durumda nötr hattı olsun faz hattı olsun iletken sorunu olduğuna işarettir.
Tek çaresi ise bilimsel olarak bina girişine kadar olan kabloların kontrolüdür.
Ancak bu kontrol işlemi için gerekli olan miliohmmetre şarttır. Eğer miliohmmetre temin edilemiyorsa her bir hat üzerinden düşük gerilim dahilinde yüksek akım geçirilerek hat üzerindeki gerilim düşümü ölçümüdür.
NASIL YAPILIR.?
Evin elektriği bina girişindeki panodan tamamen kesilir.
Çok uzun ve kalın bir kablo ile referans bağlantı oluşturularak her bir priz hattı faz nötr ve gerekirse toprak hattı kablolarından düşük voltajda yüksek akım çekilir.
Örneğin 12V 200W oto lambası kullanılır ve bu lambanın çalıştırılması için bir hat referans kablosu diğer hat ise ölçülecek kablo olmak üzere lamba çalıştırılır ve üzerindeki gerilim ölçülür.
Hatta bir gevşeklik veya direnç var ise yüksek akım geçmesi anında lamba sönük veya titreşimli yanabilecektir.
Hangi hattın aksak olduğu bulunduğunda bu hat takip edilerek bina girişine kadar olan tüm bağlantılarında ölçüm ve test yapılır. Böylece olası aksaklık yeri tespit edilebilir.
Bu işlem uzun ve meşakketli olduğu için çoğu elektrikçilerce uygulanmaz. Hatta bu işi angarya olarak bilirler ve uğraşmazlar bile.
İzolasyon trafosu kullanılsa da iki unsur önem arzeder.
1) İzolasyon trafosunun toprak hattı tamamen bağımsız olmalı ve bina topraklaması ile ilgisi olmamalıdır.
2) İzolasyon trafosuna gelen gerilim dalgalanması çıkışa da aynen yansıyacağı için eğer gerilim dalgalanması ile ilgili sorun varsa çözüm olmayacaktır.
Yani Şebeke yüklendiğinde izolasyon trafosuna giren gerilim 150V ila 220V arasında oynuyorsa çıkıştaki gerilim de aynı şekilde oynayacaktır.

DEĞİL:
Yüksek güçlü aygıtlar çamaşır makinası veya fırın prensip olarak düşük değerli bir dirençtir.
Bu direnci şebeke hattına parelel bağladığımızı düşünürsek, şebeke hatındaki parazitik sinyallerin kısa devre edildiğini belirtebiliriz.
Kesin olmamakla birlikte eğer böyle bir durum var ise izolasyon traosuna bağlanacak çift yönlü EMI filtresi ve yukarda bahsetmiş olduğum bağımsız bir toprak hattı sorunu tamamen çözecektir.

Son düzenleme:
Cihazlardan tiz ses duyulması sistemin toprak hattı ile ilgili değildir.
Bu olay EMI (Elektro Magnetic Interference) kurallarında incelenmektedir.
Ölçülebilmesi için ise bir osilaskop ve spectrum analizör gereklidir.
EMI parazitleri modemin çalışma frekanslarına yakın ise (2.4GHz) modemi ciddi şekilde etkileyecektir.
Aynı şekilde bu frekansın alt harmoniklerine tekabul eden herhangi bir frekansta ise üst harmonik bölgelerinde de efektiftir.
Yani şöyle bir örnek verecek olursak...
Parazitik kaynağı frekansı 120kHz ise bu frekansın atıyorum 14. harmoniği 2.4Mhz ler e takabül ederek modemin yayılımına enterfere olabilir.
Tabii ki buna etken olabilecek parazit kaynağı cihazın tespiti öncelikli olarak tespit edilmelidir.
Ancak spectrum analizerler çok pahalı oldukları için her elektriçide bulunmaz. Hatta diyebilirim ki Türkiyede hiçbir elektrikçi bu cihazın ne işe yaradığını bile bilmez.
Uygun fiyatlı ve kaliteli bir ürün.
https://www.siglent.eu/product/1137260/siglent-ssa3021x-2-1ghz-spectrum-analyzer-free-tg-license
Daha iyi bir ürün.
http://www.saelig.com/product/t3sa3200.htm

Odadaki ışığın göz kırpması o hatta olası bir gerilim düşümüne delalet eder.
Bu gerilim düşümü belki de yarım saniyler mertebesinde olduğu için ölçü aleti ile ölçümde farkedilemez.
Her durumda nötr hattı olsun faz hattı olsun iletken sorunu olduğuna işarettir.
Tek çaresi ise bilimsel olarak bina girişine kadar olan kabloların kontrolüdür.
Ancak bu kontrol işlemi için gerekli olan miliohmmetre şarttır. Eğer miliohmmetre temin edilemiyorsa her bir hat üzerinden düşük gerilim dahilinde yüksek akım geçirilerek hat üzerindeki gerilim düşümü ölçümüdür.
NASIL YAPILIR.?
Evin elektriği bina girişindeki panodan tamamen kesilir.
Çok uzun ve kalın bir kablo ile referans bağlantı oluşturularak her bir priz hattı faz nötr ve gerekirse toprak hattı kablolarından düşük voltajda yüksek akım çekilir.
Örneğin 12V 200W oto lambası kullanılır ve bu lambanın çalıştırılması için bir hat referans kablosu diğer hat ise ölçülecek kablo olmak üzere lamba çalıştırılır ve üzerindeki gerilim ölçülür.
Hatta bir gevşeklik veya direnç var ise yüksek akım geçmesi anında lamba sönük veya titreşimli yanabilecektir.
Hangi hattın aksak olduğu bulunduğunda bu hat takip edilerek bina girişine kadar olan tüm bağlantılarında ölçüm ve test yapılır. Böylece olası aksaklık yeri tespit edilebilir.
Bu işlem uzun ve meşakketli olduğu için çoğu elektrikçilerce uygulanmaz. Hatta bu işi angarya olarak bilirler ve uğraşmazlar bile.
İzolasyon trafosu kullanılsa da iki unsur önem arzeder.
1) İzolasyon trafosunun toprak hattı tamamen bağımsız olmalı ve bina topraklaması ile ilgisi olmamalıdır.
2) İzolasyon trafosuna gelen gerilim dalgalanması çıkışa da aynen yansıyacağı için eğer gerilim dalgalanması ile ilgili sorun varsa çözüm olmayacaktır.
Yani şebeke yüklendiğinde izolasyon trafosuna giren gerilim 150V ila 220V arasında oynuyorsa çıkıştaki gerilim de aynı şekilde oynayacaktır.

DEĞİL:
Yüksek güçlü aygıtlar çamaşır makinası veya fırın prensip olarak düşük değerli bir dirençtir.
Bu direnci şebeke hattına parelel bağladığımızı düşünürsek, şebeke hatındaki parazitik sinyallerin kısa devre edildiğini belirtebiliriz.
Kesin olmamakla birlikte eğer böyle bir durum var ise izolasyon traosuna bağlanacak çift yönlü EMI filtresi ve yukarda bahsetmiş olduğum bağımsız bir toprak hattı sorunu tamamen çözecektir.
Size nasıl teşekkür etsem azdır. Sanki bir yap Boz'un parçalarını birlestirdiniz. Ben elektrikçi olmadığım halde yaptığım milyon araştırma sonucunda sizin dediklerinizin tümünün tam olarak ne anlama geldiğini anladım. Ve çok sanliyimki öncesinde yine bahsetmiş olduğunuz bütün ekipman elimin altında mevcut. Sadece bir elektrikçi arkadas onları bağlayacak hepsi bu :) Bağımsız Topraklama önceden yaptırmıştım (süper olmasada iş görebilir umarım sıkıntı çıkarmaz ) Bu topraklamanin kablosu bile hazır. Sadece panodan odama hat uzatilcak. Trafo zaten mevcut. Kutulu katileli diye düşünüyorum ve yeterli gücü sağlayabilen. Emi filtrem de mevcut bir tane 10 bir tane 6 amper. Yani siz şuan darmadağın duran yapboz un parçalarını birlestirdiniz ve şuanda kadar bulabildiğim en mantıklı açıklamayı yaptınız. Verdiğiniz bilgiler çok değerli gerçekten. Pazartesi ilk isim elektrikci arkadaşıma baglantilari yaptırmak olacak. Ve sonucu burda paylaşıcam. Çözüm olursa eminimki halen çözüm arayan bir sürü insana rehber olarak forumda durabilir bu konu. Elinize emeğinize sağlık bilgiler için tekrardan ve konuya yorum yapan herkesten Allah razı olsun :)

Dimmer kullanıyorsanız bunlar çok fazla parazit yayabiliyor. Ethernet bağlantısını bile kesintiye uğratıyor.

Ayrıca parazitlerden çok muzdaripseniz evde LED veya tasarruflu ampul değil klasik ampul kullanın.
Ayrıca Faraday kafesi de düşünülebilir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler