Güneş Paneli Hesaplama ve İnverter Önerisi

redali

Üye
Merhabalar bu aralar güneş paneline sardım biraz araştırma vs yaptım. Evde ölçümler yaptım tüketimleri kontrol ettim şöyle bir proje yapmak istiyorum. Fiyatlar biraz çıkmış ama yavaş yavaş belki yapabilirim diye düşünüyorum. Şimdilik en azından evin gündüz elektrik ihtiyacını güneşten karşılayıp geceleri normal şebekeden beslemek istiyorum fakat ileriye dönük baktığımda on grid 5kw cihaz takarsam akü ile besleme imkanım kalmıyor. Off grid akülü/aküsüz Şebeke bağlantılı cihazli daha mantıklı geliyor şimdilik aküsüz olarak kullanmak için ileride 2x 200ah akü takabilirim.

Tavsiye olarak hangi marka ve bu özelliği destekleyen 5kw cihaz önerirsiniz?
(Fiyat 15-25 bin bandı, on grid deye monafaze 15k civarı satılıyor aklımda off grid var işte)

Evin günlük elektrik tüketimi 10kw. Gün içerisinde kontrol ettiğim tv, buzdolabı standart cihazlar çalışırken 350w tüketim buna 2 pc açılınca 550-600w yakın bir tüketimimiz oluyor. Eğer klimada çalışırsa 1 ila 1.2kw arası tüketim oluyor. Fırın hariç çamaşır, bulaşık makineside çalışsa anlıkta max tüketim 2kw geçmiyor. 5kw inverter rahatlıkla işimizi görür düşüncesindeyim.

Panel olarak 550w panelden 4 adet seri bağlayıp kullanmayı düşünüyorum ileride 2 adet daha 550w eklenebilir. Manisa bölgesindeki günlük 4 saat güneşlenme üzerinden hesap ediyorum. Saatlik %15 kayıplı 2kw elektrik üretimi olur. 4 saatlik süreç 8kw elektrik üretimi olur ki sadece öz tüketim olarak kullanacağımdan çoğu ilk etapta boşta kalacak akü olmadığından.

Hayata geçirebilirsem ileriye dönük güzel olucak. Uzman olmadığımız için sadece fikir yürütüp kendimiz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Umarım hesabım ve fikrim doğrudur. Önerilere açığım teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar bu aralar güneş paneline sardım biraz araştırma vs yaptım. Evde ölçümler yaptım tüketimleri kontrol ettim şöyle bir proje yapmak istiyorum. Fiyatlar biraz çıkmış ama yavaş yavaş belki yapabilirim diye düşünüyorum. Şimdilik en azından evin gündüz elektrik ihtiyacını güneşten karşılayıp geceleri normal şebekeden beslemek istiyorum fakat ileriye dönük baktığımda on grid 5kw cihaz takarsam akü ile besleme imkanım kalmıyor. Off grid akülü/aküsüz şebeke bağlantılı cihazli daha mantıklı geliyor şimdilik aküsüz olarak kullanmak için ileride 2x 200ah akü takabilirim.

Tavsiye olarak hangi marka ve bu özelliği destekleyen 5kw cihaz önerirsiniz?
(Fiyat 15-25 bin bandı, on grid deye monafaze 15k civarı satılıyor aklımda off grid var işte)

Evin günlük elektrik tüketimi 10kw. Gün içerisinde kontrol ettiğim tv, buzdolabı standart cihazlar çalışırken 350w tüketim buna 2 pc açılınca 550-600w yakın bir tüketimimiz oluyor. Eğer klimada çalışırsa 1 ila 1.2kw arası tüketim oluyor. Fırın hariç çamaşır, bulaşık makineside çalışsa anlıkta max tüketim 2kw geçmiyor. 5kw inverter rahatlıkla işimizi görür düşüncesindeyim.

Panel olarak 550w panelden 4 adet seri bağlayıp kullanmayı düşünüyorum ileride 2 adet daha 550w eklenebilir. Manisa bölgesindeki günlük 4 saat güneşlenme üzerinden hesap ediyorum. Saatlik %15 kayıplı 2kw elektrik üretimi olur. 4 saatlik süreç 8kw elektrik üretimi olur ki sadece öz tüketim olarak kullanacağımdan çoğu ilk etapta boşta kalacak akü olmadığından.

Hayata geçirebilirsem ileriye dönük güzel olucak. Uzman olmadığımız için sadece fikir yürütüp kendimiz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Umarım hesabım ve fikrim doğrudur. Önerilere açığım teşekkürler.
Ne kadar süre zarfında yatırımınızı çıkartıp kara geçmeyi düşünüyorsunuz?

Kabaca hesapladım da 5kw akıllı inverter 15bin civarı, 550watt panel 8bin gibi. Kablolarla 30bini geçiyor. @Under Ground ustanın dediği gibi ne sürede sistem kendini amorti edecek? Benim görüşüm yüksek fiyatlardan dolayı şebeke olan yerlerde en azında bu sıralar bu tür yatırım pek uygun değil. Ama şu tarafı da var, dizel arabalar pahalı ya belli km yol yapınca kara geçiliyor. Bu da o misal çok tüketim varsa çok daha fazla yatırımla daha kısa sürede amorti ediyorsa düşünülebilir.
Ayrıca inverter kayıplarını dikkate almak gerekiyor. Akü olmayınca ve yüksek güç tüketimlerini güneşin verimli olduğu saatlere göre ayarlarsanız, inverter önceliği panel olarak ayarlanmışsa, panellerin üretiminden yararlanmak mümkün. İnverter panel gücü yeterli gelmediğinde şebeke ile destekleyecektir. Burada akıllı hibrid inverter panelin yeterli olmadığı durumlarda sadece gereken enerjiyi mi şebekeden çekiyor satıcıya sormak lazım!

@Under Ground un sorusuna cevap verdikten sonra;

Öncelikle, evinizin gündüz elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılamak ve gece saatlerinde normal şebekeden beslemek istediğinizi belirtmişsiniz. Bu durumda, on grid (şebeke bağlantılı) bir 5 kW cihaz düşünüyorsunuz. Ayrıca ileride akü ekleyerek off grid (şebekeden bağımsız) kullanımda mümkün.

5 kW on grid cihaz önerileri için aşağıdaki markaları ve modelleri inceleyebilirsiniz:

1. SMA Sunny Boy serisi: SMA, güvenilir ve kaliteli inverterler üreten bir markadır. Sunny Boy serisi, ev tipi güneş enerjisi sistemleri için popüler bir seçenektir.
  2. Fronius Primo serisi: Fronius, yenilenebilir enerji sektöründe tanınmış bir markadır. Primo serisi, yüksek verimlilik ve kullanıcı dostu arayüzü ile öne çıkar.
  3. Huawei SUN2000 serisi: Huawei, son zamanlarda güneş enerjisi inverterleri alanında da başarılı bir şekilde yer edinmiştir. SUN2000 serisi, yüksek verimlilik ve güvenilir performans sunar.
Bu markaların farklı modelleri ve özellikleri mevcut olduğu için size en uygun seçeneği belirlemek için teknik özellikleri, garantileri ve fiyatları karşılaştırmanızı öneririm. Ayrıca, kullanıcılardan aldığınız fikirler tabiki önemli..

Eviniz için günlük 10 kW tüketim belirtmişsiniz ve 5 kW inverterin bu ihtiyacınızı karşılayacağını düşünüyorsunuz. Ancak dikkate almanız gereken birkaç nokta var. İlk olarak, güneş panelinin maksimum üretim kapasitesi, belirtilen panel gücüne göre hesaplanır ve gerçek üretim miktarı çeşitli faktörlere bağlı olarak azalabilir (örneğin, güneşlenme süresi, panel eğimi, gölgelenme vb.) (gölgelenme çok önemlidir)

Ayrıca, panelin çıkış gücüne göre biraz daha yüksek bir inverter seçmek daha iyidir, böylece panelin potansiyelini tam olarak kullanabilirsiniz.

Panel olarak 550 W'luk panelleri 4 adet seri bağlamayı düşünüyorsunuz ve ileride 2 adet daha eklediğinizde, toplamda 2,200 W (2.2 kW) güneş paneli kapasitesine denk gelir.
Manisa'da günlük 4 saat güneşlenme süresiyle hesapladığınızda, saatlik %15 kayıplı olarak 2 kW elektrik üretimi bekliyorsunuz.
Bu durumda, 2.2 kW'lık panel kapasitesi, mevcut ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.

Aküler konusunda, şu an için akü kullanmadığınızı belirtmişsiniz, ancak ileride 2 adet 200 Ah akü takmayı düşünüyorsunuz. Akü seçiminde de güvenilir markaları tercih etmeniz önemlidir.
Örneğin, Trojan, Sonnenschein, Exide gibi markalar güvenilir akü seçenekleri sunabilir.

Akü ihtiyacı genelde tahminlerden fazla oluyor, biraz daha büyük kapasite tavsiye edilir, bütçenizi göz önünde bulundurarak en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.

Projelerinizde başarılar dilerim

Ne kadar süre zarfında yatırımınızı çıkartıp kara geçmeyi düşünüyorsunuz?
Aslında kâr odaklı düşünmedim. Amorti süresi 15 yılı bulur herhalde ama bu süre zarfında elektriğe gelicek zamlar yok işin içinde.

Aslında nedense 550w güneş paneli için 8 bin istenmesi fazla geldi bana ama işte neyin fiyatı ucuz. Şu sistemin 20-25 bin civarı gelmesi aslında çok iyi olur ama 45e fiyatı dayanıyor. Belki parçalı bir şekilde toplayabilirim tam bilemiyorum bende :)

@rsimsek Inverter diyelim güneşten 1kw geliyor tüketim 1.5kw ise aradaki farkı 0.5 kw şebeden alıyor diye biliyorum

@AG Mehmet Önerileriniz için teşekkürler dikkate alıp markaları inceleyim. Gölgelenme hiç yok çatı boş.

@AG Mehmet Önerileriniz için teşekkürler dikkate alıp markaları inceleyim. Gölgelenme hiç yok çatı boş.
Güneş takip sistemini de dikkate almanızı tavsiye ederim.
Az panel olunca bu sistem önem kazanıyor. çatıdan ziyade bahçeniz varsa. Ayrıca güneş panellerinin çok sık olmasada, temizlenmesi gerektiğini, üzeri kar olunca temizlenmesinin şart olduğunu unutmayın.

Güneş paneli sistemlerinde güneş takibi yapmak, panelin güneşin hareketine göre doğru açıda kalmasını sağlayarak verimliliği artırır. Güneş takibinin verime etkisi şu şekilde özetlenebilir:

1. Maksimum Güneş Işığı Alımı: Güneş takibi, panelin güneşin hareketine göre doğru açıda kalmasını sağlar. Bu, panelin gün boyunca güneşin en yüksek ışık yoğunluğunu almasını sağlar. Panelin güneşe en doğru açıyla konumlandırılması, daha fazla güneş ışığı yakalayarak elektrik üretimini artırır.
  2. Daha Yüksek Enerji Üretimi: Güneş takibi, panelin gün boyunca güneşi takip ederek daha uzun süreler boyunca optimum performansla çalışmasını sağlar. Bu da daha yüksek bir enerji üretimi anlamına gelir. Panelin güneşin doğru açıya göre hizalandığı bir takip sistemi, verimi artırarak sistemin daha fazla enerji üretmesini sağlar.
  3. Yatay Eksende Takip: Yatay eksende (doğu-batı yönlü) güneş takibi, panelin güneşin doğuşundan batışına kadar yatay bir şekilde takip etmesini sağlar. Bu, panelin güneşin yönüne en uygun şekilde hizalanmasını ve daha fazla ışığı yakalamasını sağlar. Yatay eksende takip, panelin verimini genellikle %20 ila %30 arasında artırabilir.
  4. İki Eksenli Takip: İki eksenli güneş takibi, panelin hem yatay eksende hem de dikey eksende güneşi takip etmesini sağlar. Bu, panelin her iki yönde de güneşin pozisyonunu izleyerek, yaz ve kış aylarında maksimum verim elde etmesini sağlar. İki eksenli takip sistemleri, verimi yatay eksende takibe kıyasla daha da artırarak genellikle %30 ila %40 arasında bir verim artışı sağlayabilir.
Ancak, güneş takibi sistemi ek maliyetler getirir. Bu nedenle, her projenin güneş takibine yatırım yapmanın maliyet ve verim artışı arasındaki dengeyi değerlendirmesi önemlidir. Bölgesel iklim koşulları, güneşin hareketleri ve güneş paneli sisteminin boyutu gibi faktörler, takip sistemi seçiminde dikkate alınmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri