On grid güneş enerjisinde şebekeden çekebileceğimiz güç inverter kapasitesiyle mi sınırlı?

GokhanTe

Üye
Konuyu sadece dünden beri araştırıyorum ve birçok temel kavramı tam anladığımı söyleyemem. Birkaç saat öncesinde kadar 1.5kw güneş enerji sistemi bağlatırım, kurulum maliyeti düşük, ortalama 6 saat üretim yapsa 9kw yapar bu da hanemizin günlük tüketimini karşılar diyorum.

Ama sistem böyle çalışmıyormuş, en azından ben böyle anladım ve bunu sormak istiyorum.

Yani 1.5kw inverter'a sahip bir çatı üstü ges kurmuş olsak, ihtiyacımız 5kw olduğunda bize sadece 1.5kw verebilecekmiş. Ya da daha sadeleştirirsek, aküsüz olan bu sistemde gece şebekeden elektrik kullanırken de 1.5kw sınırlama ile elektriği kullanabilecekmişiz.

Bu doğru mu? Eğer doğruysa bu durumun etrafından dolanma ihtimalimiz var mı? Yani burada amacım kurlum maliyetini düşürmek çünkü zaten aylık tüketimimiz çok fazla değil.

Evet elbette 5kw olan sistemi de kurdurmuş olsak fazla elektriği satabiliyoruz ama hem bunda da bir sorun çıkar tam ödeme alamayız diye düşünüyorum hem de o kadar parayı bağlayıp 10 seneden fazla geri dönmesini beklemek de çok mantıklı gelmiyor.

Yani özetle toplam olarak tüketimimiz günlük en fazla 8-10kw olacakken sadece gerektiğinde yüksek kapasitede kullanamayacağımız için (örneğin elektrikli araç şarjı) çok daha pahalı bir sistem taktırmak zorunda mıyım? Yoksa başka bir yolu var mı?

Amacım artan enerji maliyetleri ve tüketimi konusunda kendimizi biraz olsun güvence altına alabilmek.

Elbette şu da var kendini 10 senede amorti edecek 1.5kw'dense 7 senede amorti edecek 3kw'yi tercih ederim ama henüz böyle bir kampanyaya rastlayamadım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
güzel insan, bir kural vardır; %30 diye neyi kullanıyorsan kullan sen %100ü alacaksın/ kuracaksın ama verim olarak %30 kadar ekmek yiyeceksin/faydalanacaksın/kullanacaksın. kapasite ve kullanım/tüketim hesabının en güzel tarifidir. ne kadar kısarsan % oranın o kadar ters orantılı olur. unutma ucuz etin yahnisi hikayesi.

Merhabalar.
Öncelikle sizinde belirttiğiniz gibi çok fazla bir elektrik tüketiminiz yoksa,
Özellikle fiyatların bu kadar yüksek olduğu şu dönemde heleki elektrikli araç şarj edecek kadar yüksek güce ihtiyaç duyacak bir ges sistemi kurmak sanırsam biraz gereksiz olur.
Ama param var benim hem kendi enerjimi üretip kullanmak istiyorum derseniz,
Kendisini amorti etme derdine girmeden lisanssız şekilde faydalanabileceğiniz 10 kw çatı ges kurabilirsiniz.
Ben yıllardır her evin çatısında en azından o evin aydınlatma ihtiyacını karşılayacak şekilde bir güneş paneli sistemi olsun diye hayaller kurar dururum ve elimden geldiğince insanları yenilenebilir enerjiye yönlendirmek için uğraşırım.
Sorunuza gelecek olursak ges sisteminde kullanılan inverterın gücünün üzerinde bir tüketim söz konusu olduğu zaman şebekeden bunu destekler tamamlar,
Tam tersi şekilde ise kullanım az üretim fazla ise bu sefer şebekeye aktarım söz konusu olur.
On grid sistem diye tabir ettiğimiz bu depolamasız sistemlerde akü maliyeti olmaz bu bir avantajdır,
Fakat sistem Şebeke elektriğine mahkum olarak çalıştığı için,şebeke elektriği kesildiği zaman üretim durur sistem çalışmaz.

Merhabalar.
Öncelikle sizinde belirttiğiniz gibi çok fazla bir elektrik tüketiminiz yoksa,
Özellikle fiyatların bu kadar yüksek olduğu şu dönemde heleki elektrikli araç şarj edecek kadar yüksek güce ihtiyaç duyacak bir ges sistemi kurmak sanırsam biraz gereksiz olur.
Ama param var benim hem kendi enerjimi üretip kullanmak istiyorum derseniz,
Kendisini amorti etme derdine girmeden lisanssız şekilde faydalanabileceğiniz 10 kw çatı ges kurabilirsiniz.
Ben yıllardır her evin çatısında en azından o evin aydınlatma ihtiyacını karşılayacak şekilde bir güneş paneli sistemi olsun diye hayaller kurar dururum ve elimden geldiğince insanları yenilenebilir enerjiye yönlendirmek için uğraşırım.
Sorunuza gelecek olursak ges sisteminde kullanılan inverterın gücünün üzerinde bir tüketim söz konusu olduğu zaman şebekeden bunu destekler tamamlar,
Tam tersi şekilde ise kullanım az üretim fazla ise bu sefer şebekeye aktarım söz konusu olur.
On grid sistem diye tabir ettiğimiz bu depolamasız sistemlerde akü maliyeti olmaz bu bir avantajdır,
Fakat sistem şebeke elektriğine mahkum olarak çalıştığı için,şebeke elektriği kesildiği zaman üretim durur sistem çalışmaz.

Cevap için teşekkürler. İşin aslı bunun desteklenmesi gerekiyor ama fiyatlar inanılmaz artmış (her şey gibi tabii). Bugün 3 yerden teklif aldım. 5kw olan bile nerdeyse 200 bin lira civarına geliyor yani kendini amorti etmesi elbette önemli. Bir ihtimal bir parça daha kampanya ya da indirim olabilirse diye araştırmaya devam ediyorum.

Bu tekliflerden birisinde yetkili bana sayaca bağlandığı için inverter'ın kapasitesi kadar şebekeden tüketim yapabileceğimizi söyledi. Bunu başka yerde okumadım ve duyunca şaşırdım, ben mi yanlış anladım yoksa bilerek mi yanlış yönlendirdi şu an emin olamadım.

Daha sonra şebekeye elektrik göndermeyen, öz tüketim yapan modelleri incelerken onların açıklamasında inverter'ın gücünden bağımsız olarak ihtiyacımız kadar şebekeden elektrik çekebileceğimizi öğrendim. Bilemiyorum ikisi farklı mı? Teknik olarak tam olarak anladığımı söyleyemem.

Şebekeden elektrik kesildiğinde sistemin çalışmayacağını okumuştum. Bunun kısa süreli kesintilerde bir sorun yaratacağını sanmıyorum ama gelecekte uzun süreli kesintiler olacağı konusundaki korkular gerçek olursa da muhtemelen bu sistemi çok fazla masraf yapmadan en azından öz tüketim modeline çevirmek mümkün olabilir diye tahmin ediyorum, henüz bu kadar araştırmayı ilerletemedim.

Bu durumda benim hedefim hanenin aylık tüketimine yakın bir elektrik üretimi yapabilmek. Elektrikli aracın şarj edilmesini hedeflemiyorum, zaten geceleri şarj edeceğim, depolama imkanı dahi olsa bu çok masraflı olur. Bunun yerine aylık tüketim ölçüsünde şebekeye elektrik üretip ay sonunda tüketimimize göre mahsuplaşmak aslında harika bir yöntem. Bu yöntemin neden diğerlerine göre çok daha ucuz olmadığını anlayamıyorum.

Sanırım ilk böyle bir şey ortaya çıkınca insanlar kötüye kullandı ve kısıtlayıp şartları zorlaştırdılar ve bu proje ek masraflara falan neden oluyor, bilemiyorum ama gerçekten ülkemizde doğru bir şey bile yolunu bulamıyor, o üzücü.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri